به گزارش صبح توس؛ خیابان‌های مشهد همه مملو از موج عظیم عزاداران شده است. همه نوای رضا رضا را زیر لب زمزمه می‌کنند و می‌گریند و ضجه می‌زنند.«عزا عزاست امروز؛ روز عزاست امروز؛ مهدی صاحب زمان؛ صاحب عزاست امروز» این نوای محزون موج عزاداران حضرت رضا (ع) که تا عرش طنین انداز شده است.

 

صدای طبل و سنج و زنجیر است که می‌آید. خیابان‌های مشهد همه مملو از موج عظیم عزاداران شده است. همه نوای رضا رضا را زیر لب زمزمه می کنند و می گریند و ضجه می‌زنند.

 

 

امروز افلاکیان از برای تماشای عزای زمینیان عرش را رها کرده و فرش‌نشین شده‌اند.

 

هیئات عزاداری در این آخرین روز ماه صفر اوج ارادت خود به اهل بیت (ع) را نشان می‌دهند. برخی‌هاشان از راه دور آمده و با هر زبان و هر لهجه‌ای که دارند شرح ماتم‌زدگی می‌خوانند.

 

هر کدامشان نشانی از دلدادگی و عاشقی در چهره دارند و رنگ رخساری که شوق وصل یار دارد و غم و اندوه جانگداز درد فراق. فراق مولایی که زمین و زمان در عزایش سیه پوش شده است.

 

 

پیرزن اشک بر دیده و تبسم بر لب دارد و می‌خواند «به مشهد می‌روی خدا خدا کن، زیارت می‌روی ما را دعا کن». می‌گوید خدا را شکر که بار دیگر میهمان آقا شده‌ام. اما صد حیف که چه زود می‌گذرد؛ با شوق و شادی می آییم و با غم و اندوه می رویم.

 

دیگری مریضی چشم‌انتظار شفا دارد آمده است تا دوای درد بیمارش را از مولایش علی‌بن‌موسی‌الرضا بگیرد.  

 

 

نوجوانی که پای پیاده از سرخس به مشهد آمده می‌گوید: چه بسیار آرزوها داشتم که قبل از آمدن همه را مرور کردم تا از مولایم بخواهم اما وقتی چشمم به گنبد می‌افتد فقط گریه می‌کنم و خواسته‌هایم فراموش می‌شود. غم شهادت آقا انقدر سنگین است که آدم نمی‌تواند در این حال و هوا درخواستی از ایشان داشته باشد.

 

زن جوان تسبیح به دست دارد و ذکر می‌خواند. نمی‌داند چرا هنوز نیامده غم رفتن بر دلش سنگینی می‌کند. می‌گوید خدا قسمت همه کند عجب صفایی دارد که روز شهادت مولا در کنارش باشی و عقده‌های دل با او وا کنی.

 

پیش از هر چیز آرزوی سلامتی برای خادمان دارد؛ خادمانی که سه شبانه‌روز به خود خستگی دادند تا زوار رضا (ع) در آرامش و آسایش باشند. اجرشان با علی موسی‌الرضا (ع).

 

دیگری می‌گرید و می‌گوید: سال گذشته حاجت گرفتم و امام رضا (ع) فرزندم را شفا داد. قربان بزرگی‌ات آقا.

 

 

گروهی مرتب کنار هم ایستاده و به طرف حرم می‌روند در حالی که با صدای بلند می‌خوانند:

 

«ای صفای قلب زارم هرچه دارم از تو دارم،  تا قیامت ای رضا جان سر ز خاکت بر ندارم

منم خاک درت غلام و نوکرت ، مران از در مرا به جان مادرت»

 

 

کوچه به کوچه بوی اسپند و گلاب می‌آید.حرم مطهر که میزبان خیل عظیم زائران است امروز برنامه‌های متعددی برای عزاداران پیش‌بینی کرده است.

 

تا دقایقی دیگربرنامه‌های عزاداری در روز شهادت امام رضا (ع) با مرثیه‌سرایی آغاز می‌شود و قرار است آیت الله علم الهدی و کازرونی به سخنرانی بپردازند.

 

بنابر اعلام سازمان تبلیغات اسلامی، ویژه برنامه شام شهادت امام رضا(ع) امشب قبل از نماز مغرب و عشاء در رواق امام خمینی(ع) برگزار می‌شود و حجج الاسلام و المسلمین اسکندری، پناهیان و آیت الله صدیقی سخنرانی خواهند کرد.

 

 

سلحشور، کریمی، طاهری و مشکینی مداحانی هستند که در این مراسم به مرثیه‌سرایی و ذکر مصیبت می‌پردازند.

 

‌تا ساعاتی دیگر و پس از نماز ظهر و عصر اجتماع عزاداران رضوی در صحن جامع رضوی برگزار می‌شود و احمد واعظی، میرداماد، مطیعی و رسولی مداحان این اجتماع بزرگ هستند

 

انتهای پیام/.