حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم صابر در گفتگو با صبح توس؛ اظهار داشت: ائمه معصومین(ع) یک حقیقت واحده و نوریه هستند و آن حقیقت محمدیه است اما در گذر زمان این خورشیدهای تابان از افق‌های مختلف طلوع کردند و جامعه بشریت به ویژه مؤمنین را از پرتوی نورانیت خود بهره‌مند ساختند.

وی افزود: به همین دلیل اوصاف ویژه برای هر کدام از ائمه اطهار(ع) انتخاب شده است به عنوان مثال امام حسین(ع) را سیدالشهداء و امام رضا(ع) را به نقل از امام جعفر صادق(ع)، عالم آل محمد(ص) لقب داده‌اند.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: پیامبر خدا(ص) در رابطه با امام رضا(ع) جمله‌ای دارند که همان را در مورد حضرت فاطمه زهرا(س) هم به کار برده‌اند و آن اینکه امام هشتم را پاره تن خود نامیده‌اند و این در حالی است که تمامی اولاد حضرت زهرا(س) پاره تن پیامبر خدا(ص) هستند ولی چرا پیامبر(ص) این دو شخصیت را با این لقب خوانده‌اند؟

وی گفت: این بیان نورانی پیامبر اسلام(ص) به دلیل این حقیقت است که در جایی که اساس و ریشه اسلام در خطر است و کسی نمی‌تواند از حریم مقدس اسلام و پیامبر دفاع کند شخصیتی مانند حضرت زهرا(س) در عرصه و میدان حضور پیدا می‌کند چون بعد از پیامبر خدا جریان انحرافی به وجود آمد و قصد داشت موضوع خلافت را که در ادامه نبوت است به گونه‌ای در جامعه عرضه کند که نبوت و امامت تبدیل به سلطنت شود.

صابر تأکید کرد: آنچه در صدر اسلام اتفاق افتاد مانند همین شرایط امروز در عربستان سعودی است که حکومت این کشور با عنوان حکومت اسلامی و خادم الحرمین بزرگترین جنایات تاریخ بشریت را به نام اسلام رقم می‌زنند و مجری نیات سوء امپربالیسم جهانی هستند.

وی ادامه داد: بنابراین پیامبر(ص) به این دلیل حضرت زهرا(س) را پاره تن خود نامیدند که آن حضرت در شرایطی که جریان انحرافی قصد داشت به نام اسلام، حقایق دین را از بین ببرد به میدان آمدند و جلوی این کار را گرفته و اسلام ناب را حفظ کردند.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: شرایط در دوره امام رضا(ع) هم شبیه همان شرایط بود و یک جریان انحرافی دیگر با روی کار آمدن عباسیان به نام خلافت و حکومت اسلامی، قدرت اجتماعی را در دست گرفته بود.

وی گفت: حاکمیت تعیین کننده ایدئولوژی جامعه است و اگر حاکمیت در اختیار علمای دین باشد اجازه ایجاد انحراف در دین را نمی‌دهند به عنوان مثال در زمان ما می‌بینیم که جوانان مؤمن به سوریه می‌روند تا در مبارزه با انحراف داعش از حریم حضرت زینب(س) دفاع کنند و تربیت این جوانان به برکت نظام اسلامی است.

صابر تأکید کرد: با به قدرت رسید مأمون او به دنبال تثبیت حکومت و موقعیت خود و نیز تغییر چهره دین و اسلام بود و به همین دلیل از امام رضا(ع) دعوت کرد که به حکومت او بپبوندند و ولایت عهدی مأمون را قبول کنند و لذا قصد داشت با ایجاد انحراف در مسیر اسلام ناب که طلایه‌دار آن امام معصوم و در آن زمان امام هشتم(ع) بودند اسلام را از مسیر اصلی خود منحرف کند.

وی اظهار داشت: امام رضا(ع) با علم و ذکاوت الهی خویش توطئه‌های مأمون را خنثی کردند و برای حفظ توحید و رسالت و نبوت از جان مبارک گذشتند و اجازه ندادند این انحراف در اسلام به وجود آید و لذا پیامبر اکرم(ص) ایشان را هم پاره تن خود می‌نامند.

انتهای پیام/