حسن مدرس مقدم در گفت‌‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص مطالعه و اهیمت تفکر اظهار کرد: قالبهای مطالعه ما تنها کتاب نیست؛ فیلم خوب مبتنی بر ادبیات درست و حتی یک تابلو که پیامی را به شما منتقل کند جزو فرهنگ کتابخوانی است.

 

بیان داشت: امروز برای اینکه تئاتر و سینمای مبتنی بر ادبیات داشته باشیم، نیاز داریم که فرهیختگان ما به ویژه نویسندگان به بحث فیلم نامه‌ها و نمایشنامه‌ها ورود و این مهم را تقویت کنند چرا که در بالا رفتن آمار مطالعه در جامعه تأثیر دارد.

 

وی افزود: مطالب مفیدی که در فضای مجازی مطالعه می‌کنید، بخشی از فرهنگ کتابخوانی است و چنانچه حوزه فرهیختگان ما از این ظرفیت استفاده کنند، می‌توانیم آمار مطالعه را در جامعه از این طریق هم افزایش دهیم و در واقع قدم مثبتی برداشتیم.

 

 ابتدا باید عادت به مطالعه را ایجاد کنیم

 

مدرس مقدم در پاسخ به اینکه خانواده‌ها چگونه‌ می‌توانندکودک و نوجوان خود را به مطالعه تشویق کنند؟ گفت: این مهم به فرهنگ برمی‌گردد و فرهنگ هم مبتنی بر اندیشه و عادت است؛ در قدم نخست نمی‌توانیم نوع خوراک را تعیین کنیم و به کودک یا فرزندمان بگوییم که این کتاب را مطالعه کن؛ بنابراین اول باید عادت به مطالعه را در فرزند ایجاد کنیم و والدین هم بایدبه این مهم اهتمام ورزند تا بچه‌ها هم تأثیر بگیرند.

 

وی ابراز کرد: در محیط مدرسه هم نیاز است که درس‌ها مبتنی بر پژوهش باشد و معلم منابع مختلفی جهت پژوهش به دانش‌آموز معرفی و در همین خصوص مطالبه کند تا فرزندانمان در حوزه آموزش و پرورش پرورده‌ی کتاب شوند.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر ادامه داد: از همان کودکی به مطالعه  فرزندانمان اهمیت دهیم و شرایط به گونه‌ای مهیا شود که عادت به مطالعه در مهد کودک‌ها شکل بگیرد و به عبارتی از همان ابتدا که الفبا را به ما یاد می‌دهند باید مطالعه را هم یاد بگیریم.

 

وی تأکید کرد: تنها مهارت خواندن و نوشتن نیست که ضرورت دارد بلکه باید بلافاصله در راستای عادت به مطالعه هم تلاش کنیم؛ نسل امروز باید ارتباطش را با فضای فرهنگی از راه مطالعه ایجاد کند؛ وقتی یک فیلم یا یک تئاتر را نگاه می‌کنیم تفکر بعد از تماشای فیلم است که ما را به نتیجه‌گیری می‌رساند.

 

مدرس مقدم گفت: امروز حتی مرور و بررسی رویدادهای سیاسی و حتی اتفاقات خیلی طبیعی مثل زلزله اخیر در ذهن نوعی مطالعه است؛ آنچه که بیشتر از مطالعه ارزش دارد و در فرهنگ اسلامی ما هم به آن اشاره شده تفکر است.

 

وی بیان داشت: به فرموده‌ی پیامبر اکرم (ص) «یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت بهتر است»؛ هفتاد سال واقعا یک عمر است و تفکر در اسلام از چنان جایگاهی برخوردار است که برای یک ساعت آن اینقدر ارزش قائل شده است و در قرآن کریم هم آمده است که: «افلا تعقلون» یا «افلا تدبرون» یعنی اگر فکر کنید؛ اگر تدبیر کنید؛ اگر بفهمید.

 

اگر تفکر باشد کتاب ‌های زرد جایگاه رشد ندارد

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر ابراز کرد: شما کتابی را خواندید و مرور هم کردید اما بعد در مود آنچه که مطالعه کردید تفکر نکردید که چه دستاوردی برای شما داشته است؛ در صورتی که وقتی تفکر باشد دیگر جایگاهی برای کتابهای زرد نیست.

 

وی ادامه داد: نشریات و کتابهایی که در جامعه خاصیتی ندارد به آنها نشریه یا کتاب زرد می‌گوییم؛ بنابراین اگر تفکر باشد کتاب زرد جایگاه رشد ندارد.

 

مدرس مقدم با بیان اینکه متأسفانه امروز بعضی از رمان‌ها را داریم که بر مبنای هدف نوشته نشده است تا دست جامعه را بگیرد و یک پله بالاتر ببرد گفت: مثنوی از آثار مولانا کتابی انسان‌ساز است که تکیه بر معارف اسلامی دارد و شاعر و متفکر بزرگ ایران و جهان می‌گوید: مثنوی را ننوشتم که روی طاقچه بگذارید بلکه این کتاب را سرودم که یک پله بالاتر بروید و در واقع نردبان آسمان را برایتان آوردم و زمانی وسیله تعالی بشر است که قطعا مبتنی بر تفکر باشد.

 

نشست‌های کتابخوانی و نقد کتاب برگزار کنیم

 

وی تأکید کرد: توصیه من به فرهیختگان و خودم به عنوان یک مسئول اجرایی این است که نشست‌های کتابخوانی و نقد کتاب برگزار کنیم و بعد از مطالعه کتاب مورد نظر را بررسی کنیم.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر گفت: اگر تفکر در جامعه اسلامی نباشد نه تنها یک نویسنده نمی‌تواند رسالت خودش را به شایستگی انجام دهد بلکه چه بسا به بیراهه رود و افراد دیگری را هم با خود در مسیری غلط همراه کند.

 

وی ادامه داد: خیلی از مشکلات زندگی امروز ما قابل حل است اما در خیلی از خانواده‌ها دعوا و جنگ و جدل داریم و این به این خاطر است که تفاهم نیست و در زندگی مطالعه همراه با تفکر نداریم.

 

مدرس مقدم با بیان اینکه هر انسانی یک جغرافیای از تفکرات مختلف است و ما نمی‌توانیم انسانها را مثل خودمان کنیم بلکه آدمها کنار یکدیگر تکمیل می‌شوند، یکی صبر و بردباری خوبی دارد و یکی شم اقتصادی خوبی دارد ابراز کرد: بنابراین اگر رفتارهایمان را در دایره تفکر بگذاریم جامعه‌مان رشد می‌کند.

 

وی بیان داشت: ما باید فرزندمان را درک کنیم؛ شرایط اقتصادی را درک کنیم و همسایه‌مان را یاید درک کنیم و تمام اینها بر اساس تفکر است و می‌خواهیم بگوییم ما کتاب نمی‌خوانیم که کتاب خوانده باشیم چرا که خداوند خیلی صریح به این موضوع اشاره دارد و می‌فرماید کسی که کتاب بخواند و به آن عمل نکند مثل یک الاغی است که بارش کتاب است.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر گفت: چه بسا افرادی که کتابهای زیادی مطالعه کردند و کتاب روانشانسی هم خواندند اما با همسرشان اختلاف دارند و دخترش در حال طلاق گرفتن است و در جامعه هم مشکلات زیادی دارد و این نشان می‌دهد که چنین فردی کتاب خوانده اما خودش درک نکرده است و خداوند راحت‌ترین مثال را در قرآن می‌زند، اینها مثل الاغی هستند که بارشان کتاب است.

 

زمانی که پیوست مطالعه تفکر باشد، به خدا می رسیم

 

وی ابراز کرد: امروز کتابخوانی نیاز به پیوست دارد و صرفا اینکه کتاب را به دست کودک بدهیم درست نیست؛ امروز می‌شود فیزیک، زیست و یا درس دیگری خواند اما خوب خواند؛ قانون جاذبه عمومی فیزیک بر اساس تفکر شکل گرفته است؛ نیوتن تفکر می‌کند چرا سیبی که از درخت افتاد به سمت بالا نرفت؟ بنابراین وقتی در فیزیک قانون جاذبه زمین را مطالعه می‌کنیم  و یا یک کتاب علمی را مطالعه می‌کنیم زمانی که پیوستش تفکر باشد ما را به خدا می‌رساند.

 

مدرس مقدم بیان کرد: آنچه که در جامعه باید رشد دهیم، تفکر است و مطالعه صرف هم به درد جامعه نمی‌خورد اگر که پیوستش تفکر نباشد.   

 

وی به طرحی با عنوان «خط و خطاب» که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان اجرا کرده اشاره کرد و با توضیح اینکه یک خط از شعر حافظ را با کمک یک خوشنویس می‌نویسیم و یک شاعر شرح می‌دهد که چرا چنین شعری نوشته شده است گفت: حدود هفتصد سال پیش حافظ، شاعر بزرگ قرن هشتم هجری می‌سراید: «صبح است ساقیا قدحی پرشراب کن/ دور فلک درنگ ندارد شتاب کن» آیا منظورش این است که ساعت چهار صبح برای ما مشروب بیاورند؟! اینها همه رمز است و هفتصد سال پیش کدهایی به ما داده شده که با تفکر رمزگشایی کنیم و در غزلی دیگر می‌گوید: «در خرابات مغان نور خدا می‌بینم/ این عجب بین که چه نوری ز کجا می‌بینم جلوه بر من مفروش ای ملک الحاج که تو/ خانه می‌بینی و من خانه خدا می‌بینم».

 

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی کاشمر ابراز داشت: اگر متصل به یک چشمه نباشیم مرده‌ایم و ذهن خلاق با مطالعه همراه با تفکر است که به دست می‌آید و خداوند در آیه 39 سوره نجم می‌فرماید: «لیس للانسان الا ما سعی» یعنی برای انسان بهره ای جز سعی و کوشش او نیست.

 

وی گفت: اگر مطالعه نداشته باشیم باتلاق می‌شویم و به جرأت می‌توانم بگویم که در زندگی‌ام یک قدم از مطالعه جلوتر هستم و منظورم این است که تفکر هم دارم و نقد هم دارم و مهم نیست که این کتاب را حافظ نوشته است یا فردوسی.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر یادآور شد: دوره‌ایی کتابهای شریعتی را مطالعه می‌کردم و مریدش بودم و بعد که کتابهای شهید مطهری را مطالعه ‌کردم متوجه شدم که شهید مطهری (ره) مؤثرتر واقع شده و شریعتی متصل به ادبیات و بیان شیرین‌تری دارد اما راه را کامل نرفته و شهید مطهری بسیار آدم عمیقتری نسبت به شریعتی است؛ اما هر کسی حوزه خودش را دارد و باید بدون هیچ تعصبی نخست کار و اثرش را مطالعه کنیم و بعد نقد کنیم.

 

گفت‌و‌گو از حوریه صادقی زیرک آباد

انتهای پیام/