حجت‌الاسلام و المسلمین صادق خلیلی به مناسبت دهه وقف در گفتگو با صبح توس؛ اظهار کرد: موضوع وقف در دولت‌ها و ملت‌های گوناگون وجود داشته است و پیامبر اسلام(ص) این موضوع را تنفیذ کرده و شکل شرعی و دینی به آن داده و هدف‌گیری آن را هم بر اساس قیامت و نیاز جامعه بشری تدوین کردند.

 

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر ادامه داد: اولین واقف در اسلام خود پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) بوده‌اند که یکسری باغات هفتگانه متعلق به یکی از شهدا را که به ایشان واگذار کرده بود پس از مدتی وقف کردند و املاک دیگیری هم را وقف کرده‌اند ضمن اینکه ایشان فرموده‌اند بهترین مردم کسی است که نفع بیشتری به مردم برساند.

 

خلیلی گفت: سایر ائمه نیز به موضوع وقف اهمیت می‌دادند به عنوان مثال در تاریخ برای حضرت امیرالمؤمنین(ع) 14 موقوفه ثبت شده است و یا در مورد حضرت زهرا(س) نیز موقوفاتی نقل شده و سایر اهل بیت(ع) هم به فراخور شرایط زمانی خود موقوفاتی ایجاد کرده‌اند لذا عهده‌دار برنامه‌ریزی و تبلیغ وقف خود اهل بیت(ع) بوده‌اند.

 

وی ادامه داد: نیت‌های اهل بیت(ع) در وقف‌ها هم نیت‌های مذهبی  و اجتماعی بوده و شمول و عموم داشته است و نیاز نیازمندان را شامل می‌شده است بنابراین با این نگاه اگر امروز اهل بیت(ع) حضور می‌داشتند شاید برای علم، صنعت و اشتغال وقف میکردند لذا وقف فقط تنها مربوط به موضوع سوگواری و تعزیه‌داری برای اهل بیت(ع) نیست، بلکه وقف برای رفع نیاز مردم است و هر چیزی که نیاز روز جامعه باشد اولویت وقف همان خواهد بود.

 

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر تأکید کرد: موضوع وقف بسیار باارزش و با اهمیت است و لازم است تفاوت آن با سایر خیرات و کارهای خیر احساس شود و آن اینکه برخی افراد کار خیر انجام می‌دهند مانند کمک به زلزله‌زدگان که اقدام بسیار ارزشمندی است و با این کار خود یک نیاز فوری جامعه را برطرف می‌کنند ولی وقف یک اقدام بلندمدت است.

 

وی اظهار داشت: کار خیری که وقف نباشد یک صدقه است که تمام می‌شود یعنی کار خیری انجام شده ولی تکرار نمی‌شود و حتی پاداش معنوی و اخروی آن هم ممکن است در اثر برخی اعمال سوء از بین برود و فرد نتواند آن پاداش را با خود به قیامت ببرد ولی در وقف، سال‌ها بعد از مرگ واقف ثواب و پاداش آن باقی می‌ماند و کار خیر تداوم خواهد داشت.

 

خلیلی خاطرنشان کرد: وقف در تاریخ ماندگار است و بنابراین تنها چیزی که از اموال انسان بعد از مرگ هم نصیب او خواهد بود موقوفاتی است که ایجاد کرده است.

 

وی با اشاره به نقش رسانه در ترویج وقف گفت: گاهی اوقات ممکن است فردی توانایی مالی برای انجام یک وقف نداشته باشد؛ اما می‌تواند در ایجاد یک موقوفه تأثیرگذار باشد و یا در احیای یک وقف بکوشد که همین پاداشی که برای واقف وجود دارد برای کسی که مشوق ایجاد وقف و یا احیا کننده یک وقف بوده است هم وجود خواهد داشت، بنابراین یک خبرنگار و یک رسانه اگر بتواند در توسعه فرهنگ وقف و ایجاد موقوفات جدید برای حل معضلات و کمبودهای جامعه تلاش کند در پاداش این وقف شریک است.

 

خلیلی بیان کرد: در مجموع اگر افرادی مانند خبرنگاران و یا روحانیون و مبلغان دینی از طریق منبر و تریبون و رسانه‌ای که در اختیار دارند باعث هوشیاری افراد و تشویق آن‌ها به انجام وقف شوند کار ارزشمندی انجام داده و مانند واقفان پاداش الهی خواهند داشت.

انتهای پیام/