به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام مظفر تاجی با اشاره به رحلت پیامبر اسلام (ص) و نیاز امروز جوامع بشری به آموزه‌های نبوی اظهار داشت: بی‌تردید شخصیت پیامبر اعظم (ص) الگو و اسوه‌ی کامل و تمام‌عیار گذشته، امروز و فردای بشریت است. جهان امروز با پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای که در همهٔ زمینه‌ها کرده و به‌کلی دگرگون‌شده اما در زمینه‌های اخلاقی و معنوی محتاج تعالیم معنوی و اخلاقی شناخته‌شده و ناشناختهٔ پیامبر اعظم (ص) می‌باشد. بزرگ‌ترین درس پیامبر (ص) برای امت اسلامی، اخلاق است و اگر جامعه‌ای از اخلاق مورد تأکید پیامبر (ص) دور شود در حقیقت از رحمت خدا دور می‌شود.

 

امام‌جمعه چناران ادامه داد: هر جامعه‌ای اخلاق را می‌پذیرد. صفا، جوانمردی، مروت، وفای به عهد، احترام به دیگران، تقدم حق دیگران بر حق خود، گذشت و عفو و... همه این‌ها نمونه اخلاق است. رسول خدا (ص) می‌فرماید من برای این آمده‌ام. اگر در جامعه‌ای اخلاق جاری باشد، نمونه جامعه اسلامی است و اگر اخلاق در جامعه نباشد باید یک مقدار تأمل کرد که رسالت رسول خدا به انجام نرسیده است.

 

آزادمنشی ایرانیان و بهره‌های علمی و معنوی از رهبران معصوم

 

وی ضمن تسلیت سالروز شهادت جان‌سوز امام حسن مجتبی (ع) و امام علی ابن موسی‌الرضا (ع) گفت: مقام علمی و شخصیت معنوی امام رضا (ع) مورد تأیید دوستان و دشمنان بوده و می‌باشد، در زمانی که برخی علمای درباری سیاستمداران منحرف در صدد آن بودند تا در فرهنگ اسلامی خدشه وارد نمایند، ایشان با تعلیمات الهی راه اجداد و نیاکان و پدر پرهیزگار خویش را استمرار بخشید و موازین دینی ناب را از گزند انحراف و زوال رهانید و گام‌های ارزنده و مهمی در جهت تنویر افکار افراد جامعه و آشنایی مردم با چهره واقعی حکام عباسی و نیز عدم مشروعیت آنان برداشت و لحظه‌ای از پرورش شاگردانی پرمایه، ارشاد مردم، دفاع از حریم حق و مقاومت در برابر باطل، غفلت ننمود و سرانجام در این مسیر به شهادت رسید.

 

وی افزود: سابقه تشیع در میان ایرانیان به دوران رسول اعظم الهی می‌رسد. باآنکه دوران پیشوایان پاک شیعه به لحاظ حاکمیت دشمنان کینه‌توز اسلام و اهل‌بیت (ع) از سیاه‌ترین بسترهای تاریخ تشیع به شمار می‌آید. اما بهره‌های علمی و معنوی ایرانیان از رهبران معصوم و یاری آنان در مآخذ تاریخی چشمگیر است. این ریشه اعتقادی که برگرفته از حس حق‌جویی و آزادمنشی ایرانی است، چنان استقبالی را از امام رضا (ع) در شهرهای ایرانی به نمایش گذاشته است که در بستر تاریخ به‌عنوان یک سند افتخار جاویدان خواهد ماند.

 

شیطنت ضدانقلاب با کم‌کاری بعضی از دستگاه‌ها در امدادرسانی به زلزله‌زدگان

 

وی با اشاره به حادثه غمبار زلزله در استان کرمانشاه بیان داشت: حادثه غمبار و تلخ زلزله در استان کرمانشاه، امتحان بزرگی برای مؤمنین آن منطقه و برای همه مردم ایران مخصوصاً مسئولین است. خداوند در این حادثه تلخ تک تک ما را در معرض امتحان و آزمایش قرارداد. آیا نسبت به درد و آلام هم‌وطنان وهم کیشان خود احساس مسئولیت داریم یا نه؟! مسئولین با توجه به اینکه متولی این‌گونه امور هستند مسئولیتشان بیشتراست.

 

حجت‌الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: جریان ضدانقلاب؛ بی‌کفایتی و کم‌کاری بعضی از مسئولین دستگاه‌ها در امدادرسانی و کمک به زلزله‌زدگان را با شیطنت تمام به‌پای پیروزی‌های بزرگ جبهه مقاومت و اجتماع عظیم اربعین و.... می‌گذارند و ضرب‌المثل معروف چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است!!! برای مقاصد شوم خود تفسیرمی کنند، موضوع حضور قدرتمند ایران در منطقه و معادلات جهانی با موضوع زلزله کاملاً باهم متفاوت هستند.

 

وی عنوان داشت: اگر جریان نق زن و ضدانقلاب که این‌همه دغدغه روا بودن چراغ برای خانه را دارد چرا این دغدغه را برای دیگران را ندارد؟!!! آیا این جریان چندی قبل خرابی‌های طوفان و آتش‌سوزی در آمریکا را مشاهده نکرد که مردم مناطق طوفان‌زده این کشور از عدم خدمت‌رسانی دولت ناراحت و عصبانی بودند! و یا چند روز جنگل‌های آمریکا در حال سوختن بود و دولت باآن‌همه امکانات قادر به مهار آتش‌سوزی نبود.!!! درحالی‌که همین کشور در خارج از مرزهای خود تا هزاران کیلومتر آن‌طرف تر این‌همه در حال هزینه کردن است؟!

 

خطیب جمعه چناران اظهار داشت: ما باید خودمان را در موقعیت مردم زلزله‌زده قرارداده و احساس همدردی با آنان داشته و بهترین همدردی در میدان عمل هر آنچه در بضاعت ماست به یاری و کمکشان بشتابیم.

 

عربستان به دنبال استثمار لبنان است

 

وی با اشاره به ثمره اقدام نابخردانه و مداخله گرانه عربستان در لبنان گفت: عربستان به دنبال استثمار برخی کشورهای اسلامی کوچک‌تر است و لذا نیاز به نوکرانی در منطقه و جهان اسلام دارد و البته که مردم لبنان در طول تاریخ ثابت کرده‌اند که هرگز زیر بار ذلت و بردگی نظام‌های ظالم و مفسد و دیکتاتوری مانند عربستان نخواهند رفت؛ چنانکه یکی از اعضای المستقبل گفته است عربستان به ما به‌مثابه گله گوسفند نگاه می‌کند.

 

حجت‌الاسلام تاجی افزود: عربستان بحران‌های داخلی خودش را که می‌رود تا آن را در آستانه فروپاشی از درون قرار بدهد، به متحدینش منتقل می‌نماید تا سرپوشی باشد برای مسائل داخلی عربستان تا بدین‌وسیله انحراف افکار عمومی از اتفاقات داخل سیستم حاکمیت نظام شاهنشاهی و وابسته عربستان به مسائل دیگری همچون لبنان صورت پذیرد، این در حالی است که بحران اصلی همان است که در داخل عربستان جریان یافته و می‌رود با دامن زدن به جنگ داخلی، عربستان را برای همیشه در معرض چالش و بحران پیچیده قرار بدهد.

 

وی ادامه داد: حزب‌الله لبنان از جهات مختلف توانسته است اعتماد همراه با حمایت همه‌جانبه آحاد مردم لبنان و گروه‌های سیاسی مختلف را به خود جلب نماید.

 

خطیب جمعه چناران خاطرنشان کرد: جنگ قدرت و شبه کودتایی که محمد بن سلمان در عربستان به‌راه انداخته است، قطعاً بی‌ثباتی و ازهم‌گسیختگی را در این کشور به دنبال خواهد داشت و ممکن است در سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی این کشور نیز اثرات زیادی را به‌جای بگذارد و لذا با توجه به چراغ سبزی که سران آمریکا به‌ویژه شخص ترامپ به حاکمان وهابی عربستان داده است و تصریح نموده که ما به رژیم عربستان اعتماد داریم و تنهایش نمی‌گذاریم، بعید نیست که دست به دیوانگی زده و اقداماتی برخلاف مصالح امت اسلام و امنیت منطقه داشته باشند، ازاین‌روی رصد هوشمندانه و افشای چهره واقعی استکبار و دخالت‌های مرموزشان در منطقه و عوامل و سرخط‌های اصلی تقویت تروریسم و رشد اختلافات و فتنه‌ها علیه امنیت و اتحاد کشورهای اسلامی و امت اسلامی به‌ویژه عملکرد ظالمانه رژیم عربستان علیه ملت‌های مظلوم یمن و بحرین و... هیچ‌گاه نباید فراموش بشود چه آنکه غفلت از دشمن و نقشه‌های آن، خسارت‌های غیرقابل جبرانی را به دنبال خواهد داشت.

 

لزوم تعریف نظامی جامع برای موقوفات

 

وی با اشاره به هفته وقف گفت: وقف اگرچه یک‌نهاد بشری و همزاد انسان است و سابقه آن به لحاظ وجود حسّ خیرخواهی و نوع‌دوستی در ذات انسان به درازای تاریخ زندگی و قدمت بشر می‌باشد، ولی «وقف اسلامی» در قالب جدید خود که توأم با تنوع، پایداری، هدفمندی و آرمان‌گرایی دینی است توسط پیامبر گرامی اسلام (ص) پایه‌گذاری شده است.

 

وی ادامه داد: وقف علاوه بر آثار مذهبی، فرهنگی، آموزشی و اقتصادی، آثار جغرافیایی مهمی دارد. در برخی مناطق که پدیده وقف گسترش یافته، چهره جغرافیایی آن مناطق دگرگون شده است. همچنین وقف در سیما و چشم‌انداز جغرافیایی شهرها مؤثر بوده است.

 

وی افزود: همان‌طور که برای هر سنت نیک احتیاج به تبلیغ و آگاهی داریم، شایسته است مبلغینی برای وقف تربیت شوند که وقف را به‌صورت یک نظام شناخته‌شده به مردم معرفی و از هدر رفتن ثروت‌ها و موازی کاری‌ها جلوگیری کنند.

 

حجت‌الاسلام تاجی بیان داشت: استفاده از مسجد در موارد خاص که فقط اقامه نماز باشد، باعث شده برخی مساجد مخروبه و خالی از نمازگزار باشد. برای موقوفات، باید نظامی تعریف شود. اگر شهر سازان و متولیان شهرسازی، جایگاه موقوفات را از قبل در کالبد شهرها، پیش‌بینی و در دستور کار خود قرار داده باشند، عملاً مشکلی برای مکان‌یابی نخواهیم داشت.

 

وی ادامه داد: مهم این است که برای گسترش فرهنگ وقف یک انسجام فکری و حرکتی چندجانبه از سوی نهادهای مختلف و مردمی صورت بگیرد که وقف به‌عنوان یک آموزه دینی و لازم‌الاجرا، مثل نماز و روزه در جامعه مطرح شود که ان شاء الله جامعه فردا را پویاتر و متعالی‌تر ببینیم.

 

وی از اقدام اسلامی - انقلابی و شجاعانه رئیس هیئت مؤسس و هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر ولایتی، در پی اهانت یکی از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی اراک نسبت به ساحت مقدس پیامبر اعظم (ص) و سایر مقدسات؛ مبنی بر دستور ایشان که بعد از تحقیق و اثبات موضوع، بدون درنگ نسبت به اخراج این استاد هتاک اقدام گردید، تقدیر و تشکر نمود و اظهار امیدواری کرد تا این اقدام انقلابی درسی برای اساتید هتاکی باشد که سالهای سال در دانشگاه‌های کشور با سوءاستفاده از آزادی بیان و رأفت نظام در حال شبهه افکنی و تحقیر و تمسخر ارزش‌های دینی هستند.

 

انتهای پیام/