به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام علی ناهیدی عصر امروز در دیدار با رئیس امور اوقاف و امور خیریه شهرستان خلیل آباد اظهار داشت: وقف همزمان با حیات انسان ها وجود داشته است و از زمانی که اسلام به وجود آمد وقف سر و سامان گرفت.

وی با بیان اینکه عموم وقف ها متعلق به امام حسین (ع) است که در زمان شهادت آن حضرت نیز هزینه می شود، خاطرنشان کرد: دویست میلیون غذای رایگان به صورت خودجوش در ایام اربعین پخش می شود در صورتی هیچ ارتباطی به حاکمیت ندارد.

امام جمعه خلیل آباد با تاکید بر اینکه دهه وقف همزمان رحلت پیامبر گرامی اسلام در ایام عزاداری سیدالشهدا (ع) است، تصریح کرد: با توجه به اینکه اولین واقف اسلام نیز پیامبر اکرم (ص) است به همین منظور این روز به عنوان وقف نامگذاری شده است.

وی با تاکید بر توسعه و تبلیغات در خصوص وقف، اذعان کرد: سازمان اوقاف نیز در این زمینه همه جانبه به عرصه آمده است و تلاش های خوبی در این عرصه انجام گرفته است.

ناهیدی با بیان اینکه در گذشته برخی مسائل باعث شد تا اعتماد مردم زیاد جلب نشود، عنوان کرد: مشاوران وقف باید با راهنمایی های خود، مردم را به سمت وقف های ضروری سوق دهند.

وی مردم را سرمایه اصلی وقف دانست و تشریح کرد: سازمان اوقاف باید نیروهایی را تنها برای برنامه ریزی و سازمان دهی هزینه کرد وقفیات داشته باشند و کمک های خیرین و هزینه هایی را که می شود به صورت شفاف به مردم اعلام کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه یک ذهنیت منفی از گذشته در خصوص اوقاف وجود دارد که باید برطرف شود، ابراز کرد: این ذهنیت باعث شده که برخی که موقوفه دارند ولی حاضر به ثبت آن در اداره اوقاف نباشند و سازمان اوقاف باید اعتماد مردم را در این زمینه جلب کند.

وی با تاکید بر رسیدگی هر چه به بیشتر به برنامه فرهنگی مذهبی امامزادگان مدفون در سطح شهرستان خلیل آباد، بیان کرد: هر چه بتوان زمینه حضور بیشتر مردم را در امامزادگان فراهم کرد مطمئناً تحول خوبی در زمینه های مختلف فرهنگی و مذهبی و اجتماعی به وجود می آید.

 

نیازمند وقف های مسکن، قرآنی، ورزشی، درمانی و آموزشی هستیم

سید احمد حسینی همچنین در این مراسم با بیان اینکه باید دنبال ایجاد ظرفیت های جدید وقفی باشیم، تشریح کرد: در گذشته مردم که کاروانسرا، آب انبار و… نیاز داشتند وقف های زیادی در این زمینه ایجاد شد اما اکنون در حال حاضر باید به دنبال تامین وقف های آموزشی، درمانی، مسکن، ورزشی، قرآنی و… باشیم و وظیفه رسانه در این خصوص ترغیب و تشویق خیرین و واقفین به این سمت و سو است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خلیل آباد با اشاره به برنامه های اجرایی در دهه وقف تصریح کرد: همایش تجلیل از خادمین و فعالان حوزه وقف، ایستگاه مشاوره وقف، محفل انس با قرآن، غبارروبی امامزادگان، افتتاح پروژه، مراسمات مذهبی آخر صفر و… از جمله برنامه هایی است که در دهه وقف در شهرستان خلیل آباد اجرا خواهد شد.

 

جای وقف های قرآنی در خلیل آباد خالی است / مردم باید به سمت وقف های قرآنی سوق داده شوند

حجت الاسلام سید رضا هاشمی در این مراسم با بیان اینکه تاکید سازمان اوقاف بر جذب وقف های قرآنی و حوزه علمیه است، اظهار داشت: باید بتوانیم زمینه ایجاد وقف های قرآنی را در شهرستان خلیل آباد فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه مردم باید به سمت و سوی وقف های قرآنی سوق داده شوند، عنوان کرد: کمبود وقف های قرآنی در شهرستان باعث شده تا در برای برگزاری مراسمات محفل انس با قرآن، آموزش قرآن، مسابقات قرآنی و... با کمبود بودجه روبرو باشیم.

عضو انجمن یاوران وقف خلیل آباد در پایان خاطرنشان کرد: الحمدلله وقف های مربوط به تعزیه داری سید الشهدا (ع) و اطعام در شهرستان خلیل آباد زیاد است و جای وقف های جدید و ضروری در شهرستان خالی است.

انتهای پیام/