فروغ نیلچی‌زاده به مناسبت شهادت امام رضا(ع) در گفتگو با صبح توس؛ اظهار کرد:  برای سبک زندگی رضوی نیازمند این هستیم که روش امام رضا(ع) و کلام گوهر بار ایشان را مورد بررسی قرار دهیم و به عنوان روش اصلی زندگی خودمان انتخاب کنیم.

 

وی با بیان اینکه در سبک زندگی رضوی نیازمند کسب مهارت های ویژه ای هستیم که این مهارت ها به شکل خلاقانه در دیدگاه حضرت امام رضا(ع) وجود دارد ،افزود: بحث های این سبک زندگی از افق دید دنیای مدرن کاملا مغفول مانده است.

 

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: در سیره رضوی در مهارت های ارتباطات انسانی و بین فردی حضرت، خداگرایی زمینه ساز ارتباط انسانی مطلوب معرفی می شود و قطعا ارتباطات بر اساس قدرت و ثروت و موقعیت های کاذب نباید باشد، این نوع نگاه، نگاه خاص توحیدی است.

 

وی افزود: از امام رضا(ع) روایت داریم که هر کس می خواهد عزیزترین مردم باشد باید در مقام آشکار از خدا پروا داشته باشد یعنی روش خلاقانه و ماندگار به عنوان خداترسی در نهان و آشکار موجب کرامت تقوی در زندگی فرد جاری شود.

 

نیلچی‌زاده با اشاره به اینکه در روابط انسانی اگر می خواهید متواضع باشید باید مردم را به عنوان حقیقت معنادار در نظر داشته باشید، تصریح کرد: بیراهه رفتن زمینه ساز لغزش است و قطعا به نابودی می انجامد.

 

وی افزود: محبوبیت حضرت امام رضا(ع) بین مردم، تقوا و سیره رضوی و فروتنی ایشان، افراد را از رفتارهای نادرست بازمی دارد و  تأکید دارند به مردم و جایگاه حقیقی مردم احترام گذاشته شود، بنابراین در این سیره حتی به غلام و کنیز خود احترام ویژه ای در مراقبت در برخوردها داشته اند که حتی دشمنان را مجذوب ایشان شدند.

 

این کارشناس علوم قرآنی با بیان اینکه حضرت امام رضا(ع) هیچگاه خود را از مردم جدا نمی کردند، در سخن به هیچ کس جفا نمی کردند و نیاز نیازمندان رابرطرف می کردند، گفت: بسیاری از روزها را روزه می گرفتند، کار خیر و انفاق را پنهان می کردند که اینها سبک زندگی معناداری است.

 

وی افزود: وجود مطهر حضرت رضا(ع) در حیات سیاسی رفتاری را انجام دادند که در نهایت آرامش، ظلم مأمون ملعون و مکر او را از بین بردند؛ در حقیقت شیوه دشمن را باطل و حقیقت را آشکار کردند و مردم به این سیره رضوی پی بردند، بنابراین قطعا این روش برای شیعیان دارای اهمیت است.

انتهای پیام/