به گزارش صبح توس؛ وجود 4875 دانش آموز بازمانده از تحصیل، ازدواج 2874 دختر زیر 15سال در شش ماه اول امسال، 3 ‏گزینه جدید شورای هماهنگی اصلاحات برای تصدی استانداری، آماده‌باش ١٣هزار تاکسی در دهه پایانی ماه صفر، "قاچاق کالا" ‌عامل اصلی بیکاری جامعه کارگری خراسان رضوی است و پای ویروس آنفولانزا هنوز به مشهد نرسیده است، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز «صبح توس» نیم نگاهی به آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

4875 دانش آموز بازمانده از تحصیل

استاندارخراسان رضوی گفت: برای همه ما ننگ است که دانش آموزی به دلیل 400هزارتومان از تحصیل بازبماند؛ لذا اعلام می کنم نباید هیچ کودک لازم التعلیمی در استان به دلیل مشکل مالی از تحصیل بازبماند. به گزارش خراسان رضوی "علیرضا رشیدیان"  دوشنبه شب در شورای آموزش وپرورش استان  ضمن تسلیت ایام دهه آخر صفر و همچنین جان باختن تعداد زیادی از هموطنان در زلزله غرب کشور افزود: طبق بررسی آموزش و پرورش هزینه تحصیل هر دانش آموز 400 هزار تومان است لذا ننگ بزرگی است که کودکان ما به دلیل 400 هزار تومان از تحصیل باز بمانند. وی اضافه کرد: مدیرکل آموزش وپرورش استان می گوید که تفاهم نامه ای را برای حمایت از هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل به دلیل مشکلات اقتصادی، با پرداخت 200هزارتومان کمک از سوی وزارت و200هزارتومان از سوی آموزش وپرورش استان امضا کرده اند یعنی درمجموع 400هزارتومان؛ اما من اعلام می کنم نباید سقفی برای آن درنظر گرفته شود. رشیدیان با بیان این که آموزش برای کودکان لازم التعلیم هم وظیفه شرعی وهم وظیفه قانونی حاکمیت است، خطاب به مسئولان آموزش و پرورش استان اظهارکرد: هر دانش آموزی را که در استان به دلیل مسائل مالی از تحصیل بازمانده است، شناسایی کنید تا از طریق جذب حمایت سازمان های امدادی، هیچ دانش آموزی به دلیل هزینه 400 هزار تومانی از تحصیل بازنماند.

وی درباره تغییر وضعیت برخی از املاک و زمین های متعلق به آموزش وپرورش استان برای ایجاد ارزش افزوده گفت: هدف اصلی از این طرح کمک به آموزش وپرورش برای انجام بهتر وبا کیفیت تر ماموریت خود در تعلیم وتربیت فرزندانمان است.

استاندارافزود: متوسط سرانه فضاهای آموزشی خراسان رضوی با دیگر نقاط کشور فاصله دارد که امیدواریم با کمک خیران ومسئولان آموزش وپرورش واداره کل نوسازی مدارس، شاهد ارتقا وتوسعه فضاهای آموزشی باشیم. وی اضافه کرد: اداره کل راه وشهرسازی وکمیسیون ماده 5تغییر کاربری ها را بر اساس طرح جامع و تفضیلی وضرورت ونیازهای آموزشی بررسی کنند تا اگر در منطقه ای تجاری سازی انجام شده است، اقدام به تجاری سازی نشود زیرا در این صورت مانند بسیاری از مجتمع های تجاری که اکنون بدون استفاده مانده است، خواهد شد. رشیدیان درباره ازدواج کودکان و دختران زیر 15 سال نیز گفت: برخی از این دختران چندسالی در عقد می مانند ولی به محض این که ازدواج می کنند آموزش و پرورش از تحصیل آن ها در مدارس جلوگیری می‌کند. در این خصوص باید چاره اندیشی شود. وی با بیان این که ازدواج دختران نباید مانع از ادامه تحصیل آن ها شود، افزود: آموزش وپرورش بعد از ازدواج دختران، آن ها را به مدرسه راه نمی دهد که باید برای این موضوع وایجاد راهکاری برای ادامه تحصیل این دختران اقدام شود. استاندار درباره ازدواج دختران زیر 15سال وترک تحصیل دختران دانش آموز اظهارکرد: همان طور که ازدواج زودهنگام یک مشکل است، ازدواج دیرهنگام نیز مشکل محسوب می شود لذا باید برای هر دو چاره اندیشی کرد و با مداخله هوشمندانه آسیب های اجتماعی در حوزه های مختلف راکاهش داد وزمینه ادامه تحصیل دخترانی را که ازدواج کرده اند، فراهم کرد.  وی با بیان این که یکی از دلایل ترک تحصیل دختران به ویژه در مقطع دوم متوسطه دوری مراکز آموزشی از محل زندگی آن ها وتوانایی نداشتن برای گرفتن سرویس است، اضافه کرد: من با بودن دانش آموزان چه دختر وچه پسردر خوابگاه مخالفم ومعتقدم دانش آموزان باید در کانون خانواده باشند مگر دیگر چاره ای نباشد لذا باید برای تامین سرویس این دانش آموزان چاره‌ای اندیشیده شود. رشیدیان افزود: یکی دیگر از دلایل ترک تحصیل دختران مختلط بودن مدارس در برخی از مناطق به دلیل کمبود فضاهای آموزشی است که والدین در این زمینه حق دارند لذا مسئولان آموزش وپرورش هرچه سریع تر برای رفع این مشکل اقدام کنند. استاندار درباره برگزاری جشنواره بین المللی رشد در مشهد نیز گفت: برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره اداره کل فرهنگ وارشاد استان، شهرداری مشهد ورسانه ها تبلیغات مناسبی انجام دهند. در ادامه این جلسه " سید جواد حسینی" معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندارنیز اظهارکرد: هدف اصلی از اجرای طرح تغییرکاربری فضاهای آموزشی و اختصاص بخشی از فضای آموزشی بدون استفاده به واحدهای تجاری، استفاده از درآمد آن برای ارتقای سطح فضاهای آموزشی است. وی با بیان این که هم اکنون سرانه فضای آموزشی هر دانش آموز در مشهد 3.5 مترمربع است، افزود:  در مشهد و استان مدارسی وجود دارد که قابلیت فضای آموزشی ندارد و در مقابل زمین هایی با قابلیت ایجاد فضای آموزشی مناسب وجود دارد ولی تامین هزینه ساخت آن ها امکان پذیر نیست، به همین دلیل با اجرایی شدن این طرح و ایجاد درآمدزایی می توان فضای آموزشی مناسبی را فراهم کرد.

حسینی  گفت: اکنون پوشش تحصیلی در مقطع ابتدایی 99.1 درصد است. شناسایی نشدن دانش آموزان بازمانده از تحصیل و همچنین مقاومت خانواده آن ها برای تحصیل کودکان از مشکلات پیش رو در مقوله بازماندگان از تحصیل است. همچنین "علیرضا کاظمی" مدیرکل آموزش وپرورش استان به برگزاری چهل وهفتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد در مشهد اشاره واظهارکرد: تنها دو جشنواره از این تعداد در استان ها برگزار شده است  آن هم تنها با در اختیار گذاشتن فضای نمایش؛ اما این بار خراسان رضوی صفر تا 100 جشنواره را در مشهد برگزار خواهد کرد. وی افزود: دراین جشنواره که به صورت بین المللی وبا حضور 40کشور خارجی از جمله اسپانیا،فرانسه،آلمان ،ترکیه و... در مشهد برگزار می شود 261 اثرشامل 113فیلم ایرانی،65فیلم خارجی،35فیلم دانش آموزی ،41فیلم متعلق به فرهنگیان و14فیلم از سوی دانشجو معلمان اکران خواهد شد. کاظمی تصریح کرد: این جشنواره سوم آذر ماه در سالن صبا و با حضور وزیرآموزش وپرورش وتعدادی از مسئولان افتتاح وفیلم ها در 11سالن به نمایش گذاشته خواهد شد ومراسم اختتامیه آن نیز 10آذر خواهد بود.

ازدواج 2874 دختر زیر 15سال در شش ماه اول امسال

همچنین درادامه این جلسه "فرشته سلجوقی" مدیرکل دفترامور بانوان وخانواده استانداری خراسان رضوی نیز گفت: یکی از چالش ها ودلایل ترک تحصیل دختران ازدواج زود هنگام و زیر15 سال است که در شش ماه نخست امسال دوهزارو874 دختر زیر 15سال در استان ازدواج کرده اند درحالی که در مشابه سال گذشته این تعداد دو هزارو 817ودر کل سال گذشته هفت هزارو68مورد بوده  که افزایش داشته است.

حسینی معاون اجتماعی، سیاسی، امنیتی استاندار در پاسخ به سلجوقی گفت: آمار ازدواج دختران زیر 15سال نسبت به ازدواج ها از سال های قبل5.4درصد بوده که اکنون نیز 5.4درصد است وافزایشی نداشته است.

 

 

روزنامه شهرآرا؛

٨٢هزار مشهدی آماده خدمت به زائران

مدیر امور گردشگری و زیارت شهرداری مشهد گفت: امسال تعداد افراد شرکت‌کننده در طرح جهاد خدمت با رشد ٢٠درصدی نسبت‌به سال٩۵، به ٨٢هزار نفر رسیده است.

به‌گزارش خبرنگار شهرآرا، علی قناویزچی روز گذشته در نشست خبری اعلام برنامه‌های دهه آخر صفر بیان کرد: با اینکه تعداد داوطلبان خدمت از ظرفیت‌های موردنیاز بیشتر است، در حوزه اسکان زائران، نظافت مبادی ورودی و حمل‌ونقل، هنوز هم نیازمند مشارکت داوطلبان هستیم.

وی با اشاره به برپایی ٣٠ ایستگاه‌ خدمت به زائران در دهه آخر صفر ادامه داد: ۴١هزار ظرفیت مردمی برای اسکان زائران فراهم شده است؛ اما در این حوزه هنوز نیازمند مشارکت مردم هستیم.

مدیر امور گردشگری و زیارت شهرداری مشهد افزود: در ورودی‌های غرب و شمال، هنوز ظرفیت خالی وجود دارد و نیاز است متقاضیان خدمت به زائران امام‌رضا(ع) برای حضور در این ایستگاه‌ها داوطلب شوند.

قناویزچی گفت: تاکنون ٨٢هزار نفر در جهاد خدمت نام‌نویسی کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنیم این تعداد تا پایان طرح به ١٠٠هزار نفر برسد. وی استقبال گسترده از طرح جهاد خدمت را نشانه‌ فرهنگ مهمان‌پذیری مشهدی‌ها دانست و گفت: هدف این طرح کاهش تصدیگری شهرداری و افزایش مشارکت اجتماعی در خدمت به زائران پیاده است.

مدیر امور گردشگری و زیارت شهرداری مشهد بیان کرد: متقاضیان برای مشارکت در طرح جهاد خدمت می‌توانند از طریق ربات تلگرامی، سامانه پیامکی١٠٠٠١٨١، شماره‌تلفن ٣١٢٠٨ و همچنین سایت ziarat.mashhad.ir اقدام کنند.

قناویزچی یکی از عرصه‌های موردنیاز برای مشارکت مردم را سفره نذری روز آخر صفر عنوان کرد و گفت: شهروندان می‌‌توانند از طریق ارسال عدد ١١٠ به سامانه پیامکی ١٠٠٠١٨١ یا واریز مبلغ مدنظر به شماره کارت ۵٠٢٩٠٨٧٠٠٠٣٣٩٣۵١ در برپایی این سفره نذری مشارکت کنند.

معاون سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد اعلام کرد

آماده‌باش ١٣هزار تاکسی در دهه پایانی ماه صفر

معاون کنترل و نظارت سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد مقدس گفت: ١٣هزار تاکسی در شهر برای دهه پایانی ماه صفر به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

به‌گزارش شهرآرا، حسین‌علی رجعتی با بیان این مطلب بیان کرد: در دهه پایانی صفر، ١٠٠٠ دستگاه تاکسی در خطوط منتهی به حرم مطهر، ٢هزار تاکسی بی‌سیم در شهر و ١٠٠٠ دستگاه تاکسی در مبادی ورودی به‌صورت ویژه تقویت شده و آماده‌باشهستند.

وی افزود: ١۶٠ دستگاه ون نیز برای جابه‌جایی زائران درحال آماده‌باش هستند و برنامه‌ریزی لازم برای سرویس‌های صلواتی ٨٠ دستگاه تاکسی و ون در محدوده حرم مطهر رضوی انجام شده است.

رجعتی با بیان اینکه ١۴ اکیپ کنترل و نظارت به‌صورت مستمر در شهر استقرار دارند، بیان کرد: ٨٠ نفر از ناظران سازمان تاکسی‌رانی نیز در خطوط مبادی ورودی و اطراف حرم مطهر رضوی مستقر می‌شوند.

معاون کنترل و نظارت سازمان تاکسی‌رانی شهرداری مشهد گفت: ١۵ پایگاه دریافت و پاسخ‌گویی به شکایات مردمی نیز در دهه پایانی صفر در نظر گرفته شده است.

جانشین پلیس راهنمایی و رانندگی مشهد نیز دراین‌رابطه گفت: از ساعت ٢۴ شب پنجشنبه ٢۵آبان‌ماه، ‌همکاران راهور به انسداد و پاک‌سازی زیرگذر حرم مطهر اقدام می‌کنند.

سرهنگ حسنعلی امامی افزود: از ساعت ٢۴ پنجشنبه ٢۵آبان نیروهای راهور به انسداد و پاک‌سازی زیرگذر حرم مطهر اقدام می‌کنند و در مسیرهای منتهی به حرم مطهر نیز اجازه توقف موتور و خودرو داده نمی‌شود.

آخر هفته سرد در انتظار مشهد

براساس اعلام هواشناسی استان، روزهای پایانی هفته و اوایل هفته آینده، هوای استان با کاهش دما مواجه خواهد شد؛ اما به احتمال زیاد خبری از بارندگی نیست.

رئیس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی در گفت‌وگو با شهرآرا با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته پایان هفته و اوایل هفته آینده بارندگی در استان نخواهیم داشت، بیان کرد: البته برای کل استان کاهش دما را پیش‌بینی می‌کنیم که این کاهش دما در قسمت‌های شمالی استان بیشتر خواهد بود.

یحیی قائنی‌پور با توصیه به کاروان‌هایی که قصد عزیمت به مشهد را دارند، گفت: زائران پیاده و مسئولان کاروان‌ها حتما به این موضوع توجه داشته باشند که در این ایام وسایل گرم‌کننده به‌ویژه پوشاک گرم به‌همراه داشته باشند.

وی با اشاره به پایداری هوای استان و مشهد طی روزهای آینده افزود: برای مشهد در روزهای آینده نیز افزایش آلودگی هوا پیش‌بینی می‌شود.

آمادگی شرکت گاز برای مواجهه با روزهای سرد

همچنین مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی با اشاره به ورود جبهه جدید هوای سرد گفت: آمادگی لازم برای تأمین گاز موردنیاز روزهای سرد سال را داریم.

حمید فانی افزود: درپی برودت هوا و کاهش ٨ تا ١٠درجه‌ای دمای شهرها و روستاهای استان شاهد افزایش ١۴درصدی مصرف گاز طی ٣ روز ابتدایی هفته جاری نسبت به ‌مدت مشابه در هفته گذشته بودیم.

وی با بیان این مطلب که از بیستم تا بیست‌ودوم آبان‌ماه٩۶، ١٠٠میلیون مترمکعب گاز در استان مصرف شد، افزود: شرکت گاز خراسان رضوی برای مواجهه با روزهای سرد سال آمادگی کامل دارد.

فانی گفت: با آغاز فصول سرد پاییز و زمستان در ۶‌ماهه دوم سال شاهد مصرف ٧٠درصدی این نعمت الهی در سبد بخش خانگی و تجاری هستیم که این مهم نیازمند همکاری و تعامل شهروندان گرامی در زمینه مصرف صحیح و ایمن گاز طبیعی است.

وی با بیان اینکه تدابیر لازم برای گازرسانی به بخش‌های مختلف مصرفی استان پیش‌بینی شده است، افزود: سرویس، تعمیر و نگهداری تأسیسات گازرسانی، تعویض قطعات و تجهیزات، مهیا کردن وسایل و تجهیزات مورد نیاز گازرسانی، از ‌اقداماتی است که از ماه‌ها قبل ازسوی کارشناسان شرکت گاز خراسان رضوی درراستای خدمت‌رسانی بهتر به مشترکان صورت پذیرفته است.

 

تسنیم خراسان رضوی؛

"قاچاق کالا" ‌عامل اصلی بیکاری جامعه کارگری خراسان رضوی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس احسان سهرابی در میزگرد مطالبات جامعه کارگری خراسان رضوی که در دفتر خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: مطالبات جامعه کارگری بیش از اینکه از کارفرماها باشد از دولت است چراکه در  این وضعیت کارفرماها نیز گرفتاری‌های بسیار زیادی دارد که دولت باید آنها را رفع کند.

وی ادامه داد: مشکلات دارایی، بیمه، مالیات بر ارزش افزوده و سایر مواردی از این دست کارفرمایان را دچار مشکلات بسیار زیادیکرده و هم اکنون آنها نیز چاره‌ای به جز تعطیلی و یا تعدیل نیرو ندارند.

علی اسماعیلی نماینده کارگران بخش خدماتی در این میزگرد  اظهار  داشت: سوءمدیریت در برخی از بخش‌ها سبب می‌شود که مجموعه‌ها متضرر بوده و مجبور به تعدیل نیرو شوند.

وی ادامه داد: البته این را هم باید در نظر داشت که رکود اقتصادی سبب می‌شود که نیاز مردم به بخش‌های خدماتی کاهش یافته و در نتیجه کارگران این بخش‌ها بیکار باقی مانده‌اند.

مرتضی دشتی نماینده کارگران حوزه نساجی در این میزگرد اظهار داشت: استان خراسان رضوی ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه نساجی دارد اما با این حال به علت قاچاق شاهد این هستیم که تعداد زیادی از این واحدها تعطیل شده‌اند.

وی بیان کرد: به عنوان مثال کارخانه مشهد نخ به علت قاچاق بیش از حد مجبور شد واحد خود را تعطیل کند و هزار کارگر آن بیکار شدند و یا اینکه واحد شادیلون حالا با نیمی از ظرفیت خود مشغول به کار است.

صادق ضامن نماینده کارگران بخش پلی اتیلن نیز در این میزگرد اظهار داشت: کاگران اصلا به کارفریان ایرادی وارد نمی‌کنند و حتی آنها هم وقت شانه‌های خمیده کارفرمای خود را می‌بینند افسوس می‌خورند و به همین علت است که دولت باید وارد کار شده وبه آنها برای حفظ اشتغال کمک کند.

وی ادامه داد: بهتر است به جای اینکه به فکر قانون کار جدید باشیم همین قانون کار را اجرا کرده و زمینه‌های اقدام کامل در همین بخش را فراهم کنیم.

 

شهرآرا آنلاین؛

پای ویروس آنفولانزا هنوز به مشهد نرسیده است

محمد جعفر صادقی، در گفتگو با شهرآراآنلاین گفت: ویروس آنفولانزا سالانه بین 5 تا 15 درصد افراد یک جامعه را درگیر می‌کند وعلائم اصلی آن تب 38 درجه به بالا، گلو درد و سرفه است.

صادقی با بیان این موضوع که برخی از بیماران مبتلا به سرما خوردگی فصلی تصور می‌کنند دچار آنفولانزا شده‌اند، به تفاوت‌های اصلی این دو بیماری پرداخت و اشاره کرد: شدت تب در آنفولانزا بالاتر از 38 درجه و در سرما خوردگی فصلی  این میزان پایین‌تراست، گلودرد و سرفه در آنفولانزا شدت بیشتری دارد،نشانه های بیماری آنفولانزا ناگهان بروز می‌کند وعلائم سرما خوردگی فصلی به تدریج آغاز می‌شود.

وی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری در گروه‌های حساس، شامل افراد با سنین زیر 5 سال و بالای 60 سال،مادران باردار،مبتلایان به بیماری‌های خاص و کسانی که دچار ضعف سیستم ایمنی می‌باشند، توصیه کرد تا از واکسن‌های آنفولانزا استفاده کنند.

وی در ادامه گفت:زمان مورد نیاز برای اثرگذاری واکسن آنفولانزا 2 هفته است و اثر آن  تا 6 ماه در بدن باقی می‌ماند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری،معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود:به علت تغییر شکل ویروس، تاریخ تولید واکسن‌های آنفولانزا باید در سال جاری باشد.

وی عنوان کرد قیمت واکسن،امسال در حدود 26 هزار تومان است.

آنفولانزا معمولا از اواسط آذرماه شیوع  پیدا می کند.

انتهای پیام/