محمدجعفر صادقی، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، پیرامون توصیه های بهداشتی به زائران پیاده امام رضا(ع) اظهار کرد: پیشنهاد می شود کودکان زیر پنج سال و  مادران باردار، سالمندان و بیماران خاص در پیاده روی های طولانی مدت شرکت نکنند و در صورت ضرورت کوتاه ترین مسیر را برای پیاده روی انتخاب کنند.

وی ادامه داد: افراد حتما داروهای خود را به همراه بردارند و به امید دریافت داروی رایگان در مسیر راه نباشند زیرا امکان دارد آن قرص یا دارو در موکب های درمانی یافت نشود.

صادقی با تاکید بر همراه داشتن لباس گرم و پوشاندن سر و صورت در مسیر، گفت: افراد در صورتی که در مسیر دچار سرماخوردگی، آنفلوانزا، اسهال و استفراغ شدند، سریعا به اولین مرکز درمانی مراجعه کنند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: به زائران پیاده امام رضا(ع) توصیه می شود تا از مصرف غذاهای متنوع و بهم خوراکی جدا خودداری کنند زیرا متاسفانه همه ساله شاهد بروز مشکلات عدیده ای برای زائران به دلیل بهم خوراکی هستیم که در برخی موارد باعث بستری شدن آنها می شود.

وی تاکید کرد: از پوشیدن کفش های تنگ، گشاد و پاشنه بلند جدا خودداری کنید زیرا به دلیل طولانی بودن مسیر پیاده روی، باعث بروز تاول، کمر درد و پا درد می شود که میتواند ادامه راه را بسیار سخت کند.

صادقی با بیان اینکه از تمامی کاروان های زیارتی خواسته ایم تا رابط بهداشتی معرفی کنند تا اطلاعات لازم را دریافت کنند، افزود: متاسفانه همه ساله در دوران پیاده روی اربعین شاهد بالا رفتن آمار گازگرفتگی با منواکسید کربن هستیم لذا توصیه می شود کاروان ها از ایمنی لوازم گرمایشی پیش از استفاده اطمینان حاصل کنند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: یکی از اصلی ترین راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری ها شست و شوی مداوم دست ها است لذا توصیه می شود افراد حتما قبل از مصرف مواد غذایی دست های خود را با آب و صابون بشویند.

انتهای پیام/