علیرضا صغیر در گفتگو با صبح توس گفت: کتابخانه عمومی شهید مطهری در سال 1347 یعنی حدود 50 سال پیش تأسیس و فعالیت آن در شهرستان آغاز شده است. با گذشت سالیان دراز، در حالی که جامعه دانشگاهی و دانش آموزی ما به هیچ عنوان قابل قیاس با زمان ساخت کتابخانه نیست؛ اما هنوز کتابخانه به لحاظ فضای فیزیکی تغییری نکرده و همان کتابخانه سال 47 است.

 

وی ادامه داد: در آن سالها فقط دو مرکز آموزشی در شهرستان فعال بوده ولی امروز بیش از دوازده مرکز دانشگاهی، چندین مدرسه علوم دینی و البته دانش آموزان مشتاق بسیاری که اگر آمار اشتباهی عرض نکنم حدود 18 هزار نفر می باشند،لذا انتظار است استقبال بهتر و بیشتری نسبت به گذشته از مقوله کتاب و کتابخوانی بشود.

 

مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری گناباد در خصوص تعداد نسخه های موجود در کتابخانه شهید مطهری اظهارداشت: حدود 37 هزار نسخه کتاب در کتابخانه موجود است که در بخشهای مختلف کتابخانه از جمله کودک، مرجع، کمک درسی، مخزن اصلی و نوسوادان قرار دارند.

 

وی افزود: از جمعیت حدود 35 هزار نفری شهر گناباد حدود 2100 نفر عضو کتابخانه شهید مطهری هستند که مسلماً این آمار زیبنده مردم این منطقه نیست ؛ هر چند اگر به فرض هم مراجعه بیشتر شود با وجود مشکلات فراوانی که در این حوزه وجود دارد از جمله کمبود شدید نیروی انسانی، کمبود منابع به روز و مناسب، کمبود فضا و امکانات و دهها مشکل دیگر امکان خدمت رسانی مطلوب میسر نخواهد بود.

 

صغیرضمن بیان اینکه گناباد و مردم آن ریشه در اعماق تاریخ و فرهنگ دارند اظهارداشت: تمام شرق شناسان با حماسه فردوسی و جنگ دوازده رخ و دشت ریبد آشنا و نام آن را شنیده اند. کسانی که سفرنامه ناصرخسرو را خوانده باشند نام قنات قصبه گناباد را شنیده اند؛ لذا از جامعه ای که شهر و مردم آن شهره آفاق بوده اند، به نظر می رسد که انتظار بیشتری در این زمینه باشد.

 

مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری گناباد بیان داشت: متاسفانه بیشترین مخاطبان ما دانش آموزانی هستند که برای به امانت گرفتن کتب کمک درسی مراجعه می کنند. البته ناگفته نماند در کنار این دسته از اعضا، مراجعین خاص دیگری هم هستند که شاید ساعتها از وقتشان را به مطالعه در زمینه ها و موضوعات مختلف اختصاص می دهند.

 

علیرضا صغیر ضمن اشاره به برنامه های کتابخانه در طول سال اظهارداشت: کتابخانه به طور مرتب در طول سال برنامه های فرهنگی نظیر نشست کتابخوان، نمایشگاه کتاب و مسابقات مختلفی همچون داستان نویسی، نقاشی، کارگاههای مختلف آموزشی، جلسات نقد و بررسی کتاب، جمع خوانی کتاب، کارگاههای خوانش آثار فاخر چون شاهنامه، مثنوی و... دارد.

 

وی ادامه داد: در هفته کتاب پذیرای مدارس و دانش آموزان گرامی خواهیم بود تا دانش آموزان را با خدمات کتابخانه آشنا کنیم، مسابقات مختلف و عضویت رایگان در روز 24 آبان ماه چون سنوات گذشته جز برنامه های ما خواهد بود. دیگر از فعالیتهای ما در این هفته فعال کردن ایستگاه مبادله کتاب و چندین نشست تخصصی کتابخوان خواهد بود.

 

صغیر ضمن اشاره به نقش کتاب در زندگی مردم افزود: اگر کتاب را به عنوان جزئی از زندگی خود بپذیریم، بسیاری از بزه­ها و مشکلات جامعه رفع خواهد شد. جامعه­ای که کتابخوان باشد، امنیت اجتماعی خواهد داشت؛ دروغ و ریا رخت برخواهد بست، شهرها آبادتر و مردم امیدوارتر خواهند بود، از امکانات و نعمتهای موجود به بهترین شکل و در راه صحیح آن استفاده خواهد شد و صدها و هزاران اتفاق میمون دیگر رخ خواهد داد. مطمئنا تلاش در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و سخن راندن در باب ارزشمندی کتاب بدون حمایت مسئولین و بدون اقدامات اساسی و زیربنایی، جز شعار دادن چیز دیگری نخواهد بود.

 

مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری گناباد ضمن ابراز تأسف از عدم حمایت از نویسندگان شهرستان تصریح کرد: خالی از لطف نیست که اشاره ای به نویسندگان مظلوم شهرستان داشته باشیم، کسانی که از اقشار مختلف مردم و برای بالا بردن نام و آوازه این منطقه دست به قلم می­برند و هزینه­ های هنگفتی را علاوه بر سختی های نگارش اثرشان متحمل می شوند، ولی هیچ گونه حمایتی از آنها نمی شود. و ای کاش بشود در شهری که ادعا داریم فرهنگی عظیم به بلندای تاریخ دارد حداقل خدمتی به آنها داشته باشیم.

 

وی در پایان بیان داشت: از ادارات و نهادها و ارگانهای شهرستان خواهش کنیم تا قسمتی هر چند کوچک از فضای کاری خود را به ایستگاه کتب نویسندگان بومی تبدیل کنند؛ تا علاوه بر ایجاد یک مجموعه از نویسندگان شهرستان و حمایت از نویسنده گنابادی حتی با خرید یک نسخه از اثر آنها، فرهنگ بومی شهرستان را در اختیار مراجعان آن سازمان و اداره و نهاد قرار دهند.

 

انتهای پیام/