به گزارش صبح توس؛ یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در فضای فیزیکی یک شهر یا یک منطقه برای حفظ سلامت آن مورد توجه ویژه و خاص قرار می‌گیرد مدیریت پسماندها و زباله‌های شهری و روستایی است که بی‌توجهی، کم‌ کاری و سهل ‌انگاری در این مورد می‌تواند سلامت افراد جامعه را به ‌شدت تحت تأثیر قرار دهد.

 

زباله‌های شهری ترکیبی از مواد مختلف انسانی، حیوانی و زائد صنعتی و کشاورزی است که باکتری ها و سموم ناشی از زباله های صنایع به دلیل دفع غیر اصولی آن، به خاک و یا آب منتقل می‌شوند و مواد پلاستیکی نیز پس از دفع به‌ صورت مواد زائد تجزیه نشدنی در زباله انباشته و در خاک باقی می‌مانند.

 

مهمترین مشکل دفع غیر اصولی زباله ها، آلودگی آب‌های زیرزمینی در اثر نفوذ شیرابه است که به دلیل عدم رعایت اصول دقیق مهندسی بوجود می‌آید.

 

دفع اصولی زباله‌ها در مرکز شهرستان جوین آن‌ چنان‌ که باید مورد توجه قرار نگرفته و همین امر اثرات مخربی را بر محیط زیست این شهرستان داشته است.

 

امیر احمدی مسئول امور خدمات شهری شهرداری نقاب در گفت و گو با صبح توس اظهارداشت: شهرداری به صورت ماهانه اقدام به دفن زباله ها می کند.

 

وی افزود: زباله هایی که در حال حاضر در محل زباله گاه شهر نقاب پراکنده شده و در داخل تراشه نیست، مربوط به روستا ها بوده و دهیاری ها در این زمینه مسئول هستند.

 

محمد حسین شم آبادی رئیس اداره محیط زیست جوین به خبرنگار صبح توس گفت: در حال حاضر دفع زباله  در شهر نقاب، به این شکل غیر اصولی است و شهرداری باید زباله ها را در داخل تراشه ها بریزد و به محض پرشدن تراشه اقدام به دفن زباله ها نموده و همچنین از پراکندگی زباله ها جلوگیری کند.

 

رئیس اداره محیط زیست جوین با اشاره به اینکه دفع غیر اصولی زباله باعث تخریب محیط ریست می شود تصریح کرد: در خصوص دفع غیر اصولی زباله در شهر نقاب و همچنین بخش عطاملک بارها در جلسات کارگروه سلامت شهرستان تذکر داده شده است.

 

وی با اشاره به اینکه به صورت جدی پیگیر رفع این مشکل هستیم، افزود: از آنجا که مدیریت شهرداری نقاب به تازگی تغییر یافته است ، این موضوع را از طریق شهردار جدید پیگیر بوده تا به صورت ضرب الاجل رفع کنیم.

 

شم آبادی دامه داد: در همین راستا روز گذشته بازدید میدانی از محل دفن زباله در مرکز بخش عطاملک و شهر نقاب به منظور حل مشکلات ناشی از دفع غیر اصولی، صورت گرفت .

 

رئیس اداره محیط زیست جوین در پایان گفت: همچنین قرار است کارگروه اختصاصی دفع پسماند در شهرستان تشکیل شود تا این موضع به صورت اختصاصی از طریق این کارگروه رسیدگی گردد زیرا محیط زیست به تنهایی قادر به رفع این معضل نیست.

 

انتهای پیام/