به گزارش صبح توس؛227 مرگ تنفسی، بررسی کمربند جنوبی در استانداری خراسان رضوی، آغاز حرکت 45 هزار زائرپیاده به سوی مشهد الرضا (ع)، مشهد میزبان 2 شهید مدافع حرم می شود، تحقق 24 درصدی اشتغال همراه با مهارت در خراسان رضوی، دست‌اندازهای احیای «راه ابریشم» بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که نیم نگاهی به آنان خالی از لطف نیست.

 

روزنامه خراسان؛

227 مرگ تنفسی

16روز آلودگی هوا در آبان نفس شهر را گرفته واختاپوس آلودگی همانند دیوی سیاه بر سر شهر چنبره انداخته واکنون تنها سه روز است که به لطف وزش باد کمی از آلودگی هوای مشهد کاسته شده است، این درحالی است که طی این مدت جز حرف های تکراری وبسنده کردن به هشدار آلودگی هوا، تکرار وظایف دستگاه های مرتبط ووعده نظارت بر عملکرد دستگاه های مختلف از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اقدامی نشده است. در این مدت نه مدرسه ای تعطیل ونه کار ویژه دیگری انجام شد مگر برگزاری جلسه وتکرار مکررات بی اثر درباره  آلودگی هوا. حال پس از سپری شدن دوهفته آلودگی هوا آثار آن آشکار شد، جایی که مدیرعامل سازمان فردوس های شهرداری مشهد خبر از افزایش 20درصدی فوت شهروندان مشهدی براثرچنبره اختاپوس آلودگی هوا بر نفس شهر مشهد می دهد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، " حسن کریمدادی" مدیرعامل سازمان فردوس های شهرداری مشهد با اشاره به آلودگی هوا گفت: متاسفانه آلودگی هوای مشهد از ابتدای آبان ماه امسال شدت گرفته که این مهم معضلاتی را به وجود آورده است.

 

بررسی کمربند جنوبی در استانداری

عملیات اجرایی کنارگذر جنوبی مشهد که از سال 91 آغاز شده و قرار است انتهای بولوار شهید برونسی را به بزرگراه شهید شوشتری متصل کند، اگر تاکنون بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اما با اظهارنظرهایی نیز همراه بوده است.  سال گذشته دادستان مشهد، از ورود سازمان بازرسی و تعطیلی این پروژه خبرداده بود اماهفته گذشته محسن شریعتی، مدیر ارتفاعات جنوبی شهرداری مشهد در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شهرداری طی سخنانی بر ادامه اجرای این پروژه تأکید کرد. از سوی دیگر، جمعه گذشته تعدادی از نمایندگان سمن های زیست‌محیطی استان، در اعتراض به احداث کمربند در ارتفاعات جنوبی مشهد با در دست داشتن پلاکارد  و امضای طوماری، تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار توقف این طرح شدند. 

 

آغاز حرکت 45 هزار زائرپیاده به سوی مشهد الرضا (ع)

سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) گفت: تعداد کاروان‌های زائر پیاده امام رضا(ع) که در مسیر مشهد مقدس هستند، با ۹۲۶ کاروان به ظرفیت ۴۵ هزار زائر رسیده است.«حسین رضایی» در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار کرد: تعداد کاروان‌های زائر پیاده امام رضا(ع) که در مسیر مشهد مقدس هستند، به 926 کاروان رسید و ظرفیت زائران پیاده در مسیر نیز به 45 هزار زائر رسیده است.وی بیان کرد: با کمک آبفای روستایی خراسان رضوی در زمینه تامین آب مورد نیاز زائران پیاده هماهنگی‌های مناسبی انجام شد، سه نانوایی ثابت نیز در نیشابور و چناران و تربت حیدریه در حال احداث است که از 24 آبان به زائران پیاده امام رضا(ع) خدمت می‌کنند.وی افزود: کاروان‌های زائران پیاده‌ای که تاکنون مجوز تردد نگرفته‌اند از ملک آباد به سمت مشهد اجازه تردد نخواهند داشت و باید هرچه سریع‌تر برای دریافت مجوز خود از پلیس و سازمان تبلیغات اسلامی که در محل مستقر هستند اقدام کنند.سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) افزود: خیرانی که مایل به ارائه کمک‌های غیرنقدی هستند می توانند با تلفن 38597070-  09151152454 معاونت پشتیبانی جمعیت خدمتگزار یا  با تلفن 09151023552 مدیر تدارکات جمعیت تماس حاصل کنند.

 

امنیت پایدار تربت جام، نتیجه همدلی شیعه و اهل سنت است

مراسم تکریم و معارفه رئیس دادگستری و انقلاب تربت جام با حضور رئیس شورای قضایی استان، اعضای شورای اداری وتامین، خانواده های شهدا وایثارگران و قضات شهرستان  در سالن شهید سید جواد صامعی برگزار و طی حکمی از سوی رئیس کل دادگستری استان، احمد عارفی نیا به سمت رئیس دادگستری و انقلاب تربت جام معرفی و  از خدمات شش ساله دکتر موحدی فر تشکر وقدردانی شد. رئیس کل دادگستری استان گفت: مدیریت در نظام اسلامی، امانت و تلاش حوزه قضایی بر این است که مدیریت ها طولانی نباشد زیرا جابه جایی مدیران دستگاه قضایی باعث پیشرفت می شود. حجت الاسلام مظفری با اشاره به شاخصه های مدیریت در نظام اسلامی افزود: مدیریت در نظام اسلامی یک تکلیف است و هیچ کسی حقی بر این نظام ندارد و مدیر باید بداند نظام متکی به خداست ومدیری که توانایی ندارد، شرعا حرام است در مسئولیت باقی بماند .

 

مشهد میزبان 2 شهید مدافع حرم می شود

مراسم تشییع شهیدان مدافع حرم حجت الاسلام محمود تقی پور و سید احمد حسینی در مشهد الرضا برگزار می شود. به گزارش ایثار، مراسم تشییع شهیدان مدافع حرم حجت الاسلام «محمود تقی پور» و «سید احمد حسینی» که در نبرد حق علیه باطل و در دفاع از حرم حضرت زینب (س) در مناطق عملیاتی سوریه به مقام رفیع شهادت نایل آمدند، در مشهد مقدس برگزار می شود.مراسم وداع با شهیدان مدافع حرم سید احمد حسینی چهارشنبه 24آبان در مسجد حضرت زهرا (س) واقع در خیابان شهید آوینی 57 و شهید حجت الاسلام محمود تقی پور همین روز در مسجد جوادالائمه (ع) واقع در خیابان امامت 22 برگزار می شود.پیکر مطهر شهیدان مدافع حرم راس ساعت 9صبح پنج شنبه 25آبان ماه از مقابل مدرسه علمیه عالی نواب واقع در خیابان آیت ا... شیرازی تا حرم مطهر توسط زائران و مجاوران تشییع و پس از اقامه نماز و طواف در بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در بهشت الرضا به خاک سپرده می شود.همچنین مراسم وداع با شهید مدافع حرم حجت الاسلام محمود تقی پور امروز سه شنبه 23آبان در قم برگزار می شود.گفتنی است شهیدان مدافع حرم حجت الاسلام محمود تقی پور و سید احمد حسینی در 30فروردین 1361 و 15شهریور 1371 چشم به جهان گشودند و در 18آبان و 28مهر 1396 به مقام رفیع شهادت نایل آمدند. 

شهرآرا؛

دلهره،زیر سقف‌های نا‌ایمن

زلزله بیخ گوش مشهد کمین کرده است. گسل‌ها یکی از شمال و دیگری از جنوب، شهر را محصور کرده‌اند. تاریخ، گواهِ آوار آن بر سر شهر و مرگ ۴هزار نفر در سال ١٠۵٢ شمسی است؛ تاجایی‌که حتی گنبد امام‌رضا(ع) و بناهایی نظیر مسجد گوهرشاد هم در امان نمانده‌اند. با همه این‌ها آن‌قدر از وقوع زلزله هراس نداریم که به فکر مقاوم‌سازی و ساخت اصولی ساختمان‌ها باشیم!
در شهری که ٢هزارو٣٠٠ هکتار بافت فرسوده دارد، ٨ پهنه آن با ساخت‌وسازهای غیراصولی، جمعیت یک‌میلیونی حاشیه‌نشینان را تشکیل داده و هزاران ساختمان از مدرسه و مسجد گرفته تا ادارات و منازل شخصی کلنگی و بی‌کیفیت در آن، جا خوش کرده، مقاوم‌سازی دربرابر خطر زلزله، پازل گمشده در بین سازندگان، ناظران و حتی مردم و مسئولان است.

 

چالش جدید مشهدی‌ها در لیگ برتر فوتبال

چالش صدور مجوز باشگاه‌های فوتبال این‌روزها باوجود اینکه بیشترین هجمه را به‌سمت نمایندگان ایران در آسیا یعنی تیم‌های پرسپولیس، استقلال، تراکتور‌سازی و نفت در پیش گرفته بود و درنهایت با حذف باشگاه نفت تهران و جایگزینی ذوب‌آهن همراه شد، حالا به‌سمت دیگر باشگاه‌های فوتبال ایران هم رفته است.
دراین‌بین دو باشگاه پدیده و سیاه‌جامگان به‌عنوان دو نماینده لیگ‌برتری فوتبال خراسان رضوی نیز حالا با مشکل عدم صدور مجوز حرفه‌ای و ملی روبه‌رو شده‌اند. کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای فوتبال ایران درحال‌حاضر تنها هفت باشگاه را برای کسب مجوز حرفه‌ای تأیید و تیم‌ها را در سه گروه دسته‌بندی کرده است. براین‌اساس در گروه ‏A‏ باشگاه‌های پرسپولیس‌، استقلال تهران، تراکتورسازی تبریز، ذوب‌آهن اصفهان‌، گسترش‌‏فولاد تبریز، فولاد خوزستان و سایپای تهران هستند که با توجه به فرایند رسیدگی، موفق به کسب مجوزحرفه‌ای شده‌اند.‏‏

 

دست‌اندازهای احیای «راه ابریشم»

حدود چهار سال پیش بود که رئیس‌جمهور چین از طرحی موسوم به «یک کمربند، یک راه» سخن گفت و در قالب آن موضوع احیای قدیمی‌ترین و پرآوازه‌ترین گذرگاه تجاری جهان یعنی همان «راه ابریشم» را مطرح کرد که زمانی شرق و غرب و جنوب آسیا را به هم پیوند می‌داد و از طرفی نیز، آسیا را به شمال آفریقا و شرق اروپا متصل می‌کرد و علاوه بر گذرگاه انتقال کالاهای بازرگانی، مسیری هم برای انتقال اندیشه‌ها و فرهنگ ملت‌های مختلف به حساب می‌آمد؛ در این طرح، چین به عنوان یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان قصد دارد جاده ابریشم را با سرمایه‌گذاری حدود ٩٠٠ میلیارد دلاری احیا کند.
طرح «یک کمربند، یک راه» که بیش از ١٠٠ کشور و سازمان بین‌المللی را شامل می‌شود، از سوی کشور ما نیز با استقبال مواجه شده و ایران هم به جمع امضاکنندگان موافقت‌نامه جاده ابریشم پیوسته و از قِبَل امضای این موافقت‌نامه که گام بزرگی برای پیوستن به این شاهراه ترانزیتی به حساب می‌آید، فرصت‌های اقتصادی بی‌بدیلی نیز برای خراسان رضوی فراهم خواهد شد چرا که بخشی از جاده ابریشم از این استان عبور می‌کند و با احیای آن، حجم ترانزیتی که از طریق این کریدور انجام می‌شود، افزایش خواهد یافت با این حال توسعه و بهبود زیرساخت‎های حمل و نقل جاده‌ای و نیز رفع مشکلات فعالان این صنعت، نکته حائز اهمیتی در این زمینه است و حتی شاید بتوان آن را پاشنه آشیل توسعه اقتصادی خراسان رضوی از مسیر «جاده ابریشم» دانست.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

تحقق 24 درصدی اشتغال همراه با مهارت در خراسان رضوی

افشین رحیمی روز دوشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیران دوایر تابع اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در گناباد افزود: سهم کل کشور برای اجرای طرح اشتغال همراه با مهارت آموزی امسال 50 هزار نفر و تعهد خراسان رضوی سه هزار و 800 نفر است که 925 تن از تعهد استان تاکنون محقق شده است. در قالب این طرح کارآموزان در محیط واقعی آموزشهای مرتبط شغلی را فرا می گیرند.
وی اجرای 'طرح ایران مهارت' را از اولویتهای مهم اداره کل فنی و حرفه ای خراسان رضوی ذکر و بیان کرد: بر اساس این طرح با تفاهمنامه بین ادارات کل آموزش و پرورش و فنی و حرفه ای دانش آموزان شاغل به تحصیل در رشته های غیر از فنی و حرفه ای حداقل یک مهارت را آموزش می بینند.
مدیرکل فنی و حرفه ای خراسان رضوی ادامه داد: همچنین در طرح قرارگاه مهارت آموزی که با همکاری نیروهای مسلح در حال اجرا است سربازان وظیفه نیز مهارتهای لازم را در مدت خدمت فرامی گیرند.
وی همچنین به آغاز کار مجمع خیران توسعه و ترویج آموزشهای فنی و حرفه ای برای نخستین بار در کشور در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: در قالب این مجمع که با حضور خیران بخشهای سلامت، مدرسه ساز و حامی صنعت تشکیل می شود از ظرفیتهای آنان برای توسعه این بخش استفاده می شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: میزان مشارکت اقتصادی استان امسال با افزایش دو درصدی نسبت به پارسال به 45 درصد افزایش یافت.

انتهای پیام/