رضا یوسفی در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص اهمیت بسته‌بندی صنایع دستی و سوغات کاشمر اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرستان کاشمر دومین شهر زیارتی استان و از محصولات متنوع بسیار خوبی هم برخوردار است این ظرفیت را دارد که حول این محور اقدامات مؤثری انجام شود.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر گفت: بسته‌بندی صنایع دستی و سوغات شهرستان از جایگاه ویژه‌ایی برخوردار است و باید محصولاتمان را طوری عرضه کنیم که در بحث بازار سوغات بتوانیم جذب و جاذبه داشته باشیم و این مهم ضمن فرهنگ‌ سازی مستلزم برنامه‎‌ریزی، حمایت و پشتیبانی لازم است.

 

وی در پاسخ به اینکه آیا در در بحث صنایع دستی تسهیلات هم به متقاضیان ارائه می‌دهید؟ بیان داشت: خوشبختانه دولت به این سمت و سو حرکت و در این موضوع هم کار می‌کند شاید سرفصل مجزا نداشته باشد؛ اما با توجه به پناسیل‌های اقتصادی و اشتغالزایی که دارد در کارگروههای اشتغال قابل طرح و پیگیری است.

 

یوسفی با بیان اینکه در حوزه مشاغل خانگی در دو حوزه تسهیلات پشتیبان و تسهیلات خرد ورود و افرادی را هم معرفی کردیم افزود: در حوزه پشتیبان 18 طرح پشتیبان را با مبلغ 725 میلیون تومان حمایت کردیم و جزو شهرستانهایی هستیم که موفق شدیم منابع پشتیبانمان را جذب کنیم.

 

وی ادامه داد: تأکید ما بر این بوده که مشاغل صنایع دستی به صورت پشتیبان شوند تا انحراف و کجروی کمتر شود.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر در پاسخ به خبرنگار ما که پرسید در کاشمر کارگاه یا شرکتی داریم که مخصوص بسته‌بندی باشد؟ گفت: قطعا کاشمر به شرکت بزرگ بسته‌بندی نیاز دارد چرا که این ظرفیت در شهرستان است.

 

وی بیان داشت: دوره آموزش مقدماتی بسته‌بندی صنایع دستی و سوغات که برای اولین بار در نیمه‌ی آبان ماه جاری برگزار کردیم و حدود 60 نفر هم استقبال کردند در همین راستا بود که علاقه‌مندان را به این سمت و سو سوق دهیم.

 

یوسفی ابراز کرد: چنانچه در این حوزه فعالیتی می‌شود جست و گریخته است و فعلا یک نظام ساختاری مناسبی را ندارد؛ به هر حال ما در آن جایگاه و رسالتی که داشتیم تلاش کردیم که این اتفاق بیفتد.

 

وی یادآور شد: نمی‌توانم منکر شوم که تلاشی در این زمینه نبوده است؛ اما داریم تلاش می‌کنیم که این اتفاقات حساب شده‌تر و با برنامه‌ریزی بهتر انجام شود و صنعتگران، هنرمندان و اصنافی که با حوزه سوغات مرتبت هستند با حمایت و آگاهی بیشتری به این حوزه وارد شوند.

 

انتهای پیام/