سید رضا صدرالحسینی در گفت و گو با خبرنگارصبح توس، در خصوص آخرین تحولات سوریه در مبارزه با داعش اظهار کرد: در فرایند مقابله با نیروهای تروریستی تکفیری داعش در منطقه شرایط مناسبی حاکم است.

 

وی با بیان اینکه امروزه داعش در عراق هیچ پایگاه قابل توجهی برای ادامه حیات خود ندارد، خاطرنشان کرد: داعش در سوریه که یک نقطه بسیار مهمی برای او محسوب می شد و کمک های فراوانی از طریق مرز ترکیه و دلارهای نفتی عربستان به داعش می رسید و همه سرویس های منطقه و فرا منطقه از او حمایت می کردند به نقاط پایانی رسیده است.

 

اضمحلال داعش در روزهای آینده اعلام می شود

 

تحلیلگر مسائل غرب آسیا با تاکید بر اینکه شاید در روزهای آینده اضمحلال نیروی داعش از منطقه اعلام شود، تصریح کرد: داعش در طول هفت سال فعالیت خود در مناطق مختلف از جمله سوریه به یک نقطه پایان برای آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی رسیده است.

 

وی ادامه داد: آیا داعش را فراموش خواهند کرد؟ آیا داعش به شکل های جدید در نقاط دیگر فعالیت نخواهد کرد؟ آیا فرماندهان داعش که از طریق هلی برد از مناطق مختلف عراق و سوریه به نقاط امن منتقل شده اند در نقاطی از جهان به فعالیت نخواهند پرداخت؟ پاسخ این سوالات را زمان مشخص خواهد کرد.

 

نیروهای مردمی و ارتش عراق و سوریه به مرزهای مشترک رسیده اند

 

صدرالحسینی با بیان اینکه در شرایط کنونی نیروهای مردمی سوریه با حمایت ارتش این کشور و نیروهای مردمی عراق با حمایت نیروهای ارتش این کشور در مهمترین نقاط مرزی دست به دست هم داده اند، تصریح کرد: نیروهای مردمی و ارتش کشورهای عراق و سوریه مرز مشترک را تا حدود قابل توجهی بسته اند.

 

وی همچنین بیان کرد: علی رغم اینکه در این میان آمریکایی ها تلاش کردند در نقاطی همچون ابوکمال، پایگاهایی را برای خودشان نگه دارند؛ اما ارتش سوریه فعالیت خود را برای پاکسازی مناطق صحرایی و رسیدن به مرز مشترک با عراق برای جلوگیری از رفت و آمد تروریست ها ادامه داد.

 

این کارشناس مسائل غرب آسیا همچنین در ادامه عنوان کرد: شرایط سیاسی در سوریه به گونه ای است که بسیاری از کشورهایی که تلاش کردند با خارج شدن خود از تنش، شکست سیاسی را به سوریه تحمیل کنند در حال بازگشت هستند.

 

نظام سوریه با صلابت تر و قوی تر از گذشته است

 

وی با تاکید بر اینکه در طول 10 سال گذشته دهها اجلاس بین المللی با سرمداری آمریکا و حمایت مالی عربستان و حمایت های سیاسی و نظامی ترکیه برای اعلان شکست نظام سیاسی سوریه برگزار شد، بیان کرد: در شرایط کنونی نظام سوریه از همه زمان های بحرانی در سوریه قوی تر، مستحکم تر و باصلابت تر اراده سیاسی خود را بر همه تروریست ها توانسته غلبه دهد.

 

صدرالحسینی با بیان اینکه در موضوع نشست های سیاسی در آستانه، نظام سیاسی سوریه با حمایت جمهوری اسلامی ایران و روسیه توانسته بسیاری از خواسته های خود را به معارضین و ترکیه القا کند، تاکید کرد: علی رغم مشکلات قابل توجهی که برای مردم سوریه در طول هفت سال گذشته از نظر اقتصادی و سیاسی پدید آمد در شرایط کنونی مردم سوریه توانسته اند خود را با وضعیت فعلی سوریه کاملاً وفق دهند.

 

اقتدار سیاسی سوریه بر همگان ثابت شد

 

وی با تاکید بر اینکه مردم سوریه توانستند با یک اقتصاد مقاومتی شرایط خود را به نقطه ای برسانند که می توانند امروز صحبت از بازسازی سوریه با حمایت و همکاری دوستان خود داشته باشند، تشریح کرد: مردم سوریه توانستند خود را با سختی های مختلف وفق دهند و اجازه ندهند که دیگران از خارج سوریه برای آنها تصمیم بگیرند.

 

این کارشناس خاورمیانه با اشاره به وضعیت سیاسی سوریه در حال حاضر، ابراز کرد: اقتدار سیاسی سوریه در شرایط کنونی بر همه ثابت شده است، این کشور حاضر است در شرایط کنونی با کسانی که مخالف نظام سیاسی بوده، ولی دست به اسلحه نبرده اند وارد گفت وگو شود و آنها را در آینده سوریه شریک کند.

 

وی با بیان اینکه سوریه یک نقطه عطفی در مقاومت باقی خواهد ماند، اظهار کرد: مطمئناً رژیم صهیونیستی از اینکه نتوانسته نظام سیاسی سوریه را شکست دهد و اینکه جمهوری اسلامی ایران توانسته به جز مرزهای مشترک حزب الله از طریق سوریه به مرزهای رژیم اشغالی نزدیک شود و او را به نابودی نزدیک تر کند، بسیار نگران است.

 

صدرالحسینی در پایان خاطرنشان کرد: بصیرت، آگاهی و آمادگی کامل در زمینه های مختلف باید برای همه مردم سوریه و نظام سیاسی، ارتش و حامیان این کشور افزایش یابد.

انتهای پیام/