رضاآرمانیان - نخست‌وزیر لبنان بر صفحه تلویزیون سعودی‌ها ظاهر و متنی چند دقیقه را می‌خواند؛ تا ماجرایی چندبعدی در منطقه آغاز شود.

روز گذشته نیز رسانه‌های لبنانی از قول یکی از مسئولان لبنانی خبری منتشر کردند مبنی بر اینکه فردی در تلاش برای ترور برادر حریری دستگیرشده است.

در این خبر فرد دستگیرشده یکی از عناصر مرتبط با دستگاه‌های جاسوسی صهیونیست‌ها اعلام و دستگیری وی قبل از هرگونه اقدامی بیان‌شده است.

ساعتی پس از اعلام استعفای سعد حریری در عربستان سعودی، تحلیل‌ها و تفسیرهای فراوانی در رسانه‌های ایران و جهان راجع به این مسئله مطرح شد که برخی از این تحلیل‌ها مانند «رابرت فیسک» خبرنگار و تحلیلگر انگلیسی تلاش سعودی‌ها برای تخریب دولت لبنان، تلاش بن سلمان برای هموار ساختن پادشاهی وی و تلاش برای متزلزل ساختن حزب‌الله در لبنان را مطرح کرد.

همچنین نویسنده مقاله با اشاره به هم‌زمانی استعفای حریری، حصر ۱۱ شاهزاده سعودی و دستگیری ده‌ها مقام بلندپایه، از این واقعه به‌عنوان «شب دشنه‌های بلند» یاد می‌کند که در جریان آن در یک‌شب حدود ۴۰۰ مخالف سرشناس و پرنفوذ آدولف هیتلر توسط گشتاپو به قتل رسیدند.

نویسنده، این واقعه را تلاش محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان برای تحکیم پایه‌های قدرت خود می‌داند.

وی می‌افزاید: «جمعه، سوم نوامبر حریری در جلسه هیات دولت بود که تلفنی از ریاض دریافت می‌کند. در این مکالمه از او خواسته می‌شود که برای دیدار با پادشاه عربستان به این کشور سفر کند.» نویسنده با اشاره به ملیت لبنانی-سعودی آقای حریری می‌گوید که او نمی‌توانست این دعوت را رد کند حتی اگر دو روز پیش در ریاض بود، به‌ویژه اینکه «حریری صاحب شرکت «اوگر» است که ۹ میلیارد دلار به عربستان بدهی دارد».

در همان روزهای اولیه نیز خبری مبنی بر هشدار سازمان‌های امنیتی غرب به حریری مبنی بر خطر ترور وی توسط روزنامه الشرق الاوسط منتشر شد.

در ایران نیز رسانه‌ها تلاش کردند تا با مصاحبه و تحلیل‌های مختلف با صاحب‌نظران سیاسی، موضوع استعفای حریری را از زوایای مختلف بررسی و تحلیل کنند.

برخی از این تحلیل‌ها نیز هدف عربستان از فشار بر حریری را تلاش برای تثبیت قدرت سلمان دانستند و برخی نیز گسترش کینه‌ورزی و دشمنی‌های سعودی‌ها برای تضعیف نقش حزب‌الله و ایران در لبنان و منطقه را جزء پشت پرده‌های این استعفای اجباری بیان کردند.

اما آنچه از ماجرای استعفای حریری در عربستان اتفاق افتاد و یا در حال وقوع است شامل چند گزینه دیگر نیز خواهد بود؛ درصورتی‌که فرض را بر این بگیریم که عربستان باهدف به هم ریختن اوضاع در لبنان دست به چنین اقدامی زد، پس از چند روز و هنگامی‌که به هیچ نتیجه‌ای نرسید و در لبنان سینه‌ای در فراغ حریری خون نشد و مهره‌ای جابه‌جا نشد سعودی‌ها سناریوی دوم خود یعنی قهرمان سازی وی را پیگیری و خبر استعفای اجباری حریری را در رسانه‌ها مطرح کردند.

در صورت صحت این گزینه حریری نه‌تنها می‌تواند به لبنان بازگردد بلکه با توجه به ظلمی که از جانب سعودی‌ها به وی شده هم مسئله وابستگی او به پول‌های عربستان پوشش داده‌شده هم اینکه وی پس از مدتی اسارت و گروگان بودن بازگشتی قهرمانانه به لبنان خواهد داشت که این قهرمان شدن به اجرای برنامه‌های احتمالی بعدی صهیونیست‌ها و سعودی‌ها در لبنان کمک خواهد کرد.

حالا این گزینه را در کنار گزینه تلاش برای ترور برادر وی توسط یکی از عوامل موساد قرار دهید تا قهرمان سازی ناشی از غم ترور برادر وی کامل‌تر شود.

از طرفی گزینه هشدار غربی‌ها به خطر ترور حریری نشان می‌دهد مسئله حریری فقط یک سناریوی سعودی نیست و به‌احتمال‌زیاد سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و موساد در طراحی این ماجرا نقش فعالی داشته‌اند چراکه چند گزینه مختلف همراه باهم و به‌صورت سلسله وار مطرح و سپس اجراشده است.

گزینه دیگری که می‌تواند در ماجرای حریری مطرح شود ترور وی از جانب صهیونیست‌ها است که در این صورت بازهم پیکان اتهامات به سمت ایران و حزب‌الله می‌چرخد و ماجرای هشدار غرب که از قبل و طبق سناریو در روزنامه الشرق الاوسط مطرح‌شده بود اوضاع افکار عمومی لبنان را به نفع صهیونیست‌ها پیش می‌برد.

و اما مطرح‌شدن استعفای حریری در روزهای شکست داعش موردحمایت سعودی‌ها، هم تلاشی بود برای خارج شدن این خبر از تیتر یکِ رسانه‌های منطقه، هم اینکه مرهمی شد چندروزه بر زخم عفونت کرده شاهزاده‌های سعودی که این روزها حسابی به جان هم افتاده‌اند.

در سایه این خبر نیز برخی اخبار داخلی عربستان که حکایت از یک پاک‌سازی قبیله‌ای دارند کمتر موردتوجه قرارگرفته‌اند و خبرها به سمت نگرانی برای وضعیت مبهم نخست‌وزیر لبنان رفته است.

همچنین انتشار خبر هشدار سازمان‌های اطلاعاتی به سعد حریری نشان می‌دهد غربی‌ها با این حربه وی را بازیچه خود قرار داده و با ترساندن او از ایران و حزب‌الله درواقع نخست‌وزیر بخت‌برگشته لبنان را به دام سعودی‌ها انداخته و وی را در موقعیت پر ابهام کنونی قرار داده‌اند.

بنابراین صهیونیست‌ها و سعودی‌ها پس از تجزیه‌وتحلیلی که در روزهای آینده از وضعیت افکار عمومی جهان و به‌ویژه منطقه و لبنان خواهند داشت یا از حریری یک قهرمان خواند ساخت یا از وی عبور کرده و حریری را تبدیل به یک‌مرده سیاسی خواهند کرد.

انتهای پیام/