اصغر زارعی در گفت و گو با صبح توس، در خصوص آخرین تحولات در سوریه، اظهار کرد: تحولات میدانی در سوریه به نقطه آخر رسیده و همانطور که پیش بینی می شد آخرین مناطق تحت اشتغال و نفوذ گروه تروریستی داعش در شرق سوریه به تصرف نیروهای مقاومت در آمده است.

 

وی بابیان اینکه شهر استراتژیک ابوکمال در مرز مشترک عراق و سوریه در حال پاک‌سازی کامل است و آخرین پایگاه های گروه تروریستی داعش آزاد شد، خاطرنشان کرد: نیروهای تروریستی داعش یا در حال تسلیم شدن هستند یا به روستاهای مجاور فرار می کنند.

 

نیروهای آمریکایی مشکلاتی را در شرق سوریه بوجود آورده‌اند

 

این کارشناس مسائل سوریه همچنین ادامه داد: مناطق تحت تصرف گروه داعش در شهر ابوکمال کاملاً پاک‌سازی شده است و نیروهای مقاومت و مردمی عراق و سوریه در نقطه های مرزی به یکدیگر نزدیک شده اند.

 

وی با تأکید بر اینکه متاسفانه در بخشی از شرق سوریه حضور نیروهای دموکراتیک کُرد که مورد حمایت نیروهای آمریکایی قرار دارند مشکلاتی را به وجود آورده است، تصریح کرد: نیروهای آمریکایی به واسطه پایگاه هایی که در این مناطق دارند مزاحمت ها و مشکلاتی برای نیروهای مقاومت، مردمی و ارتش سوریه ایجاد کرده اند که با توجه به امور میدانی امیدواریم این مشکل نیز مرتفع شود.

 

تحولات سیاسی اخیر لبنان می‌تواند ناامنی جدید در مرزهای غربی مشترک با سوریه به وجود آورد

 

زارعی حضور بخشی از نیروهای ترکیه در استان مرزی ادلب را نیز از دیگر پیشروی نیروهای مقاومت دانست و بیان کرد: دولت ترکیه با سوء استفاده از توافقات آستانه که به‌عنوان یک بی طرف در منطقه باید برای کاهش تنش ها حضور پیدا می کرد با بخشی از نیروهای خودش وارد منطقه شده و به نوعی از نیروهای النصره و جبهة الشام حمایت می کند و دولت قانونی و مستقر سوریه باید هر چه زودتر تکلیف این منطقه را هم مشخص کند.

 

وی بابیان اینکه در مناطق مرزی سوریه با لبنان فعلاً مشکلی وجود ندارد؛ اما تحولاتی که در لبنان اتفاق می افتد ممکن است یک بی ثباتی و نا امنی جدید در مرزهای غربی سوریه مشترک با لبنان به وجود بیاورد، عنوان کرد: ولی خوشبختانه با هماهنگی که بین نیروهای سیاسی لبنان وجود دارد امیدواریم بتوانند شرایط پایدار و امنی که در یک سال گذشته ایجاد شده حفظ کنند و مانع ورود بحران جدیدی از لبنان باشند.

 

آمریکایی‌ها از موضع سوریه بدون اسد عقب نشینی کرده‌اند

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه تشریح کرد: وضعیت سوریه به لحاظ سیاسی نیز وضعیت مناسبی است به طوریکه در هفته گذشته شاهد بودیم که یک مقام ارشد آمریکایی با مقام امنیتی سوریه دیدار داشتند که این خود نشان می دهد که آمریکایی ها نیز شرایط موجود را پذیرفته اند و از موضع سوریه بدون اسد تا حدودی عقب نشینی کرده اند.

 

وی بابیان اینکه استان دیرالزور از استان های خیلی مهم سوریه است که از یک طرف به مرزهای سرزمین اشغالی در منطقه قنیطره و از طرف دیگر به مرزهای مشترک اردن و عراق منتهی می شود، اظهار کرد: حضور گسترده نیروهای داعشی و حمایت هایی که از خارج مناطق مرزی به این نیروها می رسید وضعیت بسیار پیچیده ای را در این منطقه ایجاد کرده بود.

 

در روزهای آینده دیرالزور به طور کامل پاک‌سازی می‌شود

 

زارعی همچنین بیان کرد: دیرالزور منطقه ای بود که نیروهای مقاومت و مردمی سوریه با برنامه ای حساب شده نقاط مختلف را پاک‌سازی و وارد آن شدند و با آزادی سازی شهرهای استراتژیکی مثل المیادین و ابوکمال توانستند قسمت زیادی از این استان مهم را پاک‌سازی کنند، همچنین باقی مانده نیروهای داعشی را تحت تعقیب نیروهای مقاومت قرار دادند.

 

وی با تأکید بر اینکه در روزهای آینده این استان و منطقه استراتژیک کاملاً پاک‌سازی می شود، ابراز کرد: با توجه به اینکه آمریکایی ها مخالف پیوستن نیروهای حشد الشعبی و مقاومت در دو طرف مرزهای عراق و سوریه بودند، ولی با همت و اراده ای که در دولت های دو طرف وجود داشت این اتفاق افتاد.

 

تاریخ‌مصرف نیروهای داعش در سوریه و عراق تمام شده است

 

این کارشناس مسائل سوریه بابیان اینکه مقاومت توانست از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خودش برای پاک‌سازی مناطق استفاده کند و با اتصال نیروهای مقاومت در سوریه و نیروهای حشدالشعبی در عراق این منطقه نیز به یک شرایط باثبات و پایداری رسیده است، بیان کرد: نگرانی‌هایی از حضور نیروهای آمریکایی در پایگاه التنف در مجاورت این منطقه وجود دارد که با توجه به شرایطی که امروز در عراق و سوریه حاکم است نیروهای آمریکایی به لحاظ میدانی نمی‌توانند تحرک و اقدام خاصی داشته باشند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: تاریخ‌مصرف نیروهای تروریستی و تکفیری داعش در سوریه و عراق منقضی شده است و عملاً با اقدامات خوبی که نیروهای مقاومت در این دو کشور انجام دادند توانستند آن‌ها را قلع قمع کنند و عملاً قبل از وعده دوماهه پایان کار گروه‌های تروریستی داعش را باید اعلام کرد.

 

باید آماده دوران پسا داعش باشیم

 

زارعی با تأکید بر اینکه برای دوران پسا داعش باید برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد، عنوان کرد: آن چیزی که باید به‌عنوان یک موضوع اساسی در ذهن داشته باشیم بحث توطئه آفرینی و تنش‌آفرینی جدید در دوران پسا داعش است.

 

وی همچنین ادامه داد: در مقطعی در مناطق اقلیم کُرد به دنبال بحران سازی بودند و سعی کردند از بارزانی به‌عنوان مهره خود آن‌ها برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند، ولی خوشبختانه آمریکا و عربستان به دنبال مهره سوزانی هستند و مهره‌های خود را یکی پس از دیگری در معرض آسیب و سوزاندن قرار می‌دهند.

 

سعد حریری مهره سوخته‌ای است که دیگر جایی در صحنه سیاسی منطقه ندارد

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه بابیان اینکه بعد از توطئه بارزانی که به شکست منتهی شد شاهد توطئه جدیدی با مدیریت عربستان در لبنان هستیم، اظهار کرد: تحمیل استعفا به سعد حریری نخست‌وزیر مستعفی دولت لبنان، دیگر توطئه عربستان بود که آن را به ریاض فراخواندند و با این اقدامات سعی در بحران‌آفرینی جدید دارند.

 

وی با اشاره به اینکه سعد حریری مهره سوخته ای است که با بازیگردانی آمریکا و عربستان به صحنه آورده شد و مطمئناً این مهره سوخته جایی در صحنه سیاسی منطقه نخواهد داشت، بیان کرد: باید این آمادگی وجود داشته باشد که هرلحظه یک سناریو جدیدی برای ایجاد تنش در منطقه کلید خورد، حتی خود عربستان نیز آبستن بحران شود تا برای یکسری اقدامات تند و افراطی در منطقه تهدید شود تا آتش جنگ جدیدی را در منطقه دامن نزند.

 

زارعی همچنین تأکید کرد: مسئولان و مقامات کشورهای منطقه بخصوص مسئولان مقاومت باید کاملاً هوشیار باشند و تصور اینکه دوران پسا داعش دوران با آرامشی خواهد بود را نداشته باشند؛ چراکه بعد از طالبان القاعده به وجود آمد و بعد از القاعده نیز داعش را به صحنه آوردند.

 

وی در پایان بابیان اینکه نیروهای مقاومت باید هوشیاری لازم دراین‌باره را داشته باشند، خاطرنشان کرد: امروز باید منتظر یک بحران و تنش‌آفرینی در منطقه باشیم که بخواهند در برابر مقاومت و پیوندی که امروز در دریای مدیترانه تا خلیج‌فارس شکل‌گرفته است را خللی وارد کنند.

 

انتهای پیام/