به گزارش صبح توس؛ دانشگاه پیام نور واحد مه ولات در سال 1386با دو رشته حسابداری و مهندسی اقتصاد کشاورزی با تعداد 90 دانشجو تاسیس شد.

 

در همان ابتدای تاسیس خیرین شهرستان کمک های نقدی و غیرنقدی زیادی به دانشگاه کردند، همچنین اهدای زمین در اراضی شوراب را به نام دانشگاه سند گذاری نمودند وبه مدت دو سال کلیه هزینه های دانشگاه توسط هیئت امناء و خیرین تامین می شد.

 

در سال 1391 بالغ بر 9 رشته و تعداد 700 دانشجو و حدود 50 استاد که شش نفر آنها مدرک دکتری و بقیه کارشناسی ارشد داشتند و با رشته های مدیریت بازرگانی،حسابداری،مهندسی علوم کشاورزی،مهندسی اقتصاد کشاورزی، مهندسی آب و خاک، مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست، علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری و علوم اجتماعی گرایش تعاون و رفاه افزایش یافت که در سال 1392 با چهار میلیارد ریال اعتبار برای احداث دانشگاه در اراضی شوراب اختصاص یافت.

 

متاسفانه بعد از هفت سال که از ساخت زمین در راضی شوراب می گذرد و هزینه ای بالغ بر دو میلیارد ریال در آنجا هزینه شده است؛ اما به دلایل نامعلوم احداث ساختمان را در آنجا متوقف کردندو به مکان دیگری انتقال دادند شاید مکان جدید از لحاط موقعیتی وضعیت بهتری داشته باشد؛ اما سوال اینجاست چرا بعد از هفت سال به این نتیجه رسیدند که جای قبلی مناسب نیست و باید ساخت و ساز در آنجا متوقف شود  واعتباری حدود دو میلیارد ریال در آنجا هرینه شود.

 

همچنین چرا باید اعتبار ساخت دانشگاه که با تلاش نماینده مجلس و مسئولین شهرستان و دانشگاه پیام نور استان برای احداث دانشگاه مصوب واختصاص داده شده بود به دلیل تعلل و سنگ اندازیها برگشت داده و نصیب دانشگاه دیگری شود و ما باز هم اندرخم یک کوچه باقی بمانیم.

 

دانشگاه پیام نور مه ولات در سال 1392 در بین 30 دانشگاه پیام نوراستان خراسان رضوی رتبه برتر از لحاظ قبولی دانشجویان در مقاطع ارشد را کسب کرده و با توجه به قرار گرفتن این دانشگاه در مرکز شهرستانهای کاشمر، تربت حیدریه، بجستان، رشخوار و گناباد از پتانسیل خوبی برای جذب دانشجو برخوردار می باشد؛ اما بیش از پنج رشته آن حذف شده است و اکنون با چهار رشته تحصیلی با عنوان حسابداری- مدیریت بازرگانی و دو گرایش علوم اجتماعی ادامه می دهد  می طلبد مسئولین استانی و شهرستانی توجه بیشتری به دانشگاه پیام نور مه ولات داشته باشند.

 

در سال 1396 به دلیل عدم جذب دانشجو و حذف آن از طریق کنکور کاهش چشم  گیری داشته به طوری در ورودی مهر ماه امسال هیچ گونه جذب دانشجویی این دانشگاه که تنها مرکز آموزش عالی در شهرستان می باشد نداشته است.

 

در همین رابطه با محمد فلاح، رئیس دانشگاه پیام نور مه ولات به گفت‌وگو نشستیم که وی در این مصاحبه بیان کرد: به محض ورودم به دانشگاه اقدام به تعمیر و بازسازی دانشگاه کردم که مورد تایید هیئت نظارت استان خراسان رضوی قرار گرفت.

 

وی یکی از دلایل عدم پذیرش دانشجو از طریق کنکور را و همچنین در دفترچه افزود: مرکزآموزش عالی خراسان رضوی براساس گزارش آبان ماه 94 که امکانات و فضای آموزشی دانشگاه مه ولات را قابل قبول ندانسته اند که بعد از تغییرات انجام شده در تاریخ هفتم مرداد ماه سال 96 در بازدید مجددی که هیئت نظارت استان از دانشگاه پیام نور به عمل آوردند، رفع نواقص و کمبودهای آنها مورد تایید قرار گرفت.

 

فلاح یادآور شد: برهمین اساس از سوی مسئولین دانشگاه پیام نور خراسان رضوی پیشنهاد شد واحد مه ولات در چهار رشته حسابداری، مدیریت بازرگانی، علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری و علوم اجتماعی گرایش تعاون و رفاه برای این دانشگاه، پذیرش دانشجو داشته باشد.

 

رئیس دانشگاه پیام نور مه ولات تصریح کرد: با پیگیری ها و مکاتباتی که با فرماندار شهرستان و باستانی، نماینده مردم مه ولات در مجلس شورای اسلامی شده، دانشگاه پیام نور استان به جد پیگیر اختصاص دانشجو به پیام نور مه ولات است، ضمنا در حال حاضر امسال پذیرش دانشجو نداشته ایم و دانشجویان پذیرفته شده از دانشگاه پیام نور تربت حیدریه و کاشمر بوده اند که از منطقه مه ولات هستند و در رشته های موجود در این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده اند.

 

وی تاکید کرد: امسال نیز پیگیر برگشت پذیرفته شدگان و دانشجویان مه ولاتی که سال 96 در دانشگاه های پیام نور تربت حیدریه و کاشمر پذیرش شدند هستیم تا بتوانیم دانشجویانی که از مه ولات در این دو شهرستان مشغول به تحصیل هستند را به دانشگاه پیام نور مه ولات منتقل کنیم.

 

فلاح با اشاره به سفر استاندار خراسان رضوی به مه ولات و درخواست فرماندار مه ولات از استاندار در خصوص واگذاری سایت اداری به دانشگاه پیام نور اظهار کرد: فرماندار مه ولات در جلسه شورای اداری در تیر ماه 94 خطاب به استاندار گفت چنانچه بودجه ای برای دانشگاه تخصیص و این ساختمان برای دانشگاه پیام نور در نیز نظر گرفته شود و در صورت واگذاری سایت اداری به دانشگاه، دانشگاه پیام نور مه ولات آمادگی دارد از محل بودجه خود دانشگاه ساختمان سایت اداری را با کمک خیرین آماده و تکمیل کند.

 

رئیس دانشگاه پیام نور مه ولات با بیان اینکه دانشگاه پیام نور مه ولات به عنوان تنها مرکز آموزش عالی در شهرستان مه ولات است، خاطرنشان کرد: برای ارتقاء و رشد دانشگاه پیام نور مه ولات همت همه مسئولین و خیرین شهرستان را می طلبیم.

 

وی به مزیت های دانشگاه پیام نور در مه ولات اشاره کرد و بیان کرد: وجود دانشگاه پیام نور از هزینه های گزاف عبور و مرور دانشجویان به شهرستان های همجوار و خطرات جاده ای جلوگیری می کند و علاوه این مزیت ها زمینه اشتغال چندین استاد و کارمند بومی شهرستان را فراهم کرده است.  

 

انتهای پیام/