مسعود قاسمی، متخصص بیماری های قلب و عروق در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، پیرامون افزایش بیماری های قلبی و عروقی در ایران گفت: با بررسی آمار مرگ و میر در سراسر جهان درمیابیم که بیماری‌های قلبی عروقی مهم‌ترین عامل مرگ و میر در جوامع بشری است و در چند دهه گذشته بیماری های غیرواگیر قربانی بیشتری نسبت به بیماری های واگیر می گیرند.

وی با بیان اینکه بیماری های قلبی و عروق رشد چشم گیری در ایران داشته است افزود: خوشبختانه در ده سال گذشته در ایران، تجهیزات درمانی برای بیماری های قلبی و عروقی پیشرفت چشم گیری داشته است و پایین بودن آمار بیماری های قلبی عروقی در گذشته به معنی نبودن این بیماری در گذشته نیست بلکه این بیماری ها به دلیل نبود تجهیزات شناسایی نمی شدند لذا آمار دقیقی از آن وجود نداشته است.

قاسمی از شروع موج سکته های قلبی گسترده در ایران از سال 1400 خبر داد و بیان کرد: با توجه با بالارفتن میانگین سن افراد جامعه از جوانی به میان‌سالی و سالمندی تا سال 1400، پیش بینی می شود یک موج سکته های قلبی راه بیفتد که باید جلوی آن گرفته شود.

این عضو انجمن متخصصین قلب آمریکا تغییر سبک زندگی افراد به سمت مصرف غذاهای ناسالم را مهم‌ترین عامل بالارفتن سکته ها و بیماری های قلبی و عروقی در کشور دانست و تصریح کرد: از دیگر عوامل بالا رفتن میزان سکته های قلبی می‌توان به بالاتر رفتن میانگین سن جمعیت کشور اشاره کرد.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران ادامه داد: چاقی، دیابت، عدم تحرک بدنی کافی، مصرف غذاهای چرب و شور، بالارفتن میزان استرس در جامعه و زندگی شهری که همواره با آلودگی های محیطی همراه است، میزان و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

وی با تأکید بر اینکه بیماری های قلبی و عروقی نباید نادیده گرفته شوند و باید هرچه زودتر شناسایی شوند، افزود: با بالارفتن آگاهی های اجتماعی و مطلع کردن مردم برای دوری از عوامل تشدید کنند احتمال بیماری های قلبی، می‌توان تا میزان بسزایی از بروز این بیماری کاسته شود.

قاسمی گفت: حدود 2 تا 3 درصد جمعیت کشور از بیماری های قلبی و عروقی مادرزادی رنج می برند که این آمار می تواند با غربالگری های پیش از ازدواج و زایمان تا حد زیادی کاسته شود.

انتهای پیام/