به گزارش خبرنگار صبح توس؛ سیر اتفاقات غیر طبیعی حلقه قدرت در عربستان سعودی از تاریخ 30 اکتبر مصادف (از هشتم آبان تا امروز) به یکی از مباحث اصلی رسانه‌های مختلف جهان مبدل شده و فکر تحلیل گران برجسته دنیا را متوجه خود کرده است.

 

از نظر اکثر تحلیلگران و صاحبنظران عرصه سیاست و رسانه، آنچه که در بین خاندان سعودی در حال رخداد می باشد، جنگ قدرتی است که در راستای تحکیم پایه های قدرت و نفوذ محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاه کنونی، صورت می گیرد و دیگر تحلیل ها در این رابطه به حاشیه رفته و نادرست به نطر می رسند.

 

محمد بن سلمان هدف از دستگیری های گسترده افراد نزدیک به حلقه قدرت در این کشور را در راستای مبارزه با فساد شاهزاده و اصلاحات در عربستان سعودی عنوان کرده است و برای سرپوش گذاشتن به آنچه که در حال وقوع است، سه سناریو را طراحی کرده است، که هر کردام در ابعاد خود می تواند دارای دستاوردهایی در راستای اهداف این خاندان در داخل و خارج از عربستان باشد که در ادامه به اختصار درباره آنها توضح داده می شود.

 

استعفای ساختگی و ناگهانی سعد الحریر 

 

قرائت استعفانامه سعد الحریری در مورخ چهارم نوامبر در حالی در صدر رسانه های داخلی و خارجی این کشور قرار میگیرد که قرار بود وی در تاریخ ششم نوامبر به عربستان سفر کند، اما دو روز قبل تر در برابر تلوزیون عربستان سعودی حاضر شده و بیانیه ای دیکته شده و کاملا متفاوت از لحن سیاسی و سابق خودش را قرائت می کند.

 

صاحبنظران در رابطه با دیکته شدن آنچه که حریری به عنوان استعفا نامه بیان کرد، اتفاق نظر دارند؛ چرا که اخبار بعدی رسانه ها در این رابطه گویای بازداشت خانگی نخست وزیر مستعفی لبنان می باشد و بر تحت فشار بودن سعد الحریری برای قرائت استعفانامه صحه می گذارد.

 

عدم پیشرفت اوضاع داخلی لبنان در یک سال و نیم اخیر بر مبنای خواسته های سعودی ها به عنوان یکی از علل اصلی فراخواندن سعد الحریری و بازداشت خانگی و استعفای او عنوان شده است؛ چراکه وی عملا یک شهروند سعودی بوده و از اهرم های اصلی نفوذ سعودی ها در لبنان محسوب می شد، بنابراین باید حذف شده و از جایگزینی مناسب برای او استفاده می شد، موضوعی که پای برادر وی یعنی بهاء الحریری را به رسانه ها باز کرد.

 

به هم ریختن اوضاع داخلی لبنان و بهره برداری ضد ایرانی از خطابه سعدالحریری می تواند از اهداف فرعی پیش بینی شده در سناریوی اول یعنی استعفای تحمیلی وی تعریف شود که تا این ساعت با هوشمندی حزب الله و اکثر مسئولان رده بالای لبنان کار به جایی نبرده است.

 

دستگیری گسترده شاهزاده ها

 

سناریوی دیگری که بن سلمان با اسم رمز مبارزه با مفاسد آن را کلید زد و ظاهرا جای پای خود را در حلقه قدرت خاندان سعودی محکم کرد اما این رفتار او در آینده ای نه چندان دور این کشور را وارد بحرانی ویرانگر نموده و افکار عمومی این کشور که اکنون از خسارات ناشی از جنگ فرسایشی یمن و حذف بسیاری از یارانه های عمومی رنج می برد را متوجه جنگ قدرت سعودی ها نموده و نسبت به آن بی تفاوت نخواهند ماند.

 

جوسازی علیه ایران

 

بن سلمان در بحبوحه بحران بوجود آمده در داخل عربستان، برای تمرکز زدایی افکار عمومی کشور از آنچه که در حال وقوع است، ایران را تهدید به جنگ میکند و تلاش دارد تا بر اتفاقات در حال وقوع سرپوش بگذارد، در حالی که این کشور و سایر اعضای ائتلاف با وجود باران بمب و موشکی از زمین و هوا، نتوانسته اند مقاومت، حوثی ها و انصارالله یمن را حتی تضعیف کنند چه برسد به این که از بین ببرند.

 

انتهای پیام/