به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام ایزدی در نماز جمعه این هفته شهر طرقبه که در محل حسینیه حضرت علی اصغر(ع) این شهر با حضور مردم شهید پرور برگزار شد ضمن اشاره به مناسبت های هفته از جمله سالروز ارتحل علامه طباطبایی و روز کتاب و کتابخوانی، هفته وقف، روز اربعین و بازگشت اهل بیت(ع) به کوفه اظهار داشت: کتاب نهضت کربلا و عاشورا دارای دو فصل شهادت و اسارت است.

وی افزود: در واقعه کربلا دشمنان اسلام همه چیز را تمام شده می دانستند و قصد داشتند هیچ اثر و یادی از امام حسین(ع) باقی نگذارند و در زمان شهادت امام و یارانشان گمان داشتند این مسیر با از بین رفتن بدن ها تمام می شود.

امام جمعه طرقبه رهبر و پیشوای فصل دوم ماجرای کربلا را امام سجاد(ع) و حضرت زینب کبری(س) معرفی کرد و گفت: فصل اسارت مکمل فصل شهادت نهضت اباعبدالله(ع) است و چنانچه نقش حضرت زینب نبود قطعا قیام کربلا در همان کربلا می ماند و به عصرهای آینده نمی رسید.

وی با اشاره به ولادت شخصیت های کربلا در قیام عاشورا افزود: همه افراد از ولادت شخصیتی شهدای کربلا را در عاشورا به یاد دارند چراکه در آنجا به جهانیان معرفی شدند لذا تعمق در این مسیر الهی، زیارت رفتن و اقامه عزا برای اهل بیت(ع) بسیار دارای اهمیت است.

حجت الاسلام ایزدی تصریح کرد: بر اساس روایات اگر مردم می دانستند در زیارت امام حسین(ع) چه میزان برکاتی وجود دارد از شدت شوق وعشق زیارت این افراد جان می دادند یعنی ائمه معصومین(ع) در این رابطه اهتمام ويژه داشتند لذا یکی از نشانه های مؤمن زیارت اربعین است.

وی افزود: اربعین بزرگ ترین دانشگاه عملی و انسان سازی برای تحول انسان ها است که درس های فراوانی در این حرکت ده ها میلیونی وجود دارد.

امام جمعه طرقبه با اشاره به حضور زائران از سراسر جهان در زیارت اربعین گفت: بر اساس اذعان پژوهشگران غربی عشق به اباعبدالله(ع) در اعماق وجود انسان ها وجود دارد ولذا این اقدام تبدیل به حرکتی جهانی شده است.

وی با بیان اینکه این حرکت جهانی پیوند دهنده کربلا و موضوع ظهور امام زمان(عج) است خاطرنشان کرد: ریشه های شیعه در کربلا و ظهور جامعه اسلامی را به حرکت در می آورند.

انتهای پیام/