به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام علی مظفری ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب خلیل آباد که در سالن ارشاد این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: اگر اخلاق اسلامی و دیانت در زندگی مردم حاکم باشد نیازی به اعمال قانون نخواهد بود.

 

احیای دین و اجرای مقررات اسلامی از فلسفه قیام امام حسین(ع) بود

 

وی احیای دین و اجرای مقررات اسلامی را از فلسفه‌های قیام امام حسین (ع) دانست و خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) زمانی که مشاهده کردند که جامعه از احکام الهی تهی شده و به نام دین اقداماتی انجام می شد، برای احیای دین قیام کردند.

 

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی در ادامه تصریح کرد: مردم در زمان گذشته اگر مشکلی داشتند به بزرگان جامعه به ویژه علما مراجعه می کردند ولی با پیشرفت جامعه و امکانات، دادگستری تأسیس و قوانین جزایی و حقوقی تدوین شد.

 

نهضت اسلامی در ایران ریشه در صدر اسلام دارد

 

وی با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی، در ایران تمام قوانین و مقررات شرعی است، اذعان کرد: تمام قوانین جمهوری اسلامی زیر نظر فقهای شورای نگهبان تصویب می شود و با قوانین دین و قانون اساسی اسلامی تطبیق داده می شود.

 

مظفری با تأکید بر اینکه این یک فرصت طلایی است که وظیفه خطیری را بر دوش ما گذاشته است، عنوان کرد: نهضت اسلامی در ایران ریشه در صدر اسلام دارد و مردم به همین منظور حاضر شدند جان خود و فرزندان خود را تقدیم کنند تا نظام علوی بنا شود.

 

اجرای 100 درصدی احکام دین اسلام از اهداف تشکیل نظام جمهوری اسلامی است

 

وی هدف از تشکیل این نظام را اجرای احکام دین اسلام به صورت 100 درصدی دانست و تشریح کرد: احکام دین اسلام سعادت دنیا و آخرت مردم را صد در صد تضمین می کند و باید ضمن حفظ اصول دینی، درست قضاوت کرد.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه در دادگستری شهرستان خلیل‌آباد تمام پست های قضایی مورد نیاز به مانند مرکز استان نیز وجود دارد، تأکید کرد: آرزو داریم که دادگستری از جمله خلوت ترین اماکن باشد ولی اگر حقوق شخصی پایمال شد قطعاً با آن برخورد خواهد شد.

 

کم کاری سایر مسئولان و دستگاه های اداری در امورات قانونی خود از مشکلات دستگاه های قضایی است

 

وی با تأکید بر این یکی از برنامه های جدی دادگستری خراسان رضوی رسیدگی به مناطق کم برخوردار است، بیان کرد: اجرای عدالت به تمام معنا در دستور کار دستگاه قضایی استان قرار دارد.

 

حجت الاسلام مظفری کم کاری سایر مسئولان و دستگاه های اداری در زمینه‌های مختلف را نیز از نگرانی و مشکلات دستگاه های قضایی دانست، تشریح کرد: بسیاری از موضوعات ماهیت قضایی ندارد و زمانی که از هیچ راه فرهنگی، اجتماعی، مداخله علما و مسئولان به سرانجام نرسید آن زمان دستگاه قضایی باید ورود کند.

 

مسئولان باید در حیطه وظایف قانونی خود قاطعانه برخورد کنند

 

وی با بیان اینکه متأسفانه امروزه در هرجایی که کوچکترین مشکل به وجود می آید انگشت اشاره به سمت دستگاه قضایی گرفته می شود، ابراز کرد: از این بابت خوشحالیم که توانسته ایم اعتماد مردم را جلب کنیم ولی این مراجعات به دستگاه قضایی را از رسالت اصلی خود که رسیدگی به پرونده های مردم است باز می دارد.

 

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی با تأکید بر اینکه هر مسئول باید در حیطه وظایف قانونی خود قاطعانه برخورد کند، اظهار کرد: اگر دستگاه های اداری به درستی و به موقع وظیفه قانونی خود را انجام دهند مطمئناً نیز نیازی به حضور دستگاه های قضایی نخواهد بود.

 

محکمه شلوغ زیبنده یک جامعه اسلامی نیست/ دستگاه های اداری باید همراه با دستگاه قضایی باشند

 

وی با اشاره به اینکه بیش از 50 درصد امور ارجاعی به دادگستری مربوط به دیگر سازمان ها است، بیان کرد: زیبنده جامعه اسلامی نیست که محکمه شلوغی داشته باشد.

 

مظفری در پایان با بیان اینکه اگر همه مسئولان در کنار مردم و همگام با مردم بخواهند مشکلات را حل کنند مطمئناً دیگر دستگاه قضایی شلوغ نخواهد بود، خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی به تنهایی نمی تواند مسیری را طی کند و باید تمام دستگاه های اداری و مردم با این دستگاه همراه و همدل باشند.

 

انتهای پیام/