به گزارش صبح توس؛ سردار سرلشگر سید یحیی رحیم صفوی، ظهر امروز در نشست هم اندیشی اساتید هیأت علمی دانشگاه‌ها در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، ضمن گرامیداشت نام و یاد شهیدان، اظهار کرد: چه رابطه ای می توان بین محرم سال 61 قمری با جریان انقلاب اسلامی برقرار کرد؟ تا کنون تمامی اتفاقات منطقه و همه این ها چطور با ظهور در رابطه هستند و در همه این مسائل نقش ایران چیست؟.

 

وی افزود: از آیت الله ناصری نقل می کنند که یکی از جملاتی که حضرت در کنار کعبه می فرمایند این است «من فرزند حسین(ع) هستم و از این رو مردم جهان باید حسین(ع) را بشناسند در کتاب ها نوشته شده است که پرچم ایشان متن یالثارات الحسین دارد».

 

دستیار و مشاور فرماندهی معظم کل قوا با بیان اینکه در قرن جدید برخی می گویند که قدرت از غرب به آرامی در حال انتقال به آسیا است و اقتصاد متوجه چین خواهد شد و فرهنگ را فرهنگ اسلامی می دانند و نظریه لیبرال دموکراسی الهام بخش برای بشر نیست، گفت: آمریکایی ها در 26 سال گذشته شکست های بزرگی را متحمل شدند و از جنگ با کویت و بعد از فروپاشی شوروی به دنبال تک قطبی سازی دنیا در مسائل مختلف اقتصادی، سیاسی و همه چیز هستند و در این مهم شکست خورده اند؛ چراکه در حال حاضر اروپا رقیب آنان است.

 

وی افزود: یکی دیگر از اندیشمندان می گوید که اسلام به اوج خود در قرن جدید باز می گردد؛ برجینسکی می گوید که آمریکا در حال ضعیف شدن است و رهنمودهایی دارد که چطور می تواند خود را حفظ کند، چراکه آمریکایی ها در غرب آسیا با شکست مواجه شده اند؛ آنان در صدد تسلط بودند که این نقشه با شکست مواجه شد.

 

صفوی با اشاره به هزینه تریلیون دلاری آمریکا و کشته شدن بیش از پنج هزار آمریکایی در افغانستان و عراق و 15 هزار مجروح در این دو کشور، تصریح کرد: آنان در عراق به دنبال ایجاد حکومتی سکولار و متخاصم با ایران بودند که البته با تلاش جمعی مردم و مراجع، دولتی اسلامی و دوستدار ایران تشکیل شد.

 

وی با بیان اینکه آنچه که در افغانستان و عراق رخ داد موجب افزایش وزن ژئوپلتیکی ایران و پیروز شدن ایران در این قضایا شد، افزود: علی رغم ایجاد 80 ماه بحران در کشور سوریه؛ اما ایران و روسیه با مجاهدت های سوریه برنامه های آمریکا را عقیم ساختند  و حکومت بشار اسد در میان همه این مشکلات باقی ماند و ائتلاف منطقه ای علیه این کشور با شکست مواجه شد.

 

دستیار و مشاور فرماندهی معظم کل قوا افزود: بحث جدیدی که به عنوان طرح آمریکایی در راه است، استعفای سعد حریری است.

 

رحیم صفوی با اشاره به رخ دادن زلزله سیاسی در منطقه، گفت: آمریکایی ها کتابی را به نام جهان در سال 2030 منتشر کردند که در آن رژیمی به نام آل سعود در منطقه وجود ندارد و ایران قدرت منطقه خواهد شد.

 

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه یمنی ها بسیار شجاع هستند و  یک و نیم میلیون در عربستان جمعیت دارند، افزود: ایران وزن برتر ژئوپلتیکی در منطقه است و این قدرت نفوذ نرم ایران را می رساند و چنانچه ایران نبود دمشق و بغداد سقوط کرده بودند و جنگ 33 روزه و 50 روزه نیز شکست می خورد.

 

دستیار و مشاور فرماندهی معظم کل قوا، نفوذ ایران در عراق را نفوذ نرم دانست و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به فضل الهی تبدیلی به قدرتی منطقه ای شده است و هنر سیاست مداران ایرانی بود که روسیه را به این صحنه کشاندند.

 

وی با بیان اینکه منطقه در حال سیر ژئوپلتیکی است، افزود: فشارهای سیاسی و اقتصادی از سوی آمریکا ادامه دارد، ولی کاری از پیش نمی برند، مسئله مهم منطقه انقلاب اسلامی است و تمامی این اتفاقات برای جمهوری اسلامی ایران و انقلاب است.

 

صفوی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: 925 کیلومتر مرز مشترک بین ایران و ترکمنستان وجود دارد و ترکمستان قد و اندازه ای ایران نیست و نباید با ما مقایسه شود البته تعارضی بین ایران و ترکمنستان نیست.

 

وی با اشاره به ضعف سیاست خارجی ایران در منطقه آسیای میانه، ابراز داشت: البته ایران می تواند تأثیر گذار باشد و حضور آمریکایی ها در این منطقه خطرناک است، بنابراین پوتین چون ذهنیت تاریخی مردم ایران را می دانست به مقام معظم رهبری گفت که باید بر اساس منافع مشترک با آنها تبادل کنیم.

 

دستیار و مشاور فرماندهی معظم کل قوا تصریح کرد: امروز فرصت خوبی برای برقراری روابط اقتصادی وجود دارد و ای کاش خط ریلی جلفا نیز وصل می شد؛ چراکه باید بدانیم چطور در مسائل مختلف معامله کنیم؛ در مسائل استراتژیک می توانیم با روسیه تعامل خوبی داشته باشیم و با حفظ هوشیاری و موضوع منفعت طلبی آن ها می توان ارتباط خوبی برقرار کرد و رابطه راهبردی در زمینه های مختلف داشته باشیم.

 

وی گفت: در آسیا براساس ژئوپلتیک منطقه ای اثرگذاری و وزنی قابل توجه داریم و متاسفانه تا زمانی که علم تبدیل به ثروت و در نهایت کاربردی نشود، حاصلی نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/