اصغر زارعی در گفتگو با صبح توس؛ اظهار کرد: موضوع استعفای نخست وزیر لبنان آن هم در شهر ریاض موجب غافل گیری محافل خبری، سیاسی و بین المللی شد.

 

وی باتوجه به پیروزی های مقاومت در منطقه و دوره ثبات یک ساله در لبنان با انتخاب میشل عون به عنوان رئیس جمهور و شرایط پایدار بوجود آمده، افزود: دفع فتنه داعش و تهدیدات تکفیری ها در منطقه توسط لبنان و پیروزی ها در سوریه، لبنان و عراق و همچنین ناکامی های جبهه اسلام آمریکایی با محوریت عربستان و اسرائیل موجبات خشم سران آل سعود شده است.

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: پس از اینکه توطئه همه پرسی اقلیم کردستان نیز با شکست مواجه شد و بارزانی از مسئولیتش استعفا داد، ایجاد سناریویی جدید برای بحرانی کردن منطقه در دستورکار سعودی ها قرار گرفت.

 

وی افزود: متنی که توسط سعد حریری قرائت شد کاملا تنظیم شده است و همه محافل خبری اذعان دارند مواضع گرفته شده توسط سعد حریری جهت دار و برای انتصاب اتهامات بی سابقه به ایران و کپی برداری از مواضع و اتهامات اخیر آمریکا بوده است.

 

زارعی تصریح کرد: سعد حریری با مقامات امارات دیدارهایی داشته که کاملا نشان می دهد سناریویی جدیدی در دستورکار است تا بحران جدیدی در منطقه عملیاتی کنند.

 

وی باتوجه به نزدیک بودن انتخابات پارلمانی در اردیبهشت ماه آینده، افزود: این اتفاق می تواند بحران سازی جدیدی در منطقه باشد که البته خوشبختانه مواضع مسئولان ارشد لبنان و هماهنگی بین رئیس جمهور و پارلمان لبنان اتفاق افتاده و روال قابل قبولی دنبال می شود و این هماهنگی ها در سطح حکومتی این سناریو را هم به شکست می کشاند.

 

این کارشناس مسائل خاورمیانه خاطرنشان کرد: آمریکا و سعودی ها پس از شکست های سنگین دچار سردرگمی شدند و به نوعی قصد دارند مهره های خودشان در منطقه را حذف کنند و سعد حریری می تواند مهره سوخته دیگری باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: این روزها در عربستان شاهد زلزله درون خانوادگی در حاکمیت عربستان هستیم که نشان از ایجاد شکاف های عمیق در عربستان دارد.

 

انتهای پیام/