به گزارش صبح توس؛ «کاتسا»، که به سبب گستردگی دایره شمول، «تحریم‌های مادر» یا «سیاهچاله تحریم‌ها» نام گرفته، قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم است که بر اساس آن دولت و ملت ایران، کره شمالی و روسیه هدف قرار گرفته شده است.

 

مطابق با قانون مزبور مسئولان سپاه پاسداران و مرتبطین آن‌ها با ادعای واهی و مضحک حمایت از تروریسم در فهرست تحریم قرار می‌گیرند.

 

این قانون در روز چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶ (۲ آگوست ۲۰۱۷) توسط ترامپ رئیس جمهور آمریکا امضا و ابلاغ شد و سه‌شنبه نهم آبان ۱۳۹۶ برابر با ۳۱ اکتبر ۲۰۱۷، قانون تحریمی همه جانبه آمریکا علیه ایران اجرایی شد.

 

سيد مهدی جلالی شاد، کارشناس مسائل حقوق بین الملل قانون «کاتسا» را مورد تحلیل قرار داده که به شرح زیر است:

 

قسمت تحریم های ضدایرانی کاتسا در 12 بخش و فصل مجزا به مجموعه ای از تحریم ها بویژه سپاه پاسداران و نهادهای مرتبط پرداخته است؛ در بخش یک و دو به بیان عناوین و تعاریف پرداخته شده و در بخشهای 3-12 ساختار اصلی قانون عنوان شده است.

 

تبیین ارکان استراتژی، بخش سوم قانون کاتسا

 

بخش سوم قانون کاتسا مربوط به تبیین ارکان استراتژی آمریکا است که عبارتند از:

 

1.کشورهایی که در هدف "مقابله با ایران" با آمریکا اشتراک نظر دارند باید شناسایی شوند.

 

2.سهم هریک از کشورها در مقابله با ایران باید ارزیابی شود.

 

3.ساختار چگونگی افزایش سهم این کشورها در تقابل با ایران باید توسط دولت آمریکا بررسی شود.

 

4.ارزیابی توان نظامی ایران و ارتقاء توانمندی‌های پیش بینی شده.

 

5.طرح مسئله تسلیحاتی شیمیایی و انتساب آن به جمهوری اسلامی ایران در این طرح، که دارای ابعاد و عواقب حقوقی وسیعی بطور بالقوه علیه کشورمان است.

 

6.ارزیابی پیش دستانه فعالیت های نامتقارن ایران (با این طرز تلقی که ایران بازیگری است که در چارچوب عمل نمیکند و منظور از چارچوب تعاریف و مبانی ارزشی خود دولت  آمریکاست) و در روش از ابزارهای همگون و متقارن با سایر دول منطقه و جهان بهره نمی برد.

 

7.حمایت های ایران از گروه های خاص(منظور گروه های تروریستی و شبه آن است) در عراق، سوریه، لبنان و یمن؛ در این خصوص طرح تحریمی، دولت آمریکا را ملزم می کند تا فاکتوری دقیق از انواع ، اقسام و مقدار حمایت، شامل پشتیبانی مالی و تجهیزات اعم از نظامی و غیره که ایران پیشکش این گروه ها قرار می دهد ارائه کند.

 

8.دامنه و اهداف عملیات‌های اطلاع رسانی ایران که متعاقب آن آمریکا این حق نامشروع را به خود دهد که اقدامات متقابل به مثل برای محدودیت رسانه ای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

 

دولت و ملت مشمول تحریم‌های مادر می‌شوند

 

محور اصلی بخش چهارم «کاتسا» در خصوص توانمندی موشکی ایران است، و اینکه چه اشخاصی یا نهادهایی مورد تحریم قرار ‌گیرند به تشخیص رئیس جمهور آمریکا واگذار شده و به نحوی محدودیتی برای اشخاص و نهادهای قابل تحریم وجود ندارد. که این تحریم ها شامل ایران و ایرانی به علاوه کمک کننده به ایران و ایرانی و به علاوه کمک کننده به کمک کننده ایران و ایرانی می‌شود.

 

بخش پنجم مربوط به تحمیل تحریم های مربوط به تروریسم بر سپاه پاسداران است در این بخش به شش قانون و فرمان اجرایی ارجاع داده شده تا سپاه مورد تحریم های آن قرار گیرد.

 

تمرکز بخش شش بر مسائل حقوق بشری است؛ در این بخش وزارت خارجه آمریکا مکلف شده سالانه فهرستی از اشخاص که مسئول یا دخیل در نقض حقوق بشر هستند منتشر کند که متعاقبا از جمله اقدامات بی اساس ظاهرفریبانه‌شان، بلوکه کردن دارایی و اموال اشخاصی است که آمریکای جنایتکار مدعی دخیل بودن این افراد در نقض حقوق بشر است؛ در این خصوص به ریاست جمهوری اختیار داده شده تا بر حسب قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی، همه دارایی های مثبت اشخاصی که در فهرست منتشر شده توسط وزارت خارجه باشد را مصادره کند.

ادامه دارد...

انتهای پیام/