ایرج ناظری، عضو کالج قلب آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار کرد: حدود 5 تا 10 درصد کودکان در ایران با مشکلات قلبی به دنیا می آیند که خوشبختانه امروزه در ایران و مشهد به دلیل رشد روز افزون فناوری و علم، تمامی این مشکلات با اعمال جراحی کوچک قابل درمان هستند.

این پیشکسوت جراحی قلب در ایران با تأکید بر اینکه امروز تمامی جراحی های قلب با جدیدترین فناوری های روز جهان در داخل کشور انجام می شود، گفت: تا سال 67 در زمینه جراحی های قلب ایران در میان کشور های جهان حرفی برای گفتن نداشت و بیماران مجبور بودند تا برای انجام یک «آنژو گرافی» ساده به خارج از کشور سفر کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با جرئت می توانم بگویم که ایران جزء 10 کشور برتر در درمان انواع بیماری های قلب و عروق است و نظر تجهیزات و نیروی انسانی هیچ کمبودی نداریم بلکه با کشورهای اروپایی برابری می کنم.

ناظری با اشاره به اینکه ایران حرف اول را در خاورمیانه در زمینه درمان بیماری های قلبی می زند، یاد آور شد: امروزه شاهد آن هستیم که سالیانه هزاران بیمار از کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی کشورهای اروپایی به ایران و مشهد سفر می کنند.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: بیماری های قلبی و عروقی در ایران رو به رشد است و هم اکنون شاهد آنیم که سن ابتلا به بیماری های قلبی در کشور رو به کاهش است.

وی با تأکید بر اینکه پیشگیری از بیماری های قلبی کم هزینه تر و آسان‌تر از درمان است، افزود: روغن پالم، فست فودها، مواد غذایی پر چربی و نمک از عوامل اصلی ایجاد کننده بیماری قلبی هستند که با حذف آن ها تا حد زیادی می‌توان از ابتلا به بیماری‌های قلبی کاست.

انتهای پیام/