به گزارش خبرنگار صبح توس؛ شلیک موفقیت آمیز شب گذشته موشک از طرف یگان های موشکی یمن به سمت ریاض پایتخت عربستان سعودی و برخورد آن با فرودگاه ملک خالد این شهر بهانه ای شد تا خبرنگار ما تحلیل محمد صادقیه، کارشناس مدیریت تبلیغات سیاسی و تحلیل گر سیاسی را در این رابطه جویا شود.

 

صادقیه با اشاره به انتشار خبر فوق در رسانه های معتبر داخلی و خارجی، اظهار کرد: حمله موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن به مواضع سعودی ها می تواند در راستای تحقق دو هدف ضربه به زیر ساخت های نظامی عربستان و همپیمانان آن و یا اماکنی از قبیل فرودگاهها و پالایشگاهها به منظور افزایش فشارها به این کشور صورت رفته باشد.

 

این تحلیل‌گر سیاسی افزود: یمنی ها به لحاظ تامین مالی و تجهیزاتی جنگ فعلی تحت محاصره ای بی سابقه قرار دارند و تحرکات میدانی نیروها و سکوهای پرتاب موشکی آنها با دقت رصد می شود، بنابراین استفاده از موشک، در راستای افزایش فشارها علیه حاکمیت رژیم سعودی می تواند تاثیر بیشتری داشته باشد.

 

وی افزود: شرایط میدانی حاکم بر جنگ گویای رویارویی ائتلاف شکست خورده سعودی با امکانات انبوه و بروز جنگی در برابر مردمی است که از زمین، هوا و دریا تحت محاصره قرار داشته و از دسترسی به بسیاری از امکانات دفاعی بی بهره مانده اند، بنابراین موشک در شرایط اینچنینی به عنوان یک سلاح تاثیر گذر و راهبردی برای انصارالله و ارتش این کشور محسوب می شود.

 

مقاومت یمنی ها، عربستان را سرخورده کرده است

 

صادقیه یادآور شد: ادامه این جنگ به هیچ وجه برای عربستانی ها مقرون به صرفه نیست و آنها برای برون رفت از آن دست و پا می زنند؛ اما در مقابل سابقه یمنی ها در مدیریت جنگ های طولانی مدت و نابرابر، آینده ای تاریک توام با سرخوردگی را برای سعودی ها به ارمغان خواهد آورد، چرا که وبا، گرسنگی، محاصره و یا هر چالش دیگری نتوانسته خللی در اراده آنها برای دفاع از کشورشان ایجاد کند.

 

مشکلات ناشی از ورود عربستان به جنگ علیه یمن به عنوان یک موضع تاثیر گذار بر آینده جنگ بود که صادقیه با اشاره به آن گفت: هزینه های سنگین این تجاوز نابرابر و همچنین کاهش قیمت محسوس نفت در کنار نبود دستاوردی از این جنگ، باعث شده است تا این رژیم بسیاری از یارانه های عمومی را حذف کند که با فشارهایی از طرف افکار عمومی همراه شود.

 

این کارشناس مدیریت تبلیغات سیاسی با اشاره به مواضع رهبر معظم انقلاب درباره تجاوز سعودی ها علیه مردم بی دفاع یمن، اظهار داشت: بر اساس پیش بینی ایشان، تحولات میدانی در یمن به سمتی می رود که حاکی از شکست و اضمحلال سعودی ها در این تجاوز ناجوانمردانه می باشد، واقعیتی که می توان آن را از تلاش عربستان برای جلب میانجیگری ایران در راستای برون رفت از باتلاق جنگ یمن نیز دریافت کرد.

 

این تحلیل گر سیاسی اظهار کرد: سعودی ها برای فرار از سرخوردگی و شکست مفتضحانه تجاوز علیه یمن تلاش می کنند؛ امتیازاتی را از انصارالله بگیرند.

 

عربستان به دنبال تامین امنیت اسرائیل

 

اهداف عربستان سعودی از راه اندازی این جنگ و کیفیت و کمیت نیل به اهداف خود در آن آخرین سوالی بود که صادقیه در پاسخ به آن تشریح کرد: تحولات داخلی یمن دست سعودی ها را از تنگه مهم و راهبردی باب المندب کوتاه کرد، از این رو ادامه تسلط عربستان سعودی به این نقطه استراتژیک به منظور تامین امنیت اسرائیل، یکی از اهداف لشکر کشی به یمن است.

 

وی خاطرنشان کرد: عربستان بدون تحقق اهداف خود در جنگ علیه یمن، در حال آماده شدن برای عقب نشینی است و اوضاع فعلی این کشور حاکی از کاهش نفوذ آن در منظقه می باشد، نفوذی که ناشی از منابع دلاری سرشاری است که این کشور در اختیار داشت؛ اما در حال حاضر آن ذخایر را از دست داده و این اعضای محور مقاومت هستند که می توانند با افزایش هماهنگی ها، تعیین کننده آینده منطقه باشند.

 

انتهای پیام/