به گزارش صبح توس؛  12 آبان‌ماه منزل شهید سید علی اندرزگو واقع در کوچه  سرشور مشهد مورد سرقت قرار گرفت؛ فردای آن روز مهدی اندرزگو، فرزند ارشد شهید اندرزگو در گفت وگو با اخبار مشهد از سرقت بخشی از وسایل منزل، اسناد و مدارک مربوط به شهید اندرزگو خبر داد و گفت: بارها به مسئولان مشهدی گفته بودیم که این منزل تنها یادگار شهید اندرزگو در مشهد بوده که از آن خاطرات زیادی داشتند؛ اما هیچ گونه همکاری در حفظ این یادگاری نداشتند.


وی با اشاره به در همسایگی بودن این خانه با منزل مقام معظم رهبری در مشهد، ابراز کرد: رهبر معظم انقلاب بارها نسبت به حفظ این منزل در مشهد تاکید داشتند؛ این منزل می‌توانست به عنوان یادگار و موزه مورد استفاده قرار گیرد.

 

علیرضا ظفر، مدیر روابط عمومی و تبلیغات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس و در پاسخ به اظهارات فرزند ارشد شهید اندرزگو بیان کرد: باید سندیت مطالبی که به صورت شفاهی و به نقل از مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ منزل شهید اندرزگو نقل می‌شود، از دفتر ایشان پیگیری کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: خانواده شهید سید علی اندرزگو، تبدیل خانه پدری‌شان به موزه را باید از مراجع رسمی پیگیری می‌کردند و بیان این مسئله به صورت شفاهی فاقد ارزش قانونی است.

 

محمدرضا پهلوان، رئیس اداره روابط عمومی و امورفرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس در رابطه با این موضوع عنوان کرد: اولین بار است صحبتی مبنی بر تبدیل خانه شهید اندرزگو به موزه می‌شنوم؛ خانواده شهید اندرزگو هیچ گاه درخواستی برای تبدیل خانه پدری به موزه نکرده بودند.

 

وی با بیان اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران و مرکز حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس خراسان رضوی در حال ساخت موزه دفاع مقدس هستند، اضافه کرد: خانه شهید سید علی اندرزگو جزو آثار معاصر محسوب می‌شود با وجود این تأکید می‌کنم هیچ گونه درخواستی مبنی بر تبدیل خانه شهید به موزه از سوی خانواده ایشان به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ابلاغ نشده است.

 

محسن اندرزگو، فرزند شهید اندرزگو نیز در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس با تائید خبر سرقت از منزل تاریخی شهید اندرزگو در مشهد، اظهار کرد: بخشی از لوازم شهید و مدارک و تعدادی نوار ریلی که حاوی مصاحبه ها و اعلامیه‌های امام خمینی(ره) بوده، از منزل شهید اندرزگو واقع در خیابان سرشور مشهد سرقت شده است.

 

وی با بیان اینکه چندین بار موضوع تبدیل خانه شهید اندرزگو به موزه را پیگیری کرده است، خاطرنشان کرد: پیگیری تبدیل خانه به موزه وظیفه خانواده شهید نیست، بلکه نهادها و ارگان هایی نظیر بنیاد شهید و امور ایثارگران باید این امر را مطالبه و پیگیری کنند.

 

فرزند شهید اندرزگو ادامه داد: در محله سرشور عموم خانه ها تخریب شده اند؛ اما همسر شهید سید علی اندرزگو برای حفظ منزل تلاش فراوانی کرده، زیرا بر این عقده است که رهبر معظم انقلاب در این منزل نشست و برخاست داشته اند و منزل باید به موزه تبدیل شود.

 

وی با بیان اینکه تبدیل خانه شهید اندرزگو به موزه بر روی نسل های آینده بسیار تاثر گذار است، افزود: مدیران و مسئولان در سازمان ها و ارگان های دولتی وظایفی بر عهده دارند و در قبال آن حقوق دریافت می‌کنند از این رو آنها باید پیگیر تبدیل خانه پدری‌ام به موزه می‌شدند.

 

اندرزگو با بیان اینکه خانه شهید اندرزگو بیش از 50 سال قدمت دارد و حدود هشت سال پیش از انقلاب پدرم در این خانه زندگی کرده اند، اضافه کرد: بسیاری از مسائل انقلاب در منزل پدری‌ام شکل گرفته است.

 

وی با بیان اینکه حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس وظیفه حفظ منزل شهید را بر عهده دارد، ابراز کرد: خانواده شهید سید علی اندرزگو برای تبدیل منزل شهید به موزه به افرادی نظیر روحانی، رئیس جمهور، قالیباف، شهردار تهران و رحمانی فضلی، وزیر کشور درخواست شفاهی داده بودند.

 

فرزند شهید اندرزگو با اشاره به بخشی از منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه شناختن چهره هایی ناشناخته نظیر شهید سید علی اندرزگو، عنوان کرد: آثار شهدا باید حفظ شود و مسئولان نباید منتظر دستور مقام معظم رهبری باشند.

گزارش از سعیده حیه در

 

انتهای پیام/