به گزارش صبح توس؛ کاویان قندهاری، مسئول واحد سکته مغزی بیمارستان قائم مشهد در نشست خبری هفته مبارزه با سکته مغزی که در بیمارستان قائم مشهد برگزار شد اظهار کرد: سکته مغزی سومین علت شایع مرگ در جهان و دومین علت شایع در ایران است لذا باید توجه بیش از پیشی به آن شود تا بتوانیم این آمار را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه میانگین سن ابتلا به سکته مغزی 10 سال از میانگین جهانی کمتر است، افزود: میانگین سن ابتلا به سکته مغزی در ایران حدود 50 سال است ازاین‌رو، این عارضه بیشتر در سالمندان دیده می شود که بار مالی سنگینی را بر آن ها وارد می کند.

قندهاری تصریح کرد: سکته مغزی به دلیل پاره شدن رگ مغزی و یا بسته شدن یک رگ که نتیجه آن نرسیدن خون و اکسیژن به قسمتی از مغز است، به وجود می آید و بسته به ناحیه و قسمت بروز این مشکل در مغز، مشکلات حسی و حرکتی در بیمار ایجاد می شود.

این فوق تخصص مغز و اعصاب 3 ساعت پس از بروز سکته مغزی را ساعات طلایی برای نجات بیمار خواند و یادآور شد: افراد باید با دیدن علائمی همچون کج شدن صورت، اختلال در تعادل، اختلال بینایی، اختلال در تکلم و بی حس شدن قسمتی از بدن، سریعاً با اورژانس تماس گرفته و به بیمارستان اعصاب مراجعه کنند.

وی در خصوص علل بروز سکته مغزی گفت: فشارخون، دیابت، چربی خون، چاقی، مصرف سیگار، عدم تحرک بدنی و کهولت سن از عوامل اصلی بروز سکته مغزی در ایران هستند.

قندهاری با بیان اینکه درمان قطعی برای سکته مغری وجود ندارد، خاطرنشان کرد: بیمار باید پس از سکته مغزی حتماً باید به مدت 6 ماه از خدمات بازتوانی استفاده کند تا بتواند از حداکثر فواید این بازتوانی ها بهره ببرد و به زندگی عادی خود بازگردد.

مسئول واحد سکته مغزی بیمارستان قائم مشهد اظهار کرد: بیمارستان قائم(عج) یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین قطب های درمان سکته مغزی است؛ افرادی که دچار سکته مغزی می شوند باید تا سه ساعت پس از بروز این مشکل به مرکز اورژانس مغز و اعصاب بیمارستان قائم مراجعه کنند زیرا 10 درصد افراد که به دلیل گرفتگی عروق مغز در سه ساعت اولیه به اورژانس مراجعه می کنند، با استفاده از داروهای خاصی امکان بهبود آن‌ها حدود 30 درصد می شود.

وی از راه اندازی سامانه 724 در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد و افزود: این سامانه از اسفند ماه سال گذشته در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجرایی شد که در این سامانه اطلاعات کامل افرادی که دچار سکته مغزی می شوند، ثبت می شود که از تاریخ اجرای آن تا کنون هزار و 200 مورد سکته مغزی به ثبت رسیده است.

قندهاری از کمبود تعداد تخت در قسمت مغز و اعصاب بیمارستان قائم(عج) گلایه کرد و گفت: اخیراً تعداد تخت های این قسمت از 12 به 20 تخت رسیده است اما به دلیل مراجعات بالا به این قسمت همواره با کمبود تخت اورژانس و بستری مواجه هستیم حتی به دلیل تعمیرات در امام رضا(ع) 30 تخت اختصاص یافته به بخش مغز و اعصاب، قابل استفاده نیستند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب تاکید کرد: جای یک بیمارستان تخصصی مغز و اعصاب در مشهد خالی است زیرا متأسفانه به دلیل کمبود فضای فیزیکی در بخش مغز و اعصاب بیمارستان قائم(عج) و حجم بالای مراجعات به این بخش مجبور به پذیرش بیمار در کنار راهرو هستیم.

انتهای پیام/