به گزارش صبح توس؛ سالیانه سه میلیون نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‏دهند و این یعنی سلب حق طبیعی و مسلم تنفس در هوای سالم.

 

43 روز از شروع فصل پاییز گذشته است؛ اما هنوز سرمای پاییزی خودنمایی نکرده؛ با وجود این طی روزهای آینده احتمال کاهش دما و بروز پدیده وارونگی هوا بسیار بالاست؛ پیش بینی می‌شود امسال وضعیت هوای مشهد مطلوب نبوده و به مرور میزان آلودگی هوا افزایش یابد مگر آن که در کنار اقدام عاجل مسئولان، شهروندان نیز به نکاتی همچون کاهش میزان تردد با خودروهای شخصی و تک سرنشین توجه بیشتری داشته باشند.

 

از ابتدای آبان‌ماه تاکنون کیفیت هوای مشهد مقدس در شرایط ناسالم برای افراد حساس و تمامی مردم قرار دارد این در حالی است که دو هفته دیگر تا سالروز شهادت امام رضا(ع) بیشتر باقی نمانده و این شهر میزبان زائران بسیاری از سراسر نقاط کشور خواهد بود که همه نیازمند هوایی پاک هستند.

 

عوارض بهداشتی کیفیت هوا در شرایط ناسالم، احتمال افزایش بروز علائم تنفسی در افراد حساس، تشدید بیماری های قلبی یا ریوی و مرگ زودرس در بیماران قلبی و سالمندان را بالا می برد، از این رو توصیه می‌شود افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان، فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

 

رضا اسماعیلی، رئیس مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی شهرداری مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، اظهار کرد: پایداری هوا و عدم وزش باد، وضعیت شاخص کیفیت هوای مشهد را در شرایط ناسالم قرار داده؛ همچنین انتقال گرد و غبار از بیابان قره‌قوم ترکمنستان باعث افزایش ذرات معلق در هوای مشهد شده است.

 

وی با اشاره به قرار داشتن کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و تمام افراد از ابتدای آبان‌ماه، به راهکارهای بلند و کوتاه مدت برای کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و افزود: جلوگیری از انتشار آلاینده هایی نظیر خودروهای دودزا، ممانعت از تردد خودروهای تک سرنشین، تعطیلی مراکز تولید کننده آلودگی هوا، جلوگیری از آتش زدن شاخ و برگ درختان و زباله ها، تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی و طرح زوج و فرد بخشی از راهکارهای کوتاه مدت برای کاهش آلودگی هواست.

 

رئیس مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی شهرداری مشهد ادامه داد: ارتقاء کیفیت سوخت، ارتقاء سطح آلایندگی خودروها، جابه جایی صنایع و مراکز انتشار آلودگی هوا، افزایش سرانه فضای سبز و اصلاح ساختار شهرسازی و بافت شهری نیز از راهکارهای بلندمدت برای کاهش آلودگی هوا هستند.

 

وی ابراز کرد: بر اساس پیش بینی های انجام شده طی روزهای آینده با کاهش دما، افزایش وارونگی هوا و تداوم هوای ناسالم رو به رو خواهیم بود.

 

یحیی قائنی پور، رئیس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس اظهار کرد: از فردا با شدت وزش باد و انتقال گرد و غبار به نواحی شمالی استان به ویژه مشهد مواجه خواهیم بود از این رو روند افزایش ریزگرد دراستان رو به افزایش است.

 

وی با اشاره به کانون‌های تولید و انتشار گرد و غبار و ریز گرد، خاطرنشان کرد: بیابان قره‌قوم ترکمنستان، کانون هرات، کویر مرکزی و کویر اطراف سمنان زمینه افزایش ریزگرد در استان را مهیا می‌سازند؛ همچنین با توجه به خشکسالی و کویرزایی چند سال اخیر، روند کاهش کیفیت هوا رو به افزایش است.

 

حمید صالحی، مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، با بیان اینکه از علل اصلی آلودگی هوا در مشهد توزیع‌نشدن بنزین یورو 4 به‌طور صددرصدی است، تصریح کرد: با پیگیری های استانداری، شرکت ملی پخش فراورده های نفتی مشهد و اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، توزیع بنزین یورو4 از تاریخ 26 مهرماه سال 93 در  تعدادی از جایگاه های سوخت اطراف حرم مطهر صورت پذیرفت.

 

وی با تأکید بر اینکه در سال 93 نفتگاز یورو4 به میزان 000/733/112 لیتر و بنزین یورو4 به میزان 000/134/149 لیتر در شهر مشهد توزیع شد، خاطرنشان کرد: مهرماه سال 95 پیگیری های متعددی از طریق سازمان محیط زیست، استانداری، اداره کل حفاظت محیط زیست و شرکت نفت استان درخصوص تامین صد در صدی سوخت بنزین یورو 4 مشهد انجام شده؛ اما متاسفانه این پیگیری‌ها و مکاتبات تا امروز نتیجه‌ای نداشته است و با توجه به کمبود بنزین یورو 4 در سطح کشور، این مشکل همچنان به قوت خود باقی است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به اینکه کمبود بنزین یورو 4 و مشکل انتقال آن به مشهد باعث شده که پیگیری‌ها سرانجامی نداشته باشد، ابراز داشت: خودروها سهم بالایی در ایجاد آلودگی هوای شهر مشهد دارند؛ از این رو با توجه به نزدیک شدن به سالروز شهادت امام رضا(ع) پیش بینی درخصوص برنامه های ترافیکی توسط شورای هماهنگی ترافیک مشهد (با ریاست فرمانداری مشهد و حضور محیط زیست)صورت می پذیرد.

 

گزارش از سعیده حیه‌در

انتهای پیام/