حمید رحمت، رئیس انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، به مناسبت روز جهانی سکته مغزی اظهار کرد: سکته مغزی به دو دلیل مسدود شدن رگ های مغزی با لخته های خونی و پاره شدن رگ های مغزی به دلیل فشار بالای خون ایجاد می شود.

وی با بیان اینکه بیشتر سکته های مغزی خفیف و زودگذر هستند، افزود: عوارض ناشی از سکته های مغزی به میزان کشته شدن سلول های مغز و محل ایجاد شدن سکته بستگی دارد به نحوی که چنانچه سکته مغزی در نیم کره چپ مغز روی دهد قسمت راست بدن و چنانچه در قسمت راست مغز اتفاق بیفتد، قسمت چپ بدن دچار مشکل می شود.

این جراح پیشکسوت اعصاب ایران تصریح کرد: عمده سکته های مغزی در ایران به دلیل فشار خون بالا و دیابت است که نشان می دهد ایرانیان سبک زندگی ناسالمی دارند و مصرف نمک و قند از میانگین مصرف آن در جهان بالاتر است.

رحمت با بیان اینکه سکته مغزی یک بیماری زمینه ساز است، گفت: امکان دارد عوارض سکته مغزی با انجام روش های نوین جراحی، توان‌بخشی و لیزر بهتر شود اما در موارد حاد و شدید باعث فلجی، مرگ مغزی و حتی مرگ فرد می شود.

وی ادامه داد: استرس، سیگار، آلودگی هوا، فشارهای عصبی و عوامل محیطی نیز می‌تواند زمینه ایجاد سکته مغزی شوند لذا باید افراد باید حدالامکان از مصرف سیگار، مشروبات الکلی و عوامل تشدید کننده استرس جلوگیری کرد.

رئیس انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران با بیان اینکه عوامل مادرزادی باعث ایجاد 4 درصد سکته های مغزی می شود، خاطرنشان کرد: توصیه می شود افراد با ورزش، افزایش تحرک بدنی، اصلاح الگوی غذایی، کاهش مصرف قند، چربی، فست فود ها، ترک سیگار و مصرف غذا های سالم تا حد زیادی از سکته های مغزی جلوگیری کنند.

انتهای پیام/