به گزارش صبح توس؛ ورزش شنا از جمله ورزش های مورد تاکید اسلام و از ورزش‌های مفرح و مورد استقبال مردم است؛ اما کمبود امکانات این ورزش به ویژه کمبود استخر در کاشمر علاقمندان این ورزش را با مشکل مواجه کرده است.

 

هم اکنون فقط یک استخر سرپوشیده متعلق به بخش خصوصی در کاشمر فعالیت دارد و این در حالی است که عملیات احداث چند استخر دیگر توسط اداره آموزش و پرورش، ناحیه مقاومت بسیج و اداره ورزش و جوانان آغاز شده؛ اما نیمه تمام باقی مانده است.

 

در این میان پروژه متعلق به اداره ورزش و جوانان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که این پروژه در واقع با تخریب استخر روباز کاشمر همراه بود و قرار بود استخر روباز کاشمر تبدیل به استخر سرپوشیده شود؛ اما اکنون بعد از گذشت چندین سال که از تخریب استخر روباز می‌گذرد از استخر سرپوشیده هم خبری نیست که در گزارش پیش رو به این موضوع پرداخته‌ایم.

 

گلایه‌های اهالی ورزش شنا

 

در همین زمینه یکی از مربیان ورزش شنا در کاشمر گفت: با توجه به نسبت جمعیت کاشمر و مراجعه کنندگان به استخر فعلی باید بگوییم که در کاشمر با کمبود استخر مواجه هستیم به ویژه آنکه هم اکنون هزینه استخر برای بسیاری از مردم هزینه بالایی محسوب می‌شود.

 

علی عطار افزود: چندین پروژه در این زمینه توسط سازمان‌های مختلف کلید خورده است؛ اما به نتیجه‌ای نرسیده و به ویژه در بین این پروژه‌ها استخر اداره ورزش و جوانان که نیمه تمام مانده از همه مهمتر است؛ چراکه به لحاظ مکانی و قرار گرفتن در خیابان 15خرداد در واقع در داخل شهر است و جمعیت زیادی را می‌تواند پوشش دهد در صورتی که سایر استخر‌هایی که در حال احداث است هیچ کدام چنین موقعیتی ندارند.

 

وی ادامه داد: شاید خود اداره ورزش نتواند این پروژه را تکمیل کند، بنابراین لازم است بخش خصوصی و افرادی که آمادگی سرمایه‌گذاری در این نوع پروژه‌ها را دارند وارد شوند و اداره ورزش نیز با یک شرایط مناسب این پروژه را به بخش خصوصی واگذار کند تا راه‌اندازی شود و چندین سال عواید آن در اختیار سرمایه‌گذار باشد.

 

عطار تأکید کرد: هم اکنون هزینه زیادی برای این پروژه انجام شده؛ اما بلااستفاده مانده است و کاربردی ندارد.

 

یکی از نجات غریق‌های کاشمر نیز با انتقاد از کمبود استخر در کاشمر اظهار داشت: بر اساس استانداردها باید به ازای هر 20 هزار نفر یک استخر وجود داشته باشد که با توجه به جمعیت 100 هزار نفری شهر کاشمر حداقل باید شاهد فعالیت پنج استخر در این شهر باشیم به خصوص آنکه کاشمر شهرهای اطراف مانند خلیل‌آباد و کوهسرخ را هم پوشش می‌دهد.

 

سیدعلی نجفی مقدم ادامه داد: انتظاری که ورزشکاران از دستگاه‌های دولتی دارند این است که دست به دست هم بدهند و با تخصیص یک اعتبار کلی، پروژه نیمه تمام استخر اداره ورزش را تکمیل کنند؛ چراکه با تخصیص قطره‌چکانی اعتبارات امکان تکمیل این پروژه وجود نخواهد داشت.

 

مسئول هیأت نجات غریق کاشمر هم با اشاره به ضرورت تکمیل استخر نیمه تمام اداره ورزش تصریح کرد: هم اکنون نه تنها به یک استخر دیگر، بلکه به چند استخر دیگر در کاشمر نیاز است؛ چراکه ورزش شنا و استفاده از استخر در بین مردم گسترش زیادی پیدا کرده است.

 

میثم زراعتکار گفت: از آنجا که هم اکنون تنها یک استخر در کاشمر فعالیت دارد در واقع انحصاری است و رقابتی وجود ندارد به همین علت هزینه‌ها بالاست و بسیاری از مردم امکان استفاده از استخر را ندارند و حتی گاه برای هزینه کمتر به شهرهای مجاور مراجعه می‌کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: در سال 78 یا 79 که استخر کوثر کاشمر افتتاح شد نیشابور استخر سرپوشیده نداشت در حالی که هم اکنون پنج استخر سرپوشیده دارد و در استان حرف اول را در ورزش شنا می‌زند، ولی ما در کاشمر به دلیل کمبود امکانات نه تنها پیشرفت نکرده‌ایم، بلکه شاهد پسرفت شنا هم بوده‌ایم.

 

مسئول هیأت نجات غریق کاشمر گفت: البته چند پروژه را کلنگ زده‌ و مبلغی هم هزینه شده است؛ اما ناتمام رها شده که لازم است نسبت به تکمیل این پروژه‌ها اقدام شود.

 

نگرانیم میراث فرهنگی مدعی شود!

 

رییس اداره ورزش و جوانان کاشمر هم چندی پیش در گفتگو با این پایگاه خبری با انتقاد از طولانی شدن روند اجرای پروژه استخر سرپوشیده این شهرستان خواستار تسریع در عملیات اجرایی و اختصاص اعتبار لازم برای آن شد.

 

محمد شایگان با بیان اینکه استخر روباز کاشمر از دهه 50 تا دهه 80 فعال بوده است، اظهار داشت: عملیات اجرایی پروژه بازسازی استخر کاشمر و احداث استخر سرپوشیده به جای استخر روباز از سال 87 آغاز شده و مجری پروژه نیز سازمان مسکن و شهرسازی استان بوده و اداره ورزش و جوانان به عنوان دستگاه بهره‌بردار است.

 

وی ادامه داد: این پروژه پس از گذشت حدود 10 سال به دلیل کمبود اعتبار هم اکنون با 35 درصد پیشرفت فیزیکی نیمه تمام باقی مانده است که البته اخیراً با تصویب کمیته برنامه‌ریزی شهرستان مبلغ 453 میلیون تومان از محل اعتبارات ماده 180 به این پروژه اختصاص یافته است.

 

رییس اداره ورزش و جوانان کاشمر تأکید کرد: آن طور که سازمان مسکن و شهرسازی اعلام کرده است تاکنون بالغ بر 400 میلیون تومان برای این استخر هزینه شده و برای تکمیل آن بالغ بر دو میلیارد تومان دیگر نیاز است که با توجه به کمبود اعتبار روند اجرایی احداث استخر به کندی پیش می‌رود و اعتراض ورزشکاران و مردم کاشمر را در پی داشته است.

 

وی تصریح کرد: هم اکنون ورزشکاران و علاقمندان به ورزش شنا ما را مورد نکوهش قرار می‌دهند که چرا استخر روباز تخریب شده و استخر سرپوشیده هم نیمه تمام مانده است و لذا حرف دل آن‌ها این است که «از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم/ مرحمت فرموده ما را مس کنید!».

 

شایگان تأکید کرد: ما با توجه به طولانی شدن روند احداث و بازسازی استخر اداره ورزش نگران این هستیم که این پروژه دیگر قابلیت بهره‌برداری ورزشی را نداشته باشد و سازمان میراث فرهنگی آن را یک اثر تاریخی دانسته و مدعی آن شود!.

 

افزایش مجموعه‌های آبی در کاشمر ضروری است

 

رییس اداره ورزش و جوانان کاشمر همچنین با بیان اینکه استخر فعلی کاشمر پاسخگوی نیاز این شهرستان نیست بر لزوم افزایش مجموعه‌های آبی در کاشمر تأکید کرد.

 

شایگان گفت: در گذشته ورزش شنا به عنوان یک تفریح و سرگرمی به حساب می‌آمد؛ اما در حال حاضر برخی افراد به دلیل تجویز پزشک نیاز مبرم به آب‌درمانی دارند.

 

وی افزود: همچنین برخی افراد، علاقمند هستند که ورزش شنا را به صورت قهرمانی دنبال کنند و علاوه بر آن ما در کاشمر تعداد زیادی از ورزشکارانی را داریم که دوره‌های نجات غریق را سپری کرده‌اند؛ اما به دلیل نبود مکان برای اشتغال به شهرهای اطراف همچون بردسکن، گناباد و مشهد می‌روند.

 

رییس اداره ورزش و جوانان کاشمر تأکید کرد: با توجه به اینکه کاشمر دومین شهر زیارتی استان است باید مجموعه‌های آبی، تفریحی و سرگرمی‌های سالم مانند ورزش شنا که مورد تأکید دین ما نیز هست از تعداد قابل قبولی برخوردار باشند؛ چراکه وجود مجموعه‌های آبی مناسب در کاشمر می‌تواند میزان ماندگاری زائر و مسافر را نیز در این شهرستان افزایش دهد.

 

شایگان با بیان اینکه ضرورت وجود استخر آب گرم هر روز بیش از دیروز احساس می‌شود، گفت: در سال 1385 اولین استخر سرپوشیده شهرستان سبزوار در حالی افتتاح شد که در کاشمر هفت سال قبل از آن اولین استخر سرپوشیده به بهره‌برداری رسیده بود؛ اما هم اکنون در سبزوار حدود شش یا هفت استخر وجود دارد، ولی در کاشمر همچنان دارای یک استخر هستیم!.

 

وی ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را یکی از راهکارهای افزایش مجموعه‌های آبی و استخر در کاشمر عنوان کرد و اظهار داشت: ما از همه همشهریان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی دعوت می‌کنیم که به بحث احداث استخر و مجموعه‌های آبی به عنوان یک سرمایه‌گذاری که دارای توجیه اقتصادی مناسبی است ورود کنند؛ چراکه ظرفیت کاشمر بیش از آن چیزی است که هم اکنون وجود دارد و ما نیز به طور کامل از بخش خصوصی حمایت می‌کنیم همان طور که هم ‌اکنون نیز از تنها استخر کاشمر که متعلق به بخش خصوصی است، حمایت می‌کنیم.

 

شایگان در مورد استخرهای در حال احداث کاشمر گفت: سه پروژه متعلق به اداره‌های ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و ناحیه مقاومت بسیج در حال انجام است که البته به دلیل نبود اعتبارات لازم با کندی پیش می‌رود.

 

وی گفت: با رایزنی‌هایی که با شهرداری کاشمر انجام داده‌ایم شهردار این شهر برای احداث استخر روباز در جوار زیارتگاه سیدمرتضی(ع) قول مساعد داده است که در این صورت هم زائران و هم مجاوران خواهند توانست از این استخر بهره‌مند شوند.

 

آمادگی شهرداری کاشمر برای احداث استخر

 

از آنجا که شهردار کاشمر در دوران تصدی سمت شهرداری بردسکن اقدام به ایجاد استخر در این شهر کرده بود و همچنین اخیراً هم زمزمه‌هایی مبنی بر ورود شهرداری کاشمر به مقوله احداث استخر به گوش می‌رسد در این موضوع با وی همکلام شدیم.

 

جعفر سلیمانی در این زمینه اظهار داشت: چندی پیش درخواستی از سوی بخش خصوصی برای احداث استخر مطرح شد و ما هم اعلام آمادگی کردیم که در روبروی دانشگاه پیام نور شهرستان مجموعه‌ای را در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم تا نسبت به احداث استخر روباز و البته با گرمایش که در فصل سرما هم قابل استفاده باشد اقدام کند که در آن زمان شورای شهر بنا به ملاحظاتی با این درخواست موافقت نکرد.

 

وی ادامه داد: پس از این موضوع یکی از زمین‌های دارای کاربری ورزشی از اراضی دولتی برای این کار مطرح و به مزایده گذاشته و برنده آن هم مشخص شد که به زودی برای پروانه احداث مراجعه خواهد کرد و آن طور که وی قول داده است این پروژه را به تابستان خواهد رساند.

 

شهردار کاشمر خاطرنشان کرد: خود ما هم در اواسط تابستان به این فکر افتادیم که از ظرفیت‌هایی که داریم از جمله چاه موتوری که در جنگل متعلق به شهرداری است برای این منظور استفاده کنیم و اعلام کرده‌ایم که چنانچه بخش خصوصی ورود پیدا کند ما مکان و آب مورد نیاز را تأمین می‌کنیم.

 

سلیمانی تأکید کرد: چنانچه هم بخش خصوصی به این مقوله ورود پیدا نکرد ما خودمان این قول را به مردم می‌دهیم که نسبت به احداث استخر ورود پیدا کرده و این معضل را رفع کنیم.

 

با احداث استخرهای جدید باید خدمات دهی رقابتی شود

 

یک عضو شورای شهر هم در رابطه با کمبود فضای استخر در کاشمر اظهار داشت: هم اکنون در زمینه فضای لازم برای ورزش شنا در کاشمر با آن چیزی که استاندارد است فاصله داریم و این در حالی است که متولیان امر چندین سال است که هر ساله قول می‌دهند که استخر جدید کاشمر به صورت سرپوشیده افتتاح خواهد شد و حتی چند بار هم پیگیر ورود بخش خصوصی به این موضوع بودند؛ اما هنوز عملی نشده است.

 

احمد غزنوی افزود: استدعایی که ما از متولیان داریم این است که موضوع استخر نیمه تمام کاشمر را جدی بگیرند و چه با ورود بخش خصوصی و چه خود دولت نسبت به تکمیل پروژه اقدام کنند؛ چراکه در شرایط فعلی مردم اعتراض زیادی دارند و هم نسبت به هزینه‌ای که در تنها استخر کاشمر باید پرداخت کنند و هم نسبت به خدماتی که به آن‌ها ارائه می‌شود، گلایه‌مند هستند.

 

این عضو شورای شهر کاشمر خاطرنشان کرد: مشکلات فعلی و اعتراض‌های علاقمندان به ورزش شنا به دلیل این است که در کاشمر رقابتی وجود ندارد، ولی چنانچه استخر‌های جدیدی در شهرستان احداث شود و فضای رقابتی به وجود آید برای همان سرمایه‌گذار قبلی هم مفید خواهد بود؛ چراکه در فضای رقابتی به دنبال بهبود شرایط و وفق دادن استخر موجود با امکانات روز خواهد بود.

 

انتهای پیام/