ابوالفضل ظهره‌وند در گفتگو با صبح توس؛ در خصوص اقدامات تروریستی اخیر در افغانستان اظهار کرد: اقدامات وحشیانه و تروریستی که در افغانستان اتفاق افتاد، قطع به‌یقین نشان‌دهنده چهره زشت تروریست‌ها و حامیان آن‌ها است که در رأس آن آمریکایی‌ها قرار دارند.

 

تکرار اقدامات تروریستی با تداوم حضور پایگاه‌های آمریکایی در افغانستان

 

عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان بابیان اینکه این‌گونه اقدامات تروریستی برای اولین بار نیست که در این کشور رخ می‌دهد، گفت: این اقدامات از قبل قابل پیش‌بینی بود و با تداوم روندهای کنونی در افغانستان، خصوصاً با حضور پایگاه‌های آمریکایی در این کشور، باید انتظار تکرار این قبیل اقدامات را کماکان داشته باشیم.

 

داعش در سطحی نیست که بتوانند در افغانستان اقدام سازمان‌دهی شده‌ای انجام دهد

 

وی ادامه داد: از ظاهر امر برمی‌آید که مسئولیت این بمب‌گذاری‌ها را داعش بر عهده گرفته است؛ اما هنوز داعش در آن ترازی نیست که بتوانند در صحنه افغانستان وارد اقدام مشخص و سازمان‌دهی شده تحت عنوان داعش بشود، بلکه این اقدام توسط همان نیروهایی صورت گرفته که به اشکال دیگری مثل طالبان و القاعده در افغانستان دیده‌ایم و اینکه مسئولیت را چه گروهی به عهده بگیرد زیاد اهمیتی ندارد.

 

وی تصریح کرد: جریانات تروریستی ضربه مهلکی در غرب آسیا به‌ویژه در عراق و سوریه متحمل شده‌اند و این‌گونه اقدامات را می‌توان به‌عنوان یک واکنش به آن شکست‌ها تلقی کرد؛ اما بالاتر از این باید به سیاست و راهبردی که آمریکایی‌ها در منطقه پیگیری می‌کنند، توجه داشت.

 

این کارشناس مسائل سیاست خارجه بیان داشت: پیروزی‌هایی که در صحنه عراق و سوریه به‌دست‌آمده است و شکست‌هایی که جریانات تروریستی را باید پای شکست‌های ایالات‌متحده بگذاریم. آمریکایی‌ها در فکر این هستند که این شکست‌ها را در صحنه پاکستان و افغانستان جبران کنند و نقشه شیطانی خودشان را که تداوم بحران در راستای اهداف نامشروع خودشان در منطقه است را پیگیری کنند.

 

رژیم صهیونیستی و نقش آن در آموزش و پشتیبانی از جریانات تروریستی

 

ظهره وند ضمن اشاره به این نکته که یکی از این نقشه‌ها این است که بین اقوام و مذاهب منطقه تعارض ایجاد کنند، تصریح کرد: شاهد بودیم که خیلی آشکارا از شکل‌گیری دولت‌های قومی حمایت می‌کنند. در همین راستا رژیم صهیونیستی نقش اصلی در آموزش و پشتیبانی از جریانات تروریستی ایفا و عملاً از تجزیه کردستان حمایت می‌کند.

 

عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان خاطرنشان کرد: باید بدانیم افغانستان و پاکستان هم در لیست انتظار آمریکایی‌ها برای دستیابی به نقشه جدید خاورمیانه بزرگ و یا آن طرحی که برای کل جهان با اولویت آسیا دارند، است. آمریکا به دنبال شکل‌گیری مناطق خودگردان تحت عنوان دولت‌های قومی، به‌صورت ذره‌ای است و بهترین پایه و مبنا برای اجرای این استراتژی، تمرکز روی تعارضات قومی و مذهبی است که نمونه‌های آن را در آراکان و برمه و نقش رژیم صهیونیستی در خصوص پشتیبانی تسلیحاتی و آموزشی دولت برمه و برخورد با مسلمانان پیونگ‌یانگ، شاهد بودیم.

 

سرکنسول سابق ایران در مزار شریف عنوان داشت: در افغانستان نیز به‌طور مشخص در دو حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، یکی تداوم منازعات قومی است که این عامل طی بیش از دو دهه اخیر مانع از این شده است که دولت وحدت ملی بتواند افغانستان را در مسیر رشد و توسعه قرار دهد و تحت عنوان دولت سازی ـ که عملاً کارشان ویران‌سازی بود ـ علی‌رغم همه ادعاهایی که برای کمک به دولت افغانستان دارند، اجازه ندادند در کابل یک دولت مقتدر شکل گیرد.

 

زمینه ایجاد منازعات مذهبی در افغانستان ضعیف است

 

ظهره وند ادامه داد: اقدام بعدی که آمریکا در افغانستان پیگیری می‌کند سرمایه‌گذاری روی شکل‌دهی به منازعات مذهبی است؛ اما زمینه ایجاد منازعات مذهبی در افغانستان بسیار ضعیف است.

 

وی خاطرنشان کرد: در گذشته طالبان به‌طور مشخص و باهدف گیری روی شیعیان اعلام ظهور و بروز کرد و وارد صحنه شد؛ اما به نتیجه نرسیدند چون ساخت فرهنگی و اجتماعی در افغانستان اجازه رشد چنین سرمایه‌گذاری نامشروعی را به طرف‌ها نداده و نخواهد داد.

 

کارشناس مسائل سیاسی عنوان داشت: این سرمایه‌گذاری (شکل‌دهی به منازعات مذهبی) را امروز با تقسیم وظیفه بین طالبان و داعش جلو می‌برند. طالبان وظیفه‌اش بی‌ثبات‌سازی در کلیت افغانستان و فشار روی دولت کابل و حمله به نهادهای مختلف نظامی، اجتماعی و اقتصادی است و با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد، شاخه‌ای از طالبان که می‌توان اسم آن را داعش گذاشت، این مأموریت را به عهده دارد که به‌طور مشخصی روی شیعیان متمرکز شود تا بلکه آمریکا بتوانند از این دو ظرفیت بحران‌ساز، طرفی ببندند و اهداف نامشروعش را توجیه کند.

 

سناریوی تداوم بحران و لزوم حضور بیشتر نیروهای اشغالگر

 

عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان اضافه کرد: ویژگی دیگر این سناریو این خواهد بود که اتکای افکار عمومی، گروه‌های قومی و مذهبی و حتی دولت کابل در سایه تداوم بحران به پایگاه‌ها و به نقش و حضور نیروهای فرا منطقه‌ای و به عبارتی اشغالگر بیشتر خواهد شد. چون در این سناریو قاعدتاً آن کسی که می‌تواند نقطه امیدی برای استقرار امنیت در این کشور باشد، آمریکایی‌ها و متحدین غربی آن‌ها خواهد بود.

 

ظهره وند تأکید کرد: ملت افغانستان باید هوشیار باشند و بدانند که چه سناریوی بزرگ، بلندمدت و شیطانی را علیه آن‌ها طراحی کرده‌اند و کماکان در دستور اجرا دارند.

 

 انتهای پیام/