مهران بیهقی طوسی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، به مناسبت هفته مبارزه با صرع اظهار کرد: از نظر علمی به تشنجی گفته می شود که بیش از یک بار در فاصله زمانی کمتر از یک روز تکرار شود و برای این آن دلیل مشخصی پیدا نشود؛ صرع گفته می شود.

وی ژنتیک، مواد غذایی و برخی تومورهای مغزی را از عوامل ایجاد کننده صرع دانست و گفت: برخی بر این باورند که مواد غذایی سرد مزاج باعث ایجاد و تشدید بیماری صرع می شوند اما این امر به صورت علمی ثابت نشده است، این در حالی است که به بیماران مبتلا به صرع پیشنهاد می شود تا از مواد کلسیم دار مانند شیر و لبنیات و انواع ویتامین ها بخصوص ویتامین D استفاده کنند زیرا برخی داروهای کنترل کننده صرع باعث پوکی استخوان می شوند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، حدود 10 درصد جمعیت جهان در طول زندگی خود تجربه یک بار تشنج را داشته اند اما به طور میانگین بین یک تا نیم درصد کل جمعیت جهان از بیماری صرع رنج می برند که این آمار را می‌توان به مشهد و خراسان رضوی نیز تعمیم داد.

فوق تخصصی اعصاب کودکان تصریح کرد: صرع مخصوص سن خاصی نیست و  می‌تواند در هر سن و جنسیتی خودش را نشان دهد و خوشبختانه 70 تا 80 درصد این افراد با مصرف دارو به طور کامل درمان می شوند و تنها 20 تا 30 درصد مقاوم به درمان هستند که باید از روش های درمان تهاجمی مانند عمل جراحی استفاده شود.

بیهقی طوسی با بیان اینکه صرع جزء بیماری های خاص قرار نمی گیرد، یادآور شد: هزینه درمان بیماران صرع بسیار بالا است و در مواردی که نیاز به عمل جراحی باشد این هزینه ها به بیش از 500 میلیون ریال می رسد اما متأسفانه این هزینه ها تحت پوشش بیمه ها قرار ندارد.

وی در خصوص علل تشنج و صرع در کودکان بیان کرد: این تشنج ها در کودکان دلایل متفاوتی دارد و شایع ترین دلیل تشنج ها در کودکان زیر 5 سال تب بیش از 38 درجه است که این تشنج ها تنها در 3 تا 5 درصد کودکان دیده می شود که با برطرف شدن تب این تشنج نیز از بین می رود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: عفونت های مغزی، شکل نگرفتن درست ساختار مغز و وجود برخی تومورهای مغزی را میتوان از دیگر عوامل ایجاد صرع در کودکان دانست و والدین نباید تشنج های کودکان را کم اهمیت قلمداد کنند زیرا امکان دارد باعث بروز مشکلات بیشتری شود.

بیهقی با بیان اینکه دارو های درمان صرع عوارضی را به دنبال دارد، گفت: بیش فعالی در کودکان، تند خویی و پوکی استخوان از مهم‌ترین عوارض داروهای صرع هستند که افراد می توانند با مصرف برخی مواد غذایی و مشاوره های پزشکی این عوارض را تا حد زیادی کنترل کنند.

وی ابراز کرد: کسانی که تشنج کنترل نشده دارند، نباید کارهای پرخطری همچون کوه پیمایی، شنا، دوچرخه سواری، رانندگی و عبور از خیابان را به صورت انفرادی انجام دهند زیرا هر آن امکان به خطر افتاد جانشان وجود دارد.

انتهای پیام/