ناصر چیتگر در گفت‌وگو با خبرنگار  صبح توس؛ به قیر های رایگان جذب شده در شهرستان بجستان پرداخت  اظهار کرد: سال ۹۵ با وجود مشکلاتی، موفق به جذب ۱۲۰۰ تن قیر رایگان شدیم هر چند میتوانستیم بیشتر از اینها  جذب کنیم اما متاسفانه مشکلاتی ازز جانب پیمانکار بوجود آمد که کمی خوش آیند نبود و از جذب قیر بازماندیم  و در سال جاری نیز این روند جذب قیر رایگان ادامه پیدا کرد و تا به امروز ۱۰۰۰ تن قیر جذب شد  و با این مقدار قیر جذب شده موفق شدیم  معابر ۱۲ روستای شهرستان( ۳ روستا در سال گذشته و  ۹روستا در سال جاری) با وسعتی بالغ بر ۲۴۶  هزار متر مربع آسفالت  کنیم.

 

مسئول نمایندگی بنیاد مسکن بجستان ادامه داد: روستاهایی که جدول کشی و زیرسازی معابر آماده باشد  و از طرفی توان مالی داشته باشند تا اندازه آسفالت در خواست شده هزینه پخت و پز آن را پرداخت کند میتواند با درخواست از بنیاد در لیست قرار گیرد تا برای آن روستاها در اولین فرصت و به درخواست استان قیر جذب شود. اما در شهرستان ما شاهد روستاهای هستیم که بنیه مالی ضعیفی دارد و باوجود محیا بودن زیر ساخت ها نمتوانند قیر جذب کنند.

 

وی ادامه داد: از طرف دیگر روستاهایی هستند توان مالی نسبتا خوبی دارند ولی نمی تواند  زیر ساخت های آسفالت را در روستای خود فراهم کنند که این روستا ها هم نیز با مشکل جذب قیر مواجه هستند.

 

چیتگر به فعالیت های صورت گرفته در نقشه‌های طرح هادی روستاها  بجستان پرداخت و تصریح کرد: با شروع  مطالعات از سال ۱۳۷۵ و تا به امروز از کل ۳۵ آبادی بجستان  ۲۳ روستای بالای ۲۰ خانوار که ۱۹ تا از این روستاها در بخش مرکزی و ۴ روستا در بخش یونسی هستند طرح هادی آنها مصوب شده که  اولین روستا، روستای زین آباد بود در سال ۷۵ طرح هادی آن اجرایی شد و تا به امروز ۹ روستای بجستان طرح هادی آن اجرا شده است. شاخص تهیه طرح های هادی در بجستان ۱۰۰ درصد است اما در اجرا فقط ۳۹ درصد این طرح ها اجرایی شده است و بیش از ۶۰ درصد  طرح های هادی در بجستان روی زمین مانده و به حالت نیمه کاره است.

 

مسئول نمایندگی بنیاد مسکن بجستان به تسهیلات مسکن روستایی در دولت یازدهم و دوازدهم پرداخت و اذعان کرد: از سال ۹۲ تا امروز ۴۶۶ فقره  تسهیلات  مسکن روستایی در قالب ۳۶۵ وام ۱۵۰ میلیون ریالی و ۱۰۱ وام ۱۸۰ میلیون ریالی  که در کل مبلغی معادل ۷۳ میلیارد ریال و  باکارمزد ۵ درصد و بازپرداخت ۱۵ ساله به روستاییان پرداخت شده است.

 

چیتگر در ادامه تشریح وام های پرداختی توسط بنیاد مسکن به روستاییان اظهار کرد:  برای ترمیم منازل مسکونی روستایی نیز اعتباراتی در قالب وام قرض الحسنه در نظر گرفته شد که این  اعتبارات نیز از سال ۹۲ تا امروز به ۱۲۳ فقره رسیده است مبالغ این وام ها ۲۰ میلیون ریال با کارمزد ۴ درصد و بازپرداخت سه ساله  که جمعا ۲ میلیارد و ۴۶۰ میلیون ریال پرداخت شد. تسهیلات حوادثی از دیگر وامهایی است که این بنیاد به حادثه دیدگان در سیل و طوفان و … پرداخت میکند این تسهیلات نیز  تا امروز ۵۹ فقره بود  که جذب و جمعا ۳ میلیارد و ۸۰ میلیون ریال نیز با کارمزد ۴ درصد به حادثه دیده ها پرداخت شد.

 

وی در ادامه به زمین های تملک شده توسط بنیاد مسکن پرداخت از تملک ۱۲۷ قواره زمین گفت و گفت: از سال ۹۲ در ۶ روستا( مزار، زین آباد، رضاییه، قاسم آباد، ششتوک و جزین) حدود ۲۲ هکتار زمین تملک شد که از ۱۲۷ قطعه  ۴۸ تای آن واگذار واجد الشرایط ها  شد. و در این  ۶ روستا اگر کسی متقاضی زمین و از شرایط برخوردار باشد زمین واگذار میشود.

 

مسئول نمایندگی بنیاد مسکن بجستان نکته پایانی که مطرح کرد مسکن مهر بود و در این خصوص عنوان کرد: کل واحد های مسکن مهر در بجستان ۱۱۳۸ واحد است که ۶۸۰ واحد آن در قالب تعاونی، ۳۰۰ واحد  گروه ساخت و ۱۵۸ واحد ملکی (۲۷ در یونسی و ۱۳۱ در بجستان) بود که از تهیلات وام مسکن مهر بهره مند شدند.

 

انتهای پیام/