به گزارش صبح توس؛ «کارتن مشهد» هم تعطیل شد!، رشد ١٠ درصدی صادرات استان، ۲۶۰۰ واحد مسکونی خالی در مشهد وجود دارد، کشف محموله ۳۵ میلیون تومانی مشروبات الکلی در مشهد، ایران پایین‌ترین شیوع هپاتیت C را در خاورمیانه دارد و 186 هزار مبتلا به بیماری هپاتیت C در کشور وجود دارد، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که نیم نگاهی به آنان خالی از لطف نیست.

 

روزنامه خراسان؛

بازدید مشترک استاندار و شهردار از حاشیه مشهد

استاندار در بازدید از حاشیه شهر خواستار شد: طرح هایی که می تواند از توسعه حاشیه نشینی جلوگیری کند، دنبال شود.

به گزارش خراسان رضوی "علیرضا رشیدیان" استاندارخراسان رضوی در حاشیه بازدید از بولوار بهارستان در اسماعیل آباد وتعدادی ازمجتمع های خدمات خودرویی واقع در حاشیه شهر مشهد اظهارکرد : به همراه شهردار مشهد از پروژه های شهرداری در حاشیه شهر مشهد هم در زمینه بازگشایی برخی از مسیرها وهم در زمینه جلوگیری از ساخت وسازها ،توسعه فضای سبز ومجتمع‌های صنفی که برای انتقال واحدهای مشاغلی درحال احداث است، بازدید داشتیم .

وی گفت: واحدهای صنفی در شهر وجود دارند که با ایجاد آلودگی صوتی و دیگر موارد برای مردم مشکل ایجاد می کنند که برای سامان دهی وانتقال آن ها به محل های مناسب، مجتمع های خدماتی درحال آماده شدن است که پس از ایجاد زیرساخت ها در مجتمع ها، واحد های خدماتی ذکرشده  به این محل ها انتقال می یابند.

رشیدیان افزود: شهرداری اقدامات خوبی را برای انتقال صنوف خدماتی به این مجتمع ها انجام داده است اما در ایجاد زیرساخت ها نیاز به هماهنگی برخی دستگاه ها وجود دارد لذا در این بازدید بنا شد دستگاه های خدماتی نیز در کنار شهرداری به رونق این پروژه ها کمک کنند تا بتوانیم فضای بهتری را درحاشیه شهر مشهد ایجاد کنیم ومردم ساکن این منطقه نیز از مزایای زندگی در شهر برخوردار شوند.

وی با بیان این که زندگی در شهر هزینه های خودش را دارد، اضافه کرد: وقتی فردی در روستا زندگی می کند خدماتی که می گیرد متناسب با زندگی در روستاست اما وقتی وارد شهر می شود انتظار خدمات شهری ودیگر خدمات از جمله حمل ونقل را دارد که این خدمات هزینه براست و هزینه اش را هم باید خود مردم تامین کنند .

وی تصریح کرد : ما هیچ رغبتی به توسعه حاشیه نشینی در شهر مشهد نداریم بنابراین باید طرح هایی که می تواند از گسترش حاشیه نشینی جلوگیری کند اجرا شود به همین دلیل در عین حالی که درپی این هستیم تا سکونت را در مناطق حاشیه شهر با خدمات رسانی مناسب تثبیت کنیم، همزمان ارائه خدمات را در حوزه های روستایی وشهرهای کوچک برای تثبیت سکونت در این محل ها نیز دنبال می کنیم.

استاندار با اشاره به این که تسهیلاتی که برای روستاها وشهرهای زیر 10هزارنفر در نظر گرفته ایم، با نرخ سود4-6درصد در حوزه های مختلف است، افزود: این در حالی است که نرخ این تسهیلات درشهر 18درصد است . وی افزود: ما در حال ریل گذاری هستیم که سرمایه گذاری وتوسعه های کلی را به سمت شهرهای کوچک وروستاها ببریم وبتوانیم با حمایت وسرمایه گذاری که انجام می شود، جمعیت ساکن در روستاها را ثابت نگه داریم. رشیدیان با بیان این که در طول پنج سال گذشته جمعیت روستایی در کشور کاهش هفت‌دهم درصدی داشته است، اظهارکرد: اما این رقم در خراسان رضوی نه تنها کاهش نداشته بلکه برعکس افزایش شش دهم درصدی نیز داشته است که به نسبت آمار کشور خوب است اما برای استانی که بیش ازسه هزار آبادی ودو هزارو600روستای بالای 20خانوار دارد، مناسب نیست وباید بیشتر کارکنیم .

استاندار افزود: بااین حال نمی توان مردمی را که بیش از 20 سال است در حاشیه شهر مشهد زندگی می کنند، دراین وضعیت رها کرد لذا باید برای سامان دهی حاشیه شهر وارائه خدمات زیربنایی وروبنایی وباز کردن خیابان ها وکوچه ها واحداث پایگاه های خدماتی مانند آتش نشانی ،خانه های بهداشت وآب، برق و گاز اقدام کنیم اما ساکنان حاشیه شهر نیز باید با پرداخت عوارض وسهم خود به  اداره شهرکمک کنند.

وی گفت: خوشبختانه طی این مدت با پیگیری وهمتی که دستگاه های مختلف داشته اند، توانسته ایم قدم های خوبی در این جهت برداریم اما تا رسیدن به نقطه ایده آل هنوز فاصله زیادی داریم.

شهردار:برنامه هایم را برای حاشیه شهر اکنون اعلام نمی کنم

همچنین شهردار مشهد درحاشیه بازدید از پروژه های شهرداری در حاشیه شهر گفت: برنامه هایم را برای حاشیه شهر اکنون اعلام نمی کنم اما امیدواریم با طرح وبرنامه بتوانیم معضلات حاشیه شهر مشهد را سامان دهی کنیم . "تقی زاده" افزود: امیدواریم مدیریت جدید شهر مشهد بتواند معضل حاشیه شهر را با طرح وبرنامه سامان دهی کند در حدی که در این مناطق همه استانداردهای شهری رعایت شود . وی با بیان این که حاکمیت وظیفه دارد فکری به حال مخروبه هایی که در حاشیه شهر مشهد وجود دارد، بردارد اظهارکرد: البته این کار با زور وخراب کردن اتفاق نمی افتد بلکه این مشکلات را بایدبا گفت وگو وتوانمند سازی ساکنان حاشیه شهر انجام داد .

 شهردار مشهد اضافه کرد: برای کاهش معضلات حاشیه شهر باید برای جوانان وحتی بانوان ساکن درحاشیه شهر شغل ایجاد کرد البته نه با تجاری‌سازی بلکه با ایجاد آموزشگاه‌های فنی وحرفه ای وحرفه آموزی توسط خود ساکنان منطقه.

در خورذکر است روزگذشته استاندار وشهردار مشهد ازطرح بازگشایی بولوار بهارستان در مجاورت اسماعیل آباد،مجتمع خدمات خودرویی فجر طبرسی وستاره شرق، مجتمع انبارهای نگین توس ومجتمع فرهنگی در حال احداث علم الهدی بازدید کردند.

«کارتن مشهد» هم تعطیل شد!

«شرکت کارتن مشهد و شرکت پارت کاغذ به عنوان بزرگ ترین شرکت های کارتن سازی و کاغذ سازی شرق کشور، تعطیل و تعداد زیادی کارگر نیز بیکار شدند. کسی نیست که صدای ما کارگران را به گوش مسئولان برساند؟»

ظاهرا روند پرغصه تعطیلی صنایع استان پایانی ندارد. هنوز یک هفته از انتشار گزارش «خراسان رضوی» درباره تعطیلی کارخانه «آساک دوچرخ» قوچان نگذشته است که این بار، خبر رسید کارخانه «کارتن مشهد» نیز با سال ها سابقه در عرصه صنایع استان، تعطیل شده است. کارخانه ای که بر اساس اطلاعات موجود، در سال 1363 در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده و در ابتدای سال ۱۳۶۹ نیز بهره برداری و تولید انبوه آن آغاز شده بود و پس از قریب به سه دهه فعالیت در زمینه تولید محصولات متنوع، طعم تلخ تعطیلی را چشید و چراغ تولید آن که در سال های اخیر، کم کم به کورسویی تبدیل شده بود، خاموش شد.به گزارش «خراسان رضوی» 31 فروردین امسال بود که پیروی گلایه های برخی  شهروندان درباره وضعیت کارگران شرکت «پارت کاغذ» گزارشی با عنوان «تسهیلات نرسید؛ پارت کاغذ در آستانه تعطیلی» در همین صفحه منتشر شد. گزارشی که در آن مدیرعامل شرکت پارت کاغذ (از صنایع وابسته کارتن مشهد) با اشاره به وجود مشکلات مالی اعلام کرد که سازمان صنعت و معدن استان، قول داده است که با پرداخت سرمایه در گردش طی امسال، این موضوع را جبران کند. حسین متین راد در آن گزارش تاکید کرد که اگر اعتبارات تخصیص نیابد، کارخانه به طور کامل تعطیل می شود اما معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در آن گزارش اعلام کرد که با توجه به این که سهام داران شرکت پارت کاغذ و شرکت کارتن مشهد (یکی از مصرف کنندگان محصولات پارت کاغذ) یکسان هستند، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش این دو شرکت، به صورت همزمان پیگیر بوده است و چون مبلغ درخواستی این مجموعه نسبت به اعتبارات استانی اختصاص یافته بیشتر بوده، این موضوع در تاریخ 21 فروردین امسال در کارگروه ملی مطرح و مصوبه آن دریافت شده است. پیگیری در این زمینه ادامه داشت تا این که 25 تیر، رئیس هیئت مدیره کارتن مشهد در گفت و گو با تسنیم با اشاره به پرداخت نشدن تسهیلات ۱۰ میلیاردی به این واحد اعلام کرد: «متأسفانه مصوبه ستاد تسهیل ملی مبنی بر پرداخت تسهیلات به کارتن مشهد اجرایی نشده است.»

کارتن مشهد از ابتدای مهر تعطیل شد

بعد از پیگیری های انجام شده، حالا خبر رسیده که این کارخانه قدیمی مشهد تعطیل شده است. مدیرعامل «کارتن مشهد» در این زمینه به «خراسان رضوی» می گوید: سال گذشته استاندار خراسان رضوی به صورت سرزده از کارخانه بازدید کرد و در جریان مشکلات ما قرار گرفت و به ما برای همکاری، قول مساعد داد و همه چیز در جلسات و روی کاغذ مساعد بود اما در عمل اتفاقی نیفتاد و حتی یک ریال هم در حمایت از ما پرداخت نشد. حسین متین راد تأکید می کند: با وجود آن که در یک بازه زمانی حدود 400 نفر کارگر داشته ایم اما از ابتدای امسال کارکنان کارخانه به حدود 170 نفر کاهش پیدا کرد و این اواخر نیز کارکنان شرکت به حدود 40 نفر رسیده بود. وی می گوید: از ابتدای مهر نیز کارخانه تعطیل شده است و به جز چند نفر از کارکنان انتظامات و حسابداری، کسی در آن حضور ندارد و با تعطیلی کارتن مشهد، پارت کاغذ نیز به عنوان زیرمجموعه این کارخانه تعطیل شده است. وی می افزاید: کارکنان کارخانه از اسفند حقوق نگرفته اند و آن ها را برای دریافت بیمه بیکاری به بیمه معرفی کرده ایم.

مدیرعامل «کارتن مشهد» درباره اختصاص نیافتن سرمایه در گردش نیز می گوید: با وجود این که اختصاص تسهیلات در گردش، مصوبه کشوری کارگروه ملی نیز بوده است، بانک ملت می گوید که این مصوبه برای ما الزام آور نیست.

مدیرعامل کارتن مشهد پیشنهادها را برای دریافت تسهیلات نپذیرفت

در ادامه برای پیگیری این موضوع با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت و گو می کنیم. راضیه علیرضایی با اشاره به تصویب 10 میلیارد تومان تسهیلات برای این شرکت در کارگروه ملی می گوید: پس از ابلاغ مصوبه کارگروه ملی به بانک ملت، مدیرعامل بانک ملت به وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد به دلیل آن که شرکت وثیقه ندارد و مشمول ماده 141 قانون تجارت است، برای پرداخت تسهیلات به این شرکت مانع قانونی وجود دارد. وی افزود: پیروی این موضوع و در جلسه ای با حضور دستگاه های مربوط از جمله مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری، بانک ها، تأمین اجتماعی و ... در استان، توافق شد که دو میلیارد تومان از تسهیلات 10 میلیارد تومانی در اختیار شرکت قرار بگیرد تا فعالیت تولید و فروش محصولات شرکت آغاز شود و در ادامه نیز این تسهیلات به صورت اقساط دو میلیارد تومانی و تا سقف 10 میلیارد تومان به شرکت پرداخت شود. علیرضایی یادآور می شود: مدیرعامل این شرکت اصرار داشت که کل مبلغ 10 میلیارد تومان را دریافت کند و از دریافت تسهیلات به شکل مذکور امتناع کرد. با وجود آن که در ستاد تسهیل استان و کشور و کمیته های کارشناسی، با حضور شخص استاندار برای رفع مشکلات این شرکت اقدام کردیم اما مدیرعامل «کارتن مشهد» دریافت تسهیلات به صورت یاد شده را نپذیرفت.

لذت تماشای فوتبال در قلب شهر

بالاخره پس از کش و قوس فراوان و حواشی که درباره برگزاری نخستین مسابقه لیگ برتر فوتبال کشور در ورزشگاه پیشرفته و استاندارد امام رضا(ع) وجود داشت،اولین بازی رسمی این ورزشگاه پنج شنبه گذشته، بدون اتفاق مهم و خاصی(نظیر گره و قفل ترافیکی در خیابان های منتهی به ورزشگاه بین تیم های سیاه جامگان و صنعت نفت برگزار شد و این بازی با پیروزی نماینده آبادان با تک گل  دقیقه 81 "لوسیانوپریرا" از روی نقطه پنالتی پایان یافت.این در حالی بود که طی چند ماه اخیر انتقاد های زیادی درباره برگزار نشدن بازی رسمی در این ورزشگاه وجود داشت.چرا که از افتتاح رسمی ورزشگاه حدود هشت ماه می گذرد و تاقبل از این، فقط یک بازی دوستانه در این مکان برگزار شده بود...گروه ورزش"خراسان رضوی"برای رصد  دقیق تر وضعیت ترافیکی و مشکلات احتمالی برگزاری این مسابقه برای مردم،گروهی را عازم منطقه برگزاری  این رقابت کرده بود...

رصد ترافیکی قبل ،حین و پس از بازی

خیابان های منتهی به ورزشگاه امام رضا(ع) از جمله میدان فردوسی،چهارراه خیام و میدان جانباز که جزو شریان های مهم ترافیکی شهر مشهد محسوب می شوند،در روزهای معمولی با ترافیکی معمولی  روبه رو هستند که بر اساس مشاهدات عینی خبرنگاران ما ، از یک ساعت قبل از شروع بازی، ترافیک خیابان های منتهی به ورزشگاه  ترافیکی روان و معمولی بود و حتی حین برگزاری بازی نیز که تماشاگران وارد ورزشگاه می شدند،هم مشکلی از نظر ترافیکی وجود نداشت و لذت حضور و تماشای بازی لیگ برتری در این ورزشگاه داخل شهر تا حدی بود که حتی بین دو نیمه نیز خیل زیادی از تماشاگران وارد ورزشگاه می شدند.پس از پایان مسابقه  نیز که خروج تماشاگران چند برابر می شود،ترافیک قفل شده ای در خیابان های منتهی به ورزشگاه مشاهده نشد. البته ترافیک چهار راه خیام به سوی میدان جانباز؛ نسبت به روزهای عادی کمی بیشتر بود که پس از سپری شدن تنها 15 دقیقه  وضعیت به حالت کاملا عادی برگشت.در این میان، مدیریت زمانی چراغ های راهنمایی و رانندگی در روان کردن ترافیک در تقاطع های منتهی به بولوار خیام هم موثر بود. پارکینگ ورزشگاه نیز  با هزار و 200  خودرو گنجایش فعال بود و از طرفی بسیاری از تماشاگران نیز خودروهای خود را با توجه به محدودیت های درنظرگرفته شده  با فاصله از ورزشگاه در کوچه های فرعی پارک کرده بودند که این مسائل نیز بر ترافیک روان تاثیر گذار بود. ناگفته نماند که همزمان ،همایش جشن بزرگ تکواندوی استان در سالن شهید بهشتی در حال برگزاری بود که به طور طبیعی بر شلوغی بین چهارراه خیام و میدان جانباز تاثیر گذار بود.

وضعیت ورود و خروج تماشاگران و عرضه بلیت

برای ورود تماشاگران دو ورودی در حاشیه خیابان خیام که هر کدام بیش از هشت گیت داشت و با داربست تعبیه شده بود،وجود داشت. در بولوار "تلاش" هم یک ورودی برای خبرنگاران و جایگاه ویژه در نظر گرفته شده بود.ورودی های تماشاگران به ورزشگاه خیلی نزدیک به هم بود و پس از پایان مسابقه در مقطعی کوتاه باعث شلوغی بیش از حد معابر شد و به نظر می رسد شاید برای بازی های بعدی، نیاز است چند ورودی دیگر هم برای ورود و خروج در نظر گرفته شود.شرایط فروش بلیت الکترونیکی هم مهیا نبود اما بلیت با قیمت پنج هزار تومان در دو مکان و از پشت نرده ها انجام می شد که به علت برگزاری نخستین مسابقه،در ابتدا برخی از تماشاگران برای پیدا کردن جایگاه بلیت فروشی سردرگم بودند.از طرفی طبق نظر سازمان لیگ، برای اولین بار بلیت فروشی توسط باشگاه سیاه جامگان انجام شد.

از نگاه تماشاگران

یکی از تماشاگران پس از پایان بازی،به خبرنگار ما گفت:ورزشگاه خیلی شیک و مدرن ساخته شده است و هیچ کمبود و مشکلی حین برگزاری بازی نداشتیم."احمد منصوری" درباره وضعیت ترافیکی خیابان های منتهی به ورزشگاه هم افزود:از منطقه "طرق" به ورزشگاه آمده ام و در طول مسیر مشکلی از نظر ترافیکی نداشتم و خودرو ام را با فاصله در کوچه های منتهی به ورزشگاه پارک کرده ام.یکی دیگر از تماشاگران که به همراه فرزندش به ورزشگاه آمده بود،گفت:ورودی ها خیلی نزدیک به هم است و موقع خروج از ورزشگاه با جمعیت زیادی رو به رو بودیم که باعث مشکلاتی هم شد."رضا احمدی" افزود:انتظار داریم پس از پایان مسابقه چند محل با فاصله برای خروج تماشاگران در نظر گرفته شود تا باعث ازدحام نشود.یکی دیگر از تماشاگران درباره وضعیت ترافیک پس از پایان مسابقه،اظهار کرد:خیابان های منتهی به ورزشگاه به حالت طبیعی در این منطقه با ترافیک روان روبه روست.اما موقع آمدن به ورزشگاه اصلا با مشکل ترافیکی رو به رو نبودیم. "جواد حیدریان" افزود:البته طبیعی است که پس از مسابقه خیابان ها کمی شلوغ شوند،اما پس از 15 دقیقه وضعیت به حالت طبیعی برگشت  و به نظر من اگر نیاز است راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی تدابیربیشتری را در این زمینه بیندیشند.یکی دیگر از تماشاگران در محوطه ورزشگاه با انتقاد از مشخص نبودن محل نماز خانه،گفت:در بین دو نیمه مسابقه،اعلام شد که نماز جماعت در ورزشگاه برگزار می شود،اما خیلی ها برای پیدا کردن نماز خانه "سردرگم" بودند و هیچ تابلو و بنری در محوطه وجود نداشت که مسیر نمازخانه را مشخص کند."مصطفی باهران" افزود:خیلی ها مجبور بودند روی زمین نماز بخوانند.وی همچنین تصریح کرد:فاصله بین ردیف  صندلی ها در ورزشگاه اصلا خوب نیست.چرا که حالتی است که موقع جابه جایی زانوی افراد به صندلی ردیف جلویی برخورد می کند .سعید جابری یکی از طرفداران تیم صنعت نفت آبادان نیز با اظهار گلایه گفت:در قسمتی که برای جایگاه تیم مهمان در نظر گرفته اند،سرویس بهداشتی وجود نداشت و مجبور شدم به سمت دیگری از جایگاه تماشاگران بروم که موقع برگشت نیروهای حراست دیگر اجازه ورود به محل جایگاه تیم مهمان را ندادند!.

 

روزنامه شهرآرا؛

رشد ١٠ درصدی صادرات استان

جلسۀ شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت روز پنجشنبه در حالی در دفتر استاندار خراسان رضوی برگزار شد که علیرضا رشیدیان با تأکید بر ضرورت حضور بخش خصوصی در نمایشگاه‌های خارج از کشور از رشد ١٠ درصدی صادرات استان طی شش ماه ابتدایی سال ٩۶ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد. استاندار خراسان رضوی در این جلسه اظهار کرد: «میزان صادرات استان طی شش ماه اول سال ٩۶ معادل ٠٣۶/١ میلیون تن به ارزش ٨۴۴ میلیون دلار بوده که، نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر ارزشی، ١٠ درصد رشد را نشان می‌دهد.». علیرضا رشیدیان گفت: «میزان واردات استان طی شش‌ماهۀ اول سال ٩۶ معادل ١٣۴ هزار تن به ارزش ١۶۴ میلیون دلار بوده که، نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر وزن، ٢٩ درصد و، از لحاظ ارزش، ٢ درصد کاهش را نشان می‌دهد.». وی به تصویب سند برنامۀ ششم استان در شورای برنامه‌ریزی اشاره کرد و تصریح کرد: «بر این اساس، رشد ٧/٨ درصدی اقتصاد، کاهش بیکاری تا ٧ درصد و رشد صادرات تا ٣۴/٣ میلیارد دلار با مشارکت بخش خصوصی جهت تحقق اهداف مذکور تا پایان هدف‌گذاری شده است.».

مذاکره برای قرارداد ٧٧ میلیارد دلار فاینانس

پس از برجام

رشیدیان با سخیف خواندن اظهارات ترامپ و با اشاره به همراهی نکردن جامعۀ جهانی با رویکردهای وی خاطرنشان کرد: «پس از برجام، مبلغ ٧٧ میلیارد دلار قرارداد فاینانس خارجی برای کشور مورد مذاکره قرار گرفته است که ۵/۴٣ میلیارد دلار آن نهایی و ۵/٣٣ میلیارد دلار آن به‌زودی قطعی می‌شود.».

رشیدیان گفت: «براساس آخرین گزارش منتشرشدۀ مرکز آمار ایران، تا تابستان ١٣٩۶، نرخ مشارکت استان نسبت به تابستان سال گذشته رشد ٧/٢ درصدی داشته و، به لحاظ مشارکت اقتصادی در کشور، خراسان رضوی رتبۀ پنجم کشور و، از لحاظ نرخ اشتغال در کشور، نسبت به تابستان ١٣٩۵، با ٩ رتبه بهبود، به رتبۀ ١٠ کشوری در نرخ اشتغال رسیده است که این مهم، با پیگیری و همت مستمر و همکاری بخش خصوصی، منجر به کاهش نرخ بیکاری استان از ۵/١٢ درصد در تابستان ١٣٩۵ شده و به ١/١٠ درصد در تابستان ١٣٩۶ رسیده و ۴/٢ درصد کاهش یافته است.».

کاهش ۴/٢ درصدی نرخ بیکاری استان

وی افزود: «همچنین نرخ بیکاری تابستان سال جاری نسبت به بهار امسال ٢/۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد. آمار شاغلان استان نیز به مرز ٢ میلیون و ١۵٠هزار نفر رسیده که، نسبت به تابستان سال ١٣٩۵، حدود ١٩٢ هزار نفر شغل جدید در استان ایجاد شده است.».استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: «با توجه به نرخ مشارکت اقتصادی بالای استان، برنامه‌ریزی لازم برای ایجاد ١۶٠ هزار شغل جدید در سال ٩۶ با تعیین وظایف مشخص دستگاه‌ها انجام شده است.».استاندار خراسان رضوی خواستار حضور جدی‌تر نمایندگان بخش خصوصی در سفرهای خارجی شد و افزود: «نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران با محوریت استان به‌زودی در کازان مرکز جمهوری تاتارستان کشور روسیه برگزار خواهد شد. این نمایشگاه اولین نمایشگاه کشور در تاتارستان خواهد بود.».رشیدیان تأکید کرد: «انتظار می‌رود با محوریت تشکل‌های بخش خصوصی استان شاهد حضور واحدهای برتر و توانمند تولیدی استان در حوزۀ صنایع غذایی در نمایشگاه مذکور باشیم.».

 

فارس خراسان رضوی؛

متوسط عمر واحدهای ساختمانی در کشور ۳۰ تا ۴۰ سال است/ ۲۶۰۰ واحد مسکونی خالی در مشهد وجود دارد

خبرگزاری فارس امروز اقدام به انتشار مصاحبه تفصیلی با نعمت‌الله ظریف، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان خراسان رضوی در خصوص وضعیت مسکن کرده است که در بخشی از آن آمده: شش ماه اول سال ۹۶ مقداری معاملات مسکن نسبت به سال گذشته رونق پیدا کرد اما درصد آن پایین بوده و بنده آمار دقیقی از درصد آن را ندارم ولی آمار نشان می‌دهد که مسکن مقداری رونق پیدا کرده و در واقع مسکن وارد پیش رونق شده است، البته با توجه به اینکه فصل زمستان معمولاً فصل خوبی برای رونق مسکن نیست فکر نمی‌کنم مسکن بتواند از دوران پیش رونقی وارد دوران رونق شود، مگر اینکه معاملات به‌خوبی انجام شود و همچنین خرید، پیش‌فروش و پیش‌خرید به‌صورت جدی و مداوم انجام شود.

ظریف ادامه می دهد:  متغیرهای بخش مسکن خیلی متفاوت است و متغیرهای زیادی وجود دارد، از جمله تک‌رقمی شدن نرخ تسهیلات بانکی که از 18 و 20 درصد به زیر 10 و 9 درصد برسد، پیش‌فروش واحدهای مسکونی و خارج شدن مسکن از کالای سرمایه‌ای و اینکه مسکن کالای مصرفی شود.

وی ادامه داد: در گذشته هر کس که سرمایه‌ای داشت در بخش مسکن به کار می‌گرفت چراکه سود 30 تا 40 درصدی داشت، اما اکنون این‌گونه نیست و مردم سپرده‌های خود را تا چند مدت پیش در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کردند و بدون مالیات و بدون هیچ دغدغه و اضطرابی از بانک‌ها سود 20 درصدی دریافت می‌کردند، در حال حاضر سود بخش مسکن و ساختمان‌سازی 10 تا 15 درصد است.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

رفع تصرف 110 هکتار از اراضی شاندیز

ستاد کیومرث میرابی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اقدام روز گذشته و در راستای اجرای مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال انجام شد.

وی اظهار کرد: بخشی از این اراضی توسط یکی از مراکز تفریحی شاندیز تصرف شده بود که با دستور قضایی رفع تصرف شد و برای استفاده عموم به اداره حفاظت محیط زیست تحویل می شود.

وی گفت: یگان حفاظت با گشت‌ های شبانه‌ روزی در صورت مشاهده هرگونه تصرف، با متخلفان برابر قانون برخورد و اراضی ملی را به حالت اولیه برمی گرداند.

یگان حفاظت سازمان ملی حفاظت زمین و مسکن خراسان رضوی از سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده و طی یک سال اخیر، 435 هکتار از اراضی ملی و دولتی به ارزش 350 میلیارد تومان را رفع تصرف‌ کرده است.

 

مشهد فوری؛

کشف محموله ۳۵ میلیون تومانی مشروبات الکلی در مشهد

به گزارش سایت مشهد فوری،مهدی خدابخشی در تشریح این خبر گفت: مأموران پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان‌ رضوی اخباری مبنی بر ورود یک محموله مشروبات الکلی از مسیر یکی از مبادی ورودی مشهد بدست آوردند.

وی افزود: در پی این گزارش عملیات شناسایی و دستگیری متهمان در دستور کار قرار گرفت و تیم رسیدگی‌کننده به این پرونده، پس از بررسی‌های میدانی، یک دستگاه وانت پیکان را در عوارضی باغچه شناسایی متوقف کردند.

جانشین سرپرست دادسرای انقلاب مشهد ادامه داد: مأموران ضمن دستگیری دو متهم ۵۵ و ۲۸ ساله محموله ۲۰۰ بطری انواع مشروبات الکلی قاچاق را کشف و ضبط کردند.

وی خاطر نشان کرد:متهمان دارای سابقه کیفری بوده و ۴ ماه پیش به دلیل قاچاق ۲۵۶ بطری مشروبات الکلی خارجی دستگیر شده بودند.

پیکر مطهر شهید «سید علی حسینی» در مشهد تشیع شد

به گزارش سایت مشهد فوری، مراسم وداع با شهید سید علی حسینی امروز همزمان با برگزاری مراسم هشتمین سالگرد شهید والامقام سردار نورعلی شوشتری در بهشت رضا مشهد مقدس برگزار شد.

پیکر مطهر این شهید والامقام پس اقامه نماز عبادی سیاسی نماز جمعه از رواق امام خمینی (ره) تا صحن آزادی حرم مطهر تشییع و جهت خاکسپاری به گلزار شهدای بهشت رضا منتقل شد.

گفتنی است شهید مدافع حرم «سید علی حسینی» در سن ۳۶ سالگی در ۱۷ مهر ۱۳۹۶ در منطقه دیرالزور سوریه به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

ایران پایین‌ترین شیوع هپاتیت C را در خاورمیانه دارد

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید مؤید علویان در همایش «جامعه عاری از هپاتیت» که توسط شورای مشارکت‌های زنان مجمع خیرین سلامت استان خراسان رضوی و با همکاری جهاد دانشگاهی مشهد در محل هتل ثامن برگزار شد، افزود: هر عاملی که باعث التهاب کبد شود، هپاتیت محسوب می‌شود و این هپاتیت B و C است که از راه خون آلوده به فرد انتقال می‌یابد.

وی با بیان اینکه «هپاتیت در اکثر موارد بی‌علامت است»، تصریح کرد: کسانی که به مکان‌های شلوغ، از جمله اماکن مذهبی می‌روند باید مسائل بهداشتی را رعایت کنند و مواظب سلامتی خود باشند؛ چرا که طبق رصدهایی که صورت گرفته است، علائم مبتلاشدن به هپاتیت A در این دست از افراد دیده شده است.

معاون اسبق وزیر بهداشت با اشاره به اینکه «تا زمانی که آزمایش خون گرفته نشود، نمی‌توان به‌یقین به وجود بیماری در فرد گواهی داد»، توضیح داد: بی‌اشتهایی، زردشدن چشم و... می‌تواند از علائم پیشرفت بیماری هپاتیت در افراد باشد، اما تشخیص نهایی و قطعی تنها با گرفتن آزمایش خون ممکن است.

رئیس شبکه هپاتیت ایران با تاکید بر اینکه «ما اصولاً عادت نداریم قبل از وقوع حادثه پیش‌گیری کنیم»، تصریح کرد: بیش‌تر هم‌وغم دست‌اندرکاران و مسئولان در ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها و اضافه‌کردن تخت‌ها بیمارستانی و اتاق‌های ICU است. درحالی‌که با پیش‌گیری می‌توان به‌طور بسیار چشم‌گیری از هزینه‌های درمان کاست و باری سنگین را از روی دوش مردم و دولت برداشت.

وی اضافه کرد: هپاتیت C در طول 20 الی 30 سال می‌تواند این‌قدر پیش‌رفت کند که باعث شود، بیمار نیازمند پیوند کبد شود. قیمت تقریبی هر پیوند کبد در کشور صد میلیون تومان است؛ در حالی‌که درمان هپاتیت C حدوداً پانصدهزارتومان هزینه دارد. با این حساب و با توجه به اینکه در سال حدود 650 پیوند کبد در کشور صورت می‌گیرد، می‌توانیم به‌سادگی دریابیم که توجه به مقولۀ پیش‌گیری در بیماری‌های کبدی از جمله هپاتیت تا چه میزان می‌تواند در کاهش هزینه‌ها مؤثر باشد.

علویان با اشاره به اینکه «در هر روز به‌طور تقریبی و میانگین، دو عمل کبد در کشور صورت می‌گیرد»، بیان کرد: بیش‌ترین کمک در این حوزه را نیز خیران سلامت انجام می‌دهند. دولت و مردم باید با نگاهی جدی‌تر به این مقوله بپردازد و باید گام‌های عملی بیش‌تری برداشته شود.

رئیس شبکه هپاتیت ایران ضمن اشاره به نحوه‌ انتقال هپاتیت C گفت: سرنگ‌های آلوده، خال‌کوبی، حجامت غیربهداشتی، سوراخ‌کردن غیربهداشتی گوش، رفتار پرخطر جنسی و قمه‌زنی از راه‌های انتقال این ویروس به بدن یک فرد است. از طرف دیگر، کسانی که قبل از سال 1375 دریافت خون داشته‌اند، مشکوک به هپاتیت به‌شمار می‌روند و اگر در طول این‌ سال‌ها و با اطلاع‌رسانی‌هایی که صورت گرفته، این کار را نکرده‌اند باید نسبت‌به انجام آزمایش‌های لازم اقدام کنند.

وی درمورد قمه‌زنی اذعان کرد: قمه‌زنی یک ریسک انتقال هپاتیت C است که در کشورهایی چون ایران، عراق و لبنان شیوع دارد. باید توجه داشت کسی که سابقه قمه‌زنی داشته باشد، از اون خون گرفته نمی‌شود.

علویان افزود: مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بر کنترل یا افزایش هپاتیت تأثیرگذار است. یک شرایط اقتصادی مطلوب و به‌تبع آن سطح رفاه قابل قبول می‌تواند باعث کاهش رفتارهای پرخطر و ریسکی شود. از طرف دیگر، یک فرد آموزش‌دیده و در یک ساختار صحیح فرهنگی رشدکرده، کم‌تر در معرض این نوع بیماری است.

وی با بیان اینکه «ایران پایین‌ترین شیوع هپاتیت C را در خاورمیانه دارد»، توضیح داد: شیوع این بیماری در ایران کم‌تر از نیم‌درصد است. حدود 187 هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا هستند. بیش‌ترین مبتلایان به بیماری هپاتیت C در کشور مصر گزارش شده است.

186 هزار مبتلا به بیماری هپاتیت C در کشور وجود دارد

سید مؤید علویان امروز، 27 مهر، در آیین افتتاح چهارمین کنفرانس «هپاتیت C از پیشگیری تا حذف و ریشه‌کنی» که در محل تالار فردوسی مجتمع دکتر علی شریعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، افزود: در معتادان تزریقی، در افراد پرخطر جنسی، انتقال خون و از طریق مادر به جنین بیماری هپاتیت C انتقال می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه «شیوع هپاتیت C در ایران بسیار کم است»، ادامه داد: یکی از دلایلی که این بیماری در کشورمان با شیوع کمتری است، برنامه‌های کنترلی برای این بیماری بوده است.

علویان یادآور شد: اجرای برنامه‌هایی نظیر کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد در کشور منجر به این شده است تا شیوع هپاتیت C در کشور نسبت‌به دنیا کاهش یابد.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی، در طی 10 سال گذشته، بیش از 10 هزار نفر از مبتلایان به بیماری هپاتیت C در ایران درمان شده‌اند.

علویان راه‌اندازی کمپین‌های دانشجویی برای اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مردم نسبت‌به بیماری هپاتیت C را موثر دانست و تاکید کرد: این‌گونه کمپین‌ها باید در اماکن حساس و پرخطر راه‌اندازی شوند.

رئیس شبکه هپاتیت ایران در ادامه بیان کرد: نباید به هپاتیت C نگرش تخصصی و فوق‌تخصصی داشت و باید پزشکان عمومی و خانواده را نیز درگیر این بیماری کرد؛ چرا که اگر به صورت تخصصی و فوق‌تخصصی به این بیماری بنگریم، حذف آن امکان‌پذیر نخواهد بود.

علویان به گران‌بودن مداوای درمان هپاتیت C در دنیا اشاره و خاطرنشان کرد: با این وجود هزینه درمان این بیماری در ایران در حال حاضر در حدود 5 میلیون ریال است.

 

انتهای پیام/