به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام مظفر تاجی امروز در خطبه‌های این هفته نماز جمعه چناران با اشاره به سخنان نسنجیده و اباطیل رییس جمهور آمریکا اظهار داشت: ترامپ یک نیمه از برجام را پاره کرد و آن‌هم نیمه‌ای که حاوی تعهدات آمریکا در قبال این تعهد است؛ اما نیمه‌ای را که مربوط به تعهدات ایران است، حفظ کرد و گفت باید به تعهدات ایران بیفزاییم او رسماً علاوه بر تحریم‌های گذشته، آغاز اجرای تحریم‌های موسوم به «کاتسا» را هم اعلام کرد!

 

امام‌جمعه چناران ادامه داد: او با اعلام دروغ عدم پایبندی ایران به برجام، در مسند شاکی، قاضی و مجری حکم، علیه ملت ایران نشست. بدون این‌که توجه کند آژانس ۸ بار اجرای فراتر از تعهدات ایران را اعلام کرده است. او عملاً درحالی‌که جامعه جهانی در نقض برجام با او همراهی ندارد، از موضع بدهکاری خارج شد و خود را در جایگاه طلبکاری قرار داد!

 

 سپاه در میدان نبرد سرنوشت گفتگوها را تعیین می‌کند

 

وی افزود: باید به آمریکا و متحدان او تفهیم کرد که برجام سیاه‌چاله‌ای نیست که باآن‌همه مؤلفه‌های قدرت ایران در منطقه و جهان با شعبده‌بازی و اجرای شوی ترامپ بلعیده شود. سپاه و فرزندان سلحشور اسلام در ایران و منطقه به گفتگوهای خود با آمریکا نه در روی میز مذاکرات، بلکه در میدان‌ها نبرد ادامه می‌دهند و سرنوشت این گفتگو در همه جای منطقه در هوا، زمین و دریا به‌زودی معلوم می‌شود و ایران پوزه تروریست‌ها را به خاک می‌مالد.

 

 وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دیدار نخبگان دانشگاهی با ایشان گفت: این‌که نشان داده بشود که برخی اختلافات داخلی در رویکرد به غرب و آمریکاست، ظلمی به کشور و ملت ایران است.

 

 حجت‌الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: همه می‌دانند مشکل رژیم سلطه‌طلب آمریکا با ایران، موضوع هسته‌ای و برجام نیست، بلکه آن‌ها با چیزی به نام انقلاب اسلامی و نفوذ آن در منطقه و سد پولادین ملت سلحشور و مستقل ایران مشکل دارند و لذا وزیر امور خارجه آمریکا بیان می‌دارد که ما به دنبال تغییر رژیم در ایران هستیم و به خیال خامش در ایران همه صف کشیده‌اند برای استقبال از جانیان بی‌سروپایی همچون ترامپ و همفکرانش در آمریکا، درحالی‌که پس از سخنان سخیف و به‌دوراز ادب و منطق ترامپ و تهدیدها و وعده تحریم‌های جدید، به فضل الهی شاهد شور و موجی انقلابی در ابراز انزجار از سخنان او در اقشار مختلف ملتمان بودیم و به‌واقع ترامپ در مقطعی که مسئولان و آحاد ملت بزرگ ما نیاز به وحدت و یکپارچگی بیشتر داشتند، خدمت بزرگی به ما کرد.

 

تفاوت آمریکایی‌ها در عهدشکنی نیست، در نوع ترفندها و ظاهرسازی‌های آنهاست

 

 وی عنوان داشت: عهدشکنی آمریکا را نباید به شخص ترامپ و رفتارهای غیر عقلایی او محدود کرد. عهدشکنی و عدم پایبندی به قراردادها، خصلت ابرقدرت‌های پوشالین چون آمریکاست و ازاین‌جهت نباید تصور کرد که خیانت به برجام و نقض عهد آمریکا به شخص ترامپ بستگی داشته است.

 

وی بیان داشت: رئیس‌جمهور قبلی آمریکا نیز که خود را خیلی بانزاکت و مبادی‌آداب نشان می‌داد نیز در دوران ریاست جمهوری خود تا توانست علیه برجام اقدام کرد و با تمدید تحریم‌های بلندمدت و موافقت با تصویب انواعی از تحریم‌های جدید نشان داد که تفاوت آمریکایی‌ها در عهدشکنی نیست، بلکه در نوع ترفندها و ظاهرسازی‌های آنهاست.

 

 امام‌جمعه چناران در همین راستا و با اشاره به سالروز اعتراض و افشاگری امام خمینی (ره) علیه پذیرش قانون کاپیتولاسیون، خاطرنشان کرد: آمریکای جنایت‌کار با اصل وجود انقلاب اسلامی مخالف است. آمریکا با اصل نظام اسلامی خصومت تمام‌نشدنی و دشمنی همیشگی دارد. ایالات‌متحده به دنبال از میان بردن جمهوری اسلامی است و از ابتدای انقلاب با ملت ایران که ایجادکنندهٔ این انقلاب بوده‌اند، سر دشمنی داشته و دارد.

 

عصبانیت ترامپ، از انقلاب و برهم خوردن منافع آمریکا از غارت ایران است

 

وی ادامه داد: اگر ترامپ امروز ملت ایران را تروریست می‌خواند، بیان‌کنندهٔ کینه‌های گذشتهٔ آمریکایی‌ها علیه ملت ایران است که چرا انقلاب کردند و چرا منافع آمریکا در غارت ایران را بر هم زدند و چرا دست‌نشاندگان آمریکا در ایران را بیرون کردند و چرا خواسته‌های آمریکا در منطقه را تمکین نکردند. دشمنی با اصل نظام اسلامی است و هسته‌ای بهانه‌ای بیش نبوده و نیست.

 

وی افزود: به همین جهت رهبر معظم انقلاب با صراحت بیان داشتند که گول تبلیغات عده‌ای را نخورید که تصور می‌کنند اگر هسته‌ای حل شد آمریکا دست از جنایت برمی‌دارد. علت اصلی خصومت با ایران اسلامی خود انقلاب ملت ایران است.

 

حجت‌الاسلام تاجی گفت: ایران اسلامی راهی را برای پیشرفت آغاز کرده است که به وابستگی به غرب منجر نشود و با ایمان به این‌که پیشرفت مستقل، بومی و اسلامی ممکن است، قدم در این راه نهاده است.

 

 

 سیاست «چماق و هویج» اروپا و آمریکا در قبال ایران

 

وی افزود: آمریکا و اروپا در قبال برجام از یک سیاست کاملاً هماهنگ پیروی می‌کنند، هر دو به دنبال کسب امتیازات بیشتر از ایران از طریق یک توافق ثانویه هستند. آمریکا و اروپا که هر دو به ایران به‌عنوان یک تهدید می‌نگرند و این اصل در دکترین‌های سیاست خارجی آن‌ها نیز مشهود است، در قبال برجام نقش «چماق و هویج» را هم‌زمان بازی می‌کنند.

 

وی ادامه داد: به این معنا که آمریکا با زبان تهدید در پی ارعاب ایران جهت اخذ امتیازات بیشتر در سایر حوزه‌های اختلافی است و دولت‌های اروپایی نیز از طریق تطمیع ایران و تظاهر به این مسئله که در مقابل اقدامات ضد برجامی ترامپ ایستاده‌اند، درصدد هموار ساختن همان مسیری هستند که ترامپ در حال ترسیم آن است.

 

آمریکا به دنبال یک توافق ثانویه در کنار برجام است

 

خطیب جمعه چناران خاطرنشان کرد: آنچه آمریکا در پی آن است و در پشت پرده نیز اروپایی‌ها او را کمک می‌رسانند، حصول یک توافق ثانویه در کنار برجام است.

 

 امام‌جمعه چناران ضمن انتقاد از عملکرد ضعیف دولت در تأمین مسکن برای اقشار نیازمند، مخصوصاً جوانان و همچنین افزایش شدید اجاره‌بهای مسکن، کندی روند تکمیل مسکن مهر و وعده مسکن اجتماعی گفت‌: طرح مسکن اجتماعی که سابقه آن به بیش از دو دهه قبل و دوره وزارت عباس آخوندی در وزارت مسکن و شهرسازی دولت ششم بازمی‌گردد، در دولت یازدهم و با بازگشت وی به وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان برگ برنده این وزارتخانه برای کمک به خانه‌دار شدن مردم ارائه شده است.

 

 وی بابیان اینکه حوزه مسکن اگر کمی رونق بگیرد برای بسیاری از مشاغل مستقیم و غیرمستقیم، اشتغال‌زایی می‌شود، عنوان کرد: امروز حوزه مسکن رکود شدیدی پیدا کرده و نقدینگی در جامعه در دولت دوازدهم افزایش بسیار چشمگیری داشته است.

 

 وی افزود: طرح مسکن مهر طرح خوبی به شمار می‌رفت. دولت قبل حدود ۸۰ درصد از مسکن مهر را تکمیل و تحویل دولت یازدهم داد. یکی از شعارهای دولت، تکمیل کردن مسکن مهر بود؛ اما در ادامه مسئولان وزارت راه از طرح مسکن مهر با تعاریفی چون تورم‌زا بودن، سیب گندیده، خانمان برانگیز، فاجعه‌آمیز، معضل و طرح پوپولیستی و مزخرف نام بردند. ۷۵۰ هزار خانوار هنوز خانه‌هایشان را تحویل نگرفته‌اند.

 

به رخ کشیدن اقتدار جبهه مقاومت با آزادی کرکوک

 

 وی با اشاره به آزادی کرکوک گفت: تصرف کرکوک، ازنظر راهبردی همزمان یک پیروزی نظامی، سیاسی و اقتصادی برای بغداد بود.

 

وی تصریح کرد: بغداد خیلی خوب توانست از اختلاف و دودستگی میان حزب دموکراتیک کردستان به رهبری مسعود بارزانی و اتحادیه میهنی کردستان به رهبری فؤاد معصوم استفاده کند.

 

 حجت‌الاسلام تاجی گفت: رژیم صهیونیستی به کردستانی مستقل می‌اندیشید که می‌توانست به حیاط‌خلوت مناسبی برای این رژیم در کنار مرزهای ایران تبدیل شود. اسراییل، کردستان مستقل را تنها هم‌پیمان مطمئنی در منطقه می‌دانست که می‌تواند با آن روابط و همکاری‌های راهبردی در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و نظامی ایجاد کند و بر عمق راهبردی خود در منطقه بیفزاید ولی عقب‌نشینی بارزانی از نتیجه همه‌پرسی و اقدام مناسب دولت عراق در اعزام نیروهای نظامی ارتش و تصرف شهر کرکوک که می‌توانست برای بارزانی و اقلیم استقلالی ایجاد کند و برای رژیم صهیونیستی حیاط‌خلوتی به وجود بیاورد، تمام توهمات رؤیایی آن‌ها را از بین برد و بار دیگر اقتدار جبهه مقاومت را به رخ جهان کشاند.

 

مصطفی خمینی از استوانه‌های استوار انقلاب بود

 

 وی ضمن گرامیداشت سالروز شهادت آقا مصطفی خمینی گفت: شهید مصطفی خمینی، سیاستمداری آگاه و فقیهی روشن‌بین بود و به حتم از استوانه‌های استوار انقلاب تا زمان شهادتش به شمار می‌رفت.

 

همین ویژگی‌ها و خصایل برجسته بود که وی امید آینده اسلام نام گرفت. نام و آثارش، همیشه در فرهنگ غنی اسلام، پرآوازه خواهد بود.

 

انتهای پیام/