حامد قضاوی، مدیر سلامت جمعیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، هدف از برگزاری هفته سلامت بانوان را اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویت های سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور برشمرد و اظهار کرد: شیوع کم تحرکی در جامعه زنان کشور، 2 برابر مردان است.

وی ضمن تأکید بر تأثیر بسزای فعالیت بدنی بر سلامت زنان خاطر نشان کرد: فعالیت بدنی مناسب می تواند به صورت چشمگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان ها، ناتوانی جسمی تا مشکلات روانی اجتماعی، اسکلتی عضلانی و ناباروری پیشگیری کند.

قضاوی با بیان اینکه سلامت خانواده از اهمیت ویژه ای برخوردار است خاطرنشان کرد: هر چند آمار حاکی از آن است که طول عمر زنان بیشتر از مردان است، ولی کیفیت زندگی آنان به گونه ای جدی با مشکل مواجه بوده به‌طوری که زنان به نسبت بیش از مردان دچار عوارض حاد، شرایط مزمن و معلولیت های طولانی مدت و کوتاه مدت می شوند.

مدیر سلامت جمعیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیماری‌های روانی و اختلالات رفتاری، حوادث عمدی و غیرعمدی، بیماری‌های قلب و عروق و بیماری‌های اسکلتی عضلانی را به ترتیب 4 علت عمده مرگ و ناتوانی زنان در کشور عنوان کرد و گفت: چنانچه عوامل ایجاد کننده این دسته از بیماری ها و عواملی همچون سوء تغذیه، کار طاقت فرسا، زایمان های مکرر و دیگرمسائل فرهنگی و اجتماعی موثر بر سلامت آنها نادیده گرفته شود سلامت زنان و خانواده ایشان به مخاطره خواهد افتاد.

وی در ادامه با توجه به شعار امسال هفته سلامت بانوان، فعالیت بدنی را به عنوان راهکار موثری در حفظ و ارتقاء سلامت زنان برشمرد و گفت: فعالیت بدنی منظم می تواند سلامت زنان را بهبود ببخشد و از بیماری‌ها و ناتوانایی های مرتبط با بی تحرکی پیشگیری کند.

قضاوی تصریح کرد: حداقل30 دقیقه فعالیت بدنی در 5 روز هفته خطر بیماری‌های مرتبط با بی تحرکی را کاهش می دهد و پیاده روی سریع یکی از فعالیت مناسب برای زنان پیشنهاد می شود لذا با افزایش سطح فعالیت بدنی، فواید آن نیز افزایش می یابد.

انتهای پیام/