حسین شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با صبح توس با اشاره به سخنان روز جمعه ترامپ در مورد سیاست جدید آمریکا در قبال ایران، اظهار داشت: در این سخنرانی، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام موضع نکرد، بلکه صرفاً فحاشی کرد و ادبیات صحبتش نه درشان یک رییس جمهور که بیشتر شبیه به لات‌های چهارواداری بود و دروغ و اتهامات زیادی را به ما نسبت داد.

 

مشکل ما با آمریکا از برجام شروع نمی‌شود

 

مشاور وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: مشکل ما با آمریکا از برجام شروع نمی‌شود، بلکه به کودتای ۲۸ مرداد برمی‌گردد که آمریکایی‌ها شاهی را که فرار کرده بود، مجدد به ایران برگرداندند و ۲۵ سال شکنجه، غارت و چپاول در حق مردم ایران روا داشتند. مشکل ازاینجا شروع شده است؛ اما آقای ترامپ این‌ها را ندیده می‌گیرد و می‌خواهد وانمود کند اختلاف ما با آمریکا از تسخیر لانه جاسوسی و یا انقلاب شروع شده است.

 

وی افزود: مشکل ما با آمریکا از بردن شاه به داخل آمریکا شروع می‌شود. آن‌ها شاه را به ما تحویل ندادند و علی‌رغم تعهدی که در توافقنامه آزادی گروگان‌ها در الجزایر امضا شد (اولین بند آن توافق‌نامه این بود که در امور داخلی ما دخالت نکنند) در امور داخلی کشور ما دخالت کردند.

 

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها هواپیمای مسافربری ما را زدند، سکوهای نفتی ما را به آتش کشیدند، از صدام جنایتکار پشتیبانی کردند و در حال حاضر ما را مسبب همه شکست‌ها و ناکامی‌هایشان در منطقه می‌دانند.

 

مشاور وزیر امور خارجه کشورمان بیان داشت: در کمیته دفاعی سنای آمریکا، خانم کلینتون تصریح کرد که القاعده را ما (آمریکا) ایجاد کردیم و الان هم ما باید آن را از بین ببریم. همچنین ترامپ نیز اعتراف کرد که داعش را خانم کلینتون و آقای اوباما ایجاد کرده است؛اما حالا ما را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند!.

 

اگر سپاه نبود، بغداد و دمشق و اربیل سقوط میکرد

 

شیخ‌الاسلام بابیان اینکه همه می‌دانند سپاه پاسداران علیه تروریسم می‌جنگد، گفت: چنانچه سپاه نبود در عراق و  سوریه، بغداد و دمشق و اربیل سقوط می‌کرد.

 

وی ادامه داد: حقیقت این است که آمریکا در منطقه شکست خورده است. خیلی زننده است برای آمریکا که رئیس‌جمهورش سخنرانی کند و چیزهای را بخواهد؛ اما به‌جز چند تا رژیم پوسیده شاهنشاهی قرون‌وسطایی و رژیم اشغالگر قدس هیچ‌کس با آن موافقت نکند و این منزلت و جایگاه قدرت اول دنیا است که ترامپ رئیس‌جمهور آن است.

 

در کنگره، منافع گروه‌های نفوذ بر منافع آمریکا مقدم است


وی بابیان اینکه آمریکا در برجام شکست خورده است، عنوان داشت: ترامپ از برجام بیرون نیامد و کاری را که می‌توانست خودش آن را مدیریت کند را به کنگره سپرد که گروه‌های نفوذ مختلفی ازجمله صهیونیست‌ها در آن نقش دارند و همه منافع خودشان را به منافع آمریکا ترجیح می‌دهند و درواقع این اقدام ترامپ اشتباهی بزرگی برای او بود.

 

آمریکا دیگر قدرت اجماع سازی جهانی ندارد

 

مشاور وزیر امور خارجه ایران با اشاره به این نکته که آمریکا دیگر قدرت اجماع سازی در جهان را نخواهد داشت، اضافه کرد: ترامپ می‌خواست برجام را پاره کند؛ اما فشار بین‌المللی روی آن زیاد شد و نتوانست کاری کنند. انگلیس که در اکثر مواقع مواضعش با آمریکا یکی است، حاضر نشد با ترامپ همراهی کند. در قضیه سپاه پاسداران هم همین‌گونه شد و آمریکا وادار به عقب‌نشینی شد. آن‌ها از ترس این‌که تنها نمانند، نتوانستند سپاه را تروریست اعلام کنند.

 

شیخ‌الاسلام بابیان اینکه مسئولین ما تابه‌حال در برابر آمریکا خوب موضع گرفته‌اند، گفت: در مجلس سنا، منافع آمریکا دستخوش بازی گروه‌های فشاری است که متشکل از صهیونیست‌های تندرو، صهیونیست‌های متعادل‌تر، آمریکایی‌های تندرو، آمریکایی‌های متعادل‌تر و گروه‌هایی که منافع اقتصادی دارند، است و همه دارای لابی هستند و بر تصمیمات کنگره اثر می‌گذارند و تصمیم‌گیری در خصوص برجام دیگر از دست دولت آمریکا خارج شده است و پیش‌بینی می‌شود آینده برجام به همین شکلی که هست باقی بماند.

 

انتهای پیام/