علی رضا آذری در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛  مه ولات دارای 101 هزار دام سبک گوسفند و بز،دام سنگین 2700 راس شامل گاو و گوساله و 20 واحد مرغداری گوشتی با 350 هزار عدد مرغ،یک واحد 2 هزارقطعه پرورش بوقلمون و یک واحد 5 هزار قطعه ای ججه رنگی در هر دوره می باشد.

 

علی رضا آذری افزود: مه ولات دارای دو واحد کشتارگاه دام سنگین سنتی در فیض آباد و یک کشتارگاه صنعتی تعاونی دام طیور در منطقه شادمهر به ظرفیت 4 هزار قطعه در ساعت و همچنین دارای 2 مرکز جمع آوری شیر در فیض آباد و شادمهر که در هرماه بیش از 150 تن شیر مازاد در شهرستان جمع آوری و به شهرستان های همجوار فرستاده می شود.

 

وی افزود: در شش ماهه اول  900 تن شیر خام توسط دام داران تولید و به شهرستان های همجوار با مجوز شبکه دام پزشکی صادر شده است.

 

آذری اظهار داشت: این شهرستان دارای یک داروخانه دامپزشکی و 2 کلینیک یا درمانگاه دامپزشکی و همچنین یک مرکز مایه کوبی بخش خصوصی می باشد.

 

وی با اشاره به شعار دامپزشکی یادآور شد: با توجه به شعار امسال دامپزشکی،سلامت توسعه پایدار و شعار همیشگی دامپزشکی "دام سالم،غذای سالم و انسان سالم" را در سه محور اصلی عملکرد دامپزشکی را مورد توجه قرار داده است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی مه ولات، مبارزه با بیماری های واگیر دار مشترک بین انسان و دام را اولین اقدام این اداره عنوان کرد و گفت: هدف اصلی ما پیشگری بر درمان بوده که در این خصوص با اجرای واکسیناسیون،مایه کوبی،تست سرمی و پایش بیماری ها و ثبت کلیه اقدامات صورت گرفته در سامانه gis  بوده است.

 

آذری در خصوص بیماری های واگیر دامی اظهار کرد: بیش از 70 درصد پیش بینی سالیانه شامل بیماری های دامی آبله گوسفند و تب برفکی گوسفند و گاوppr  و آنترو توکسمی جمعا 164722 راس در مناطق مختلف شهرستان انجام شده است.

 

وی ادامه داد: بیماری های مشترک شامل مبارزه با بیماری های بروسلوز گوسفند،بز،گاو، گوساله،هاری،سل و خونگیری 90 هزار 812 راس کاوسیناسیون شده است.

 

رئیس شبکه دامپزشکی مه ولات به دومین بخش ارتقاء سلامت بهداشت در جامعه اشاره داشت و اظهار کرد: در همین راستا با نظارت برکشتارگاه دام و طیور در شش ماهه اول سال  تعداد گاو و گوساله کشتار شده در کشتارگاه فیض آباد 5866 راس و بیش از 70 تن تولید گوشت قرمز در شهرستان داشته ایم.

 

وی افزود: کشتارگاه تعاونی صنعتی طیور شادمهر در شش ماهه اول بیش از 2 میلیون 563 هزار قطعه صورت گرفته که بیش از 5 هزار و صد تن بوده است و مازاد تولید گوشت شهرستان را به 10 شهر و استان های همجوار فرستاده می شود.

 

آذری تصریح کرد: در همین کشتارگاه تعداد 15 هزار و 80 قطعه از پرنده هایی که مشکل کاشکسی و سپتمی سمی داشته اند را به وزن 18 هزار کیلو معدوم سازی گردیده است.

 

وی به 528 مورد بازرسی های شهری و روستایی صورت گرفته توسط این اداره اشاره کرد و افزود: این بازرسی ها شامل رستوران ها،قصابی ها،مرغ فروشی ها، کشتارگاه های دام و طیور و مراکز جمع آوری شیر خام بازدید به عمل آمده که تعداد 61 مورد غیر بهداشتی مشاهده شده و از این تعداد 10 مورد به مراجع قضایی معرفی شده و 466 کیلو گرم از انواع فراورده های خامی دامی معدوم سازی شد.

 

آذری در مورد افزایش اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای و کلاس های آموزشی و ترویجی این اداره افزود: در همین راستا تعداد 404 مورد مجوز بهداشتی حمل صادر شده که این مجوزها برای حمل شیر خام،طیور زنده،پوست گاو و گوسفند و حمل گاو و گوسفند زنده بوده است.

 

وی افزود:کلاس های آموزشی با همکاری سپاه ناحیه مه ولات،جهاد کشاورزی و کمیته امداد برگزار گردیده که بیش از 1000 نفر در خصوص بیماری های مشترک بین انسان و دام آموزش های لازم را فرا گرفته اند.

 

رئیس شبکه دام پزشکی مه ولات ابراز کرد: باتوجه به اینکه بیشتر خدمات دام پزشکی معطوف به روستاها می شود و خدمات واکسیناسیون ازجمله آبله گوسفند،شاربن،تب برفکی،بروسلوز و سل به صورت رایگان انجام گردیده است.

 

این مسول اضافه کرد: در همین راستا در خصوص توسعه خدمات در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان و تثبیت اشتغال و عدم مهاجرت به شهرها با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال و سلامت غذا از سفره تا مزرعه از مهم ترین شاخص های شبکه دامپزشکی این شهرستان بوده است که بیشتر خدمات رابه صورت رایگان برای روستائیان انجام می شود.

انتهای خبر/