بهروز بنیادی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس در خصوص تبعات احتمالی خروج آمریکا از برجام، اظهار داشت: سازوکار برجام و اینکه هر یک از اعضا همکاری نداشته باشند در بندهای نظارتی مشخص‌شده است.

 

ایران هویت سیاسی خود را به جهانیان نشان داد

وی بابیان اینکه اگر هر یک از اعضا به تعهدات خود پایبند نباشند در کمیسیون مشترک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: با توجه به مسائلی که وجود دارد و مشارکت اروپا، چین، روسیه در مذاکرات هسته‌ای و همچنین تحرکاتی که در منطقه وجود دارد، ارتباط روسیه با عربستان و عدم عکس‌العمل این کشور در بحث همه‌پرسی کردستان عراق این شائبه را به وجود می‌آورد که قدرت‌های بزرگ مسائلی را با یکدیگر در پشت پرده هماهنگ کرده‌اند.

 

وی همچنین اذعان کرد: ایران در این فاصله زمانی توانست هویت سیاسی و قدرت پیشگیری خود در مباحث منطقه‌ای را به جهانیان نشان دهد و ایران در این مسائل نقش مثبتی را ایفا کرده است و به‌نوعی توانست معادلات جهانی را به هم بزند.

 

پیش‌بینی‌های لازم در صورت خروج از آمریکا در برجام شده بود

بنیادی بابیان اینکه ایران نشان داد که قدرت آمریکا برخلاف افکار عموم مردم یک قدرت پوشالی است و ایران می‌تواند با استقلال کامل بسیاری از مسائل خود را پیش ببرد، عنوان کرد: برجام مسیری بود که برای گرفتن بهانه در مورد مسائل هسته‌ای پذیرفته شد و پیش‌بینی‌های لازم هم از ابتدا در صورت خروج آمریکا از برجام شده بود.

 

وی با تأکید بر اینکه رهبری از ابتدا فرمودند که اعتمادی به آمریکا نیست و بروز این مسائل و عهدشکنی آمریکا مسئله جدیدی نیست که بخواهد باعث نگرانی باشد، ابراز کرد: با درایتی که کل حاکمیت به خرج می‌دهد ان شاء الله این مسیر نیز به‌سلامتی پشت سر گذاشته خواهد شد.

 

آمریکا همواره به دنبال بهانه برای فشار آوردن به ایران است

این مقام مسئول بابیان اینکه آمریکا به دنبال بهانه‌ای برای فشار آوردن به ایران است، تشریح کرد: پایداری تصمیمات سایر کشورهای 5 + 1 درباره برجام برای ادامه یا خارج شدن از آن مهم است اگر آن‌ها آمریکا را همراهی نکنند مطمئناً آمریکا به‌تنهایی نمی‌تواند کاری را از پیش ببرد.

 

وی با اشاره به اینکه از روز اولی که ترامپ بر سرکار آمد شعارهای مختلفی را مطرح کرد و تا به امروز به دنبال عملیاتی کردن آن شعارهاست افزود: برجام سندی مشخص و روشنی است که مطرح کردن خروج آمریکا از برجام بیشتر بهانه‌ای برای واردکردن فشار بر ایران است و به دنبال این هستند که چهره ایران را مخدوش کنند.

 

بنیادی در ادامه بیان کرد: تبادلات بین‌بانکی مهم‌ترین بحثی بود که در برجام مطرح می‌شد و بسیاری از مشکلات که به‌واسطه تحریم به وجود آمده امروز به‌طور محسوسی کاهش‌یافته است و در مبادلات بانکی، فروش نفت و برگشت پول مشکلاتی بسیاری کاسته شده است.

 

منافع سرمایه‌گذاران خارجی در ارتباط با ایران است

وی بابیان اینکه امروزه دیگر بسیار از کشورها پای بند به فشارهای آمریکا نیستند و بسیاری از آن‌ها درگیر سرمایه‌گذاری در ایران شده‌اند و منافع آن‌ها در ارتباط با ایران خواهد بود، اذعان کرد: آمریکا مطمئناً نمی‌تواند به مباحث مالی فشاری وارد کند و بیشتر بر روی مباحث نظامی و غیره تمرکز می‌کند تا ایران هراسی را در منطقه ایجاد کند.

 

نماینده مردم خلیل‌آباد همچنین گفت: شفاف‌سازی مباحث اقتصادی باید در دستور کار تمام وزارتخانه‌ها قرار گیرد و از هزینه‌های بیهوده پیشگیری و بیشتر به پتانسیل‌ها و توانمندی‌های داخلی تکیه شود. بخصوص ایجاد انضباط مسائل پولی و بانکی و رسیدگی به عملکرد شرکت‌های دولتی بسیار مؤثر خواهد بود

 

دولت باید بتواند چالش‌های اقتصادی را به‌خوبی مدیریت کند

وی ادامه داد: در کنار این مسائل باید آن ارتباط دوستانه را با همسایگان خود داشته باشیم و اگر تبادلات با کشور همسایه را بیشتر کنیم مطمئناً آن مسائلی که با خروج از برجام دچار آسیب می‌شود را می‌توان جایگزین کرد.

 

بنیادی در پایان بابیان اینکه کشور از ابتدا با تحریم‌های مختلفی با شدت و ضعف‌های متفاوت درگیر بوده و ملت ما این آمادگی رادارند که در برابر فشارهای استکبار بایستند، خاطرنشان کرد: امیدواریم دولت با برنامه‌ریزی مناسب بتواند چالش‌های اقتصادی را به‌خوبی مدیریت کند.

انتهای پیام/