به گزارش صبح توس؛ اختلال شنوایی و کاهش شنوایی یکی از شایع‌ترین معلولیت اعصاب حسی است که سراسر جهان شیوع آن در حال گسترش است. این اختلال بار اجتماعی و اقتصادی زیادی را بر افراد، خانواده ها و حتی دولت ها وارد می کند. در سال بیش از پنج هزار کودک کم شنوا یا ناشنوا در کشور متولد می‌شوند که متأسفانه آمار اختلالات شنوایی به دلیل مسائل ژنتیکی و مادرزادی در کشور نسبت به آمار جهانی بیشتر است.

سازمان جهانی بهداشت بیشتر دلایل ناشنوایی را قابل پیشگیری و درمان می‌داند، از همین رو بر ضرورت پیشگیری از طریق غربالگری ژنتیکی پیش از تولد و افزایش مداخلات درمانی و توانبخشی در کشورها تأکید می‌کند با این حال در سال حدود سه تا پنج هزار نفر مبتلا به کم شنوایی در کشور شناسایی می شوند.

بر اساس آمار سازمان بهزیستی در هر هزار کودک، سه نفر با اختلال شنوایی متولد می شوند؛ در واقع روزانه می توان گفت در روز حدود 15 کودک ناشنوا و کم شنوا در ایران به دنیا می آیند که این اختلال دارای سه سطح متوسط، شدید و عمیق همراه است و حدود 30 درصد افراد بالای 65 سال دچار کاهش میزان شنوایی می شود و در واقع از هر 4 نفر سالمند یک نفر از اختلالات ناشنوایی رنج می برد.

 

از ترد شدن از جامعه تا اقدام به خودکشی

رضا آرمانیان، عضو انجمن بین‌المللی مددکاران اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس، پیرامون مشکلات ناشنوایان اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ناشنوایان با آن دست و پنجه نرم می کنند، ناتوانی در ایجاد تعاملات اجتماعی است و به تدریج این افراد از جامعه ترد می شوند.

وی ادامه داد: افراد در اثر بیماری ها و یا سالمندی نیز دچار اختلالات شنوایی و یا ناشنوایی کامل می شوند که این افراد به دلیل ناتوانی در ایجاد ارتباطات اجتماعی پس از مدتی از جامعه ترد می شوند و این ترد شدن برای آن‌ها بسیار سنگین تمام می شود و در مواردی افراد دچار افسردگی می شوند و حتی اقدام به خودکشی می کنند.

 

مشکلات آموزشی ناشنوایان

آرمانیان با بیان اینکه اختلال شنوایی کودکان، فراگیری مهارت های گفتاری و شناختی را در آن‌ها به تأخیر انداخته و می تواند مانع پیشرفت تحصیلی کودک در مدرسه شود، گفت: در نظام آموزش و پرورش به افراد کم شنوا اجازه تحصیل در مدارس عادی و دانشگاه های عادی داده می شود و به دلیل آنکه آموزش به این افراد به نیازمند نیروی انسانی کارآمد است و وسایل کمک آموزشی مخصوصی را می طلبد که در مدارس عادی وجود ندارند، اکثر این افراد دچار افت تحصیلی و در مواردی مجبور به ترک تحصیل می شوند.

عضو انجمن بین‌المللی مددکاران اجتماعی با بیان اینکه کمبود فضای آموزشی و نبود کتب درسی مخصوص آموزش ناشنوایان را دیگر مشکلات آموزشی آن‌ها دانست و تصریح کرد: ناشنوایان نیاز بیشتری به تکرار و توضیح مفاهیم دارند لذا باید در مراکز و تحت نظر افراد متخصص آموزش ببینند.

 

ناشنوایان و اقتصاد

وی خاطرنشان کرد: درآمد سالیانه ناشنوایان حدود 30 درصد نسبت به افراد عادی کمتر است؛ هم چنین میزان بیکاری درفارغ التحصیلان دبیرستانی ناشنوا دو برابر افراد برخوردار از شنوایی طبیعی است.

آرمانیان ابراز داشت: اختلالات شنوایی در افراد بالغ اغلب سبب ایجاد مشکلات در شغل‌یابی، کار و حفظ شغل می‌شود، این در حالی است که می توان با استفاده به جا و مناسب در افراد کم شنوا بیشترین بهره بری را از آن‌ها داشت.

عضو انجمن بین‌المللی مددکاران اجتماعی تأکید کرد: به عنوان مثال در کشور های پیشرفته از افراد کم شنوا در مشاغل پر سر و صدا استفاده می شود اما متأسفانه کارفرمایان ما به ناشنوایان اعتماد نمی کنند و به آن‌ها شغل نمی دهند که این امر موجب بروز مشکلات اقتصادی فراوانی برای آن‌ها می شود.

 

نامهربانی مبلمان شهری

وی با تأکید بر افزایش علائم هشدار دهنده و راهنماهای تصویری در سطح شهر ها و ادارات گفت: باید در ادارات و خیابان‌ها علائم هشدار دهنده و اخباری به گونه ای باشند که افراد ناشنوا مجبور به پرس و جو از افراد دیگر نشوند و لازمه آن توجه بیش از پیش مسئولان شهری و ارگان‌های مربوطه است.

 

ناشنوا و تشکیل خانواده

آرمانیان بیان داشت: اغلب ناشنوایان به دلیل مشکلات اقتصادی و وجود نداشتن یک شغل ثابت قادر به ازدواج در زمان مناسب نیستند و در بسیاری از موارد انتخاب های آن‌ها نیز محدود می شود. بیشتر افراد ناشنوا یا کم شنوا به دلیل آنکه با ناشنوایان دیگر بهتر ارتباط برقرار می کنند با فرد ناشنوای دیگری ازدواج می کنند که این ازدواج ها بی مشکل نیست.

 

۱۱ هزار ناشنوا در خراسان رضوی از مزایای حداقلی محروم هستند

محمدرضا شیخ‌زاده مدیرعامل کانون ناشنوایان خراسان رضوی اظهار داشت: بیش از 11 هزار ناشنوا در خراسان رضوی داریم که از دریافت حداقلی و خاص این گروه محروم هستند و از این تعداد بیش از 9 هزار نفر از آن‌ها در مشهد سکونت دارند و در حال حاضر بیش از 3500 ناشنوا عضو کانون ناشنوایان خراسان رضوی هستند که از این تعداد نیز بیش از 50 درصد ساکن مشهد هستند.

مدیرعامل کانون ناشنوایان خراسان رضوی با اشاره به اینکه ناشنوایان استان از دریافت خدمات تخصصی محروم هستند، بیان کرد: خدمات مختلفی در حوزه‌های مختلف همچون بانک‌ها، پیاده‌روها و معابر شهری، مترو و غیره برای گروه‌های خاصی همچون نابینایان ارائه می‌شود و مسئولان شهری و استانی وعده‌های زیادی هم جهت ارائه این خدمات خاص و مرتبط با ناشنوایان به این گروه داده‌اند، اما متأسفانه تاکنون حتی 0.5 درصد از این وعده‌های داده شده محقق نشده است.

 

600 میلیون ریال هزینه کاشت حلزون
علی رضا کلاهان، مدیر عامل مجمع خیرین سلامت مشهد در گفت و گو با خبرنگارصبح توس در خصوص مشکلات درمانی ناشنوایان اظهار داشت: در حال حاضر براي افراد زير ٤ سال با تشخيص تيم كاشت حلزون شنوايي، مبلغ شش ميليون تومان به حساب هـيئت امنا صرفه جويي ارزي واریز می شود كه در صورت وجود اعتبار، سه ميليون تومان آن توسط بهزيستي به مددجو پرداخت مي گردد، براي افرادي كه نمي خواهند در نوبت قرار گيرند و يا ميزان تاثير كاشت از 60 درصد كودكان معمولي كمتر باشد، مبلغ سي ميليون تومان توسط شخص براي تمام هزینه هاي کاشت حلزون، بر عهده خانواده فرد ناشنوا می باشد و بقيه مبلغ تا ٦٠ ميليون تومان توسط دولت پرداخت مي شود.

وی کاشت حلزون را مؤثرترین روش درمان اختلالات شنوایی كه توسط سمعك غير قابل اصلاح مي باشد دانست و افزود: بهترین زمان برای کاشت حلزون، پیش از چهار سالگی است که در این دوران فرد ناشنوا بهترین نتیجه را می گیرد، اما محدودیت سنی برای انجام عمل کاشت حلزون وجود ندارد، تنها درصد بازگشت تكلم و فهم كلمات در افراد متفاوت است.
کلاهان تصریح کرد: با توافقی که با انجمن کاشت حلزون استان خراسان رضوی و اداره کل بهزیستی استان و مجمع خیرین سلامت مشهد مقدس صورت پذیرفته است، ناشنوایانی که قادر به پرداخت 60 میلیون ریال هزینه عمل کاشت حلزون نیستند، با همکاری بنیاد بخشش و مجمع خیرین سلامت و انجمن کاشت حلزون و اداره کل بهزیستی استان، مشکل این عزیزان حل خواهد شد.
مدیر عامل مجمع خیرین سلامت مشهد از اعطای 30 میلیون ریال کمک هزینه عمل جراحی توسط سازمان بهزیستی خبر داد و گفت: 30 میلیون ریال باقی مانده را نیز با همکاری مجمع خیرین سلامت و از طریق بنیاد بخشش به افراد نیازمند اهدا می شود.

انجام 1200 عمل کاشت حلزون
وی یادآور شد: از سال ٧٦ تا کنون 1200 عمل کاشت حلزون در خراسان رضوی انجام شده است که از این تعداد900 کودک زير سه سال مورد انجام عمل جراحی قرار گرفته اند.
کلاهان با اشاره به اینکه 7500 ناشنوا در سه استان خراسان حضور دارند، افزود: ناشنوایان جزء مظلوم ترین قشر های جامعه هستند و بسیاری از این ناشنوایان به دلیل مشکلات مالی قادر به عمل جراحی و خرید سمعک نیستند به همین دلیل ضرورت ورود بیش از پیش خیرین سلامت به این عرصه حس می شود.
مدیر عامل مجمع خیرین سلامت مشهد گفت: بسیاری از کم شنوایان به مددکاری و گفتار درمانی نیاز دارند که از این رو بیمارانی که توانایی پرداخت هزینه های توان بخشی را ندارند می توانند با مراجعه به مجمع خیرین سلامت مشهد و معرفی به مراکز توان‌بخشی تحت قرار داد، به صورت رایگان از این خدمات استفاده کنند.

انتهای پیام/