سعید نورپور رییس ایستگاه آتش‌نشانی درگز در گفت‌وگو با خبرنگارصبح توس گفت: با سرد شدن هوا و افزایش میزان استفاده از وسایل گرمایشی و گازسوز؛ خفگی با گاز منواکسید کربن و ایجاد مسمومیت در این ایام شایع می‌شود.

 

وی ادامه داد: با توجه به آنکه در اوایل فصل پاییز شهروندان وسایل گازسوز خود را بعد از دوره بدون استفاده، دوباره راه‌اندازی می‌کنند؛ لازم است مجموعه‌ای از نکات ایمنی را رعایت کنند.

 

نورپور با تشریح نکات ایمنی خاطرنشان کرد: استفاده از وسایل گازسوز استاندارد و مطمئن، بررسی سالم بودن لوله‌ها و اتصالات آن، بررسی عدم پوسیدگی، سوراخ نبودن شلنگ متصل به بخاری، استفاده از شلنگ کوتاه‌تر از 1یک متر، بسته نبودن مسیر دودکش و استفاده از کلاهک ازجمله نکاتی است که خطر گازگرفتگی را به‌شدت کاهش می‌دهد.

 

رییس ایستگاه آتش‌نشانی درگز گفت: در سال 95، تنها یک نفر براثر گازگرفتگی با مونواکسید کربن در این شهر درگذشت.

 

وی ضمن اشاره به علائم پزشکی مسمومیت با گاز مونواکسید کربن تصریح کرد: سرگیجه، ضعف جسمانی، سردرد، بی‌قراری، استفراغ، خمیازه کشیدن، کاهش قدرت دید، خواب‌آلودگی، کسل شدن، بی‌حال شدن، خستگی و کاهش قدرت عضلانی ازجمله علائم اولیه مسمومیت با این گاز خطرناک است و نباید با بی‌تفاوتی از کنار این علائم عبور کرد.

 

نورپور به اهمیت اطلاع‌رسانی در کاهش حوادث تأکید کرد و اذعان داشت: مهم‌ترین عامل بروز خسارات و تلفات در حوادث، غفلت و عدم آگاهی مردم نسبت به مسائل ایمنی است؛ بنابراین شهروندان هر چه بیشتر مسائل ایمنی را فراگیرند و آن‌ها را رعایت کنند.

 

وی تصریح کرد: رشد شبکه‌های اجتماعی و تحول در اطلاع‌رسانی نقش مهمی در کاهش حوادث سال‌های اخیر ایفا کرده است.

انتهای پیام/