بهروز باقریان در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص سطح زیر کشت کلزا در شهرستان درگز گفت: در سال زراعی جدید که از اول مهر آغازشده و تا 30 شهریور سال 97 ادامه دارد؛ 150 هکتار به کشت پاییزه و 450 هکتار به کشت بهاره کلزا اختصاص‌یافته است.

 

وی ادامه داد: برای کشت 150 هکتار محصول کلزای پاییزه، بذر مورد نیاز به‌صورت مرحله‌ای در حال خرید و توزیع است.

 

باقریان بیان داشت: کشاورزان کلزاکار حداکثر تا تاریخ 20 مهر می‌توانند کلزای پاییزه آبی خود را در سال زراعی جاری کشت کنند.

 

کشت کلزا سبب حاصلخیزی خاک کشاورزی است

مدیر جهاد کشاورزی درگز بابیان فواید کشت کلزا گفت: به دلیل اهمیت کلزا، دولت برنامه‌های خوبی در این خصوص دارد و به آن اهمیت ویژه می‌دهد.

 

وی ادامه داد: به همین منظور خرید تضمینی کلزا در سال زراعی 96-95 از کشاورزان به‌طور کامل انجام گرفت و وجه آن در کمتر از ۴۸ ساعت به کشاورزان پرداخت شد و در سال زراعی جاری نیز، این امر ادامه خواهد داشت.

 

وی افزود: بهبود و حاصلخیزی خاک، افزایش عملکرد گندم و جو بعد از کشت کلزا، افزایش تولید کندوهای زنبورعسل و گرده‌افشانی، کنترل علف‌های هرز باریک برگ و امکان مکانیزه کردن کلیه عملیات کاشت، داشت و برداشت محصول، تنها جزئی از فواید کاشت محصول کلزاست.

 

سطح زیر کشت گندم آبی و دیم در درگز 24800 هکتار است

مدیر جهاد کشاورزی درگز بیان کرد: سطح زیر کشت گندم آبی در سال زراعی 97-96، 8300 هکتار و محصول گندم دیم 16500 هکتار است.

 

وی ادامه داد: سطح زیر کشت آبی جو نیز 3000 هکتار و محصول دیم جو درگز به 2500 هکتار خواهد رسید.

 

مدیر جهاد کشاورزی درگز خاطرنشان کرد: برای تأمین بذر مورد نیاز کشت گندم آبی و دیم نیاز به سهمیه 3110 تنی است که تاکنون 795 تن آن از سهمیه داخل استان خراسان رضوی تخصیص‌یافته است.

 

مشکل تأمین یکباره بذر وجود دارد

مدیر جهاد کشاورزی درگز خاطرنشان کرد: به دلیل خشک‌سالی در استان خراسان رضوی مشکل تأمین بذر وجود دارد و برای برطرف شدن این مشکل، کمبود بذر مورد نیاز از سایر استان‌های کشور در حال تأمین است.

 

باقریان به کشاورزان تأکید کرد: با توجه به محدودیت‌های موجود برای کشت، کشاورزان خرید بذر مورد نیاز خود را به تأخیر نیندازند.

 

وی افزود: خرید بذر جدید توسط تعاونی‌ها و شرکت‌ها به‌صورت نقد از خارج از استان تأمین می‌شود؛ بنابراین ورود بذر جدید به درگز منوط به خرید بذر موجود است.

 

وی تصریح کرد: کشاورزان هرگز خرید بذر خود را به‌روزهای آخر نیندازند؛ چراکه ممکن است در تأمین بذر خود با مشکل مواجه شوند.

انتهای پیام/