به گزارش صبح توس؛ آیت‌الله سید احمد خاتمی ظهر امروز در اجتماع بزرگ عزاداران تاسوعای حسینی در قوچان در خیابان امام خمینی (ره) این شهرستان اظهار داشت: شهیدان کربلا همگی در روز عاشورا به شهادت رسیدند؛ اما یک روز به نفر دوم نهضت حسینی یعنی حضرت ابوالفضل(ع) اختصاص داده شده، معنای این حرف آن است که روز تاسوعا، عزاداران حسینی بیعتی با ابوالفضل العباس(ع) دارند.

 

وی ادامه داد: زندگی ابوالفضلی را امام صادق(ع) در پنج بخش خلاصه کرده‌اند، ایشان می‌فرمایند، عموی ما ابوالفضل(ع) بصیرتی عمیق داشت، معنای درست زندگی مبنی بر اینکه زندگی عقیده حق است را درک کرده و فداکاری در آن را فهمید.

 

ایستادگی پای عَلَم ایمان، خصوصیت زندگی ابوالفضلی از دیدگاه امام صادق(ع)

 

امام‌جمعه موقت تهران با تأکید بر این موضوع که امروز به ابوالفضل(ع) می‌گوییم که همراه شما تا آخرین قطره خون و نفسمان پرچم فاطمه(س)، علی(ع) و حسین(ع) را که در این کشور در اهتزاز است، در اهتزاز نگه می‌داریم، بیان کرد: ایستادگی پای عَلَم ایمان دومین خصوصیت زندگی ابوالفضلی از دیدگاه امام صادق(ع) به شمار می‌آید.

 

آیت الله خاتمی با یادآوری اینکه جوانانی که عاشقانه برای عباس(ع) سینه زدند این بیعت را دارند که پس از عاشورا و تاسوعا زندگی ابوالفضلی داشته و پای عَلَم دین بایستند، ابراز داشت: دشمن می‌خواهد مردم ما را از دین دور کند، به‌ویژه جوانان را و این را می‌توان در فضای مجازی دید که آنان چه‌ها می‌کنند.

 

وی بابیان اینکه ابوالفضل (ع) یکه و تنها بود و دشمن تمام عقده خود را که از عباس داشت سر او درآوردند، تأکید کرد: بدن او را سوراخ‌سوراخ کردند؛ اما امروز میلیون‌ها دل و انسان عاشق باافتخار «یا عباس» می‌گویند وزندگی الهی این‌چنین است.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود به شهدای مدافع حرم اشاره و بیان کرد: دشمنان شهید حججی، شهید جوان حرم زینب(س) را غریب گیر آورده‌اند و شِمر زمان با خنجر، یار سید‌الشهدا(ع) را سر بریدند، سرداری می‌گفت از روی بدنش با ماشین رد شده‌اند.

 

آیت الله خاتمی با بیان این نکته که اما شهید حججی غریب نماند و تجلیل او در شهرهای مشهد، تهران، اصفهان و نجف‌آباد نماد تجلیل همه مردم ایران بود، در ادامه زندگی حسین(ع) را سبب عزت این جهان و آن جهانی دانست و اضافه کرد: بیعت با ابوالفضل بیعت باایمان و دین است و این را به حضرت عباس(ع) می‌گوییم که ما تازنده‌ایم پای عَلَم دین و دیانت باقی می‌مانیم.

 

وی سومین ویژگی زندگی ابوالفضلی را زندگی همراه با ولایت دانست و ادامه داد: صفای ابوالفضلی یکی به این است که فدایی حسینی است، ابوالفضل(ع) از مرگ نمی‌ترسد تا اینکه زیر شمشیرها دفن شود.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: کربلا یعنی ولایتمداری و دفاع از ولایت و امروز ولایت‌فقیه در نظام اسلامی ایران قطره‌ای از ولایت حسین(ع) و دارای عصر ولایت علی(ع) است.

 

آیت الله خاتمی گفت: افتخار عزاداران حسینی این است که مانند ابوالفضل(ع) از امام و ولی خود تاآخرین‌نفس و قطره خون حمایت کنیم.

 

وی در پایان با اشاره به این موضوع که خود را مدام در معرض امتحان قرار دادن و داشتن فرهنگ شهادت را چهارمین و پنجمین ویژگی‌های حضرت ابوالفضل(ع) از دید امام صادق(ع) برشمرد.

 

انتهای پیام/