به گزارش صبح توس؛ پاداش 10 میلیونی و ارتقای شغلی مدیر زندانی، ابهام در تفریغ بودجه الیت، افزایش داد و ستد کودک در مشهد، نظر دولت تغییر استاندار خراسان رضوی است و پیش بینی ورود 350 هزار زائر پیاده به مشهد در دهه سوم صفر، بخشی از سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری امروز «صبح توس» به بخشی از مهم‌ترین قسمت‌های آن پرداخته‌ایم.

 

روزنامه خراسان ؛

پاداش 10 میلیونی و ارتقای شغلی مدیر زندانی

یک منبع آگاه در پرونده گوشت های آلوده با اعلام جزئیاتی جدید از این پرونده اعلام کرد که مدیرعامل یکی از کشتارگاه های معروف و متخلف در پرونده مذکور با تامین وثیقه 10 میلیارد تومانی از زندان آزاد و بلافاصله با ارتقای سمت، رئیس هیئت مدیره این کشتارگاه شد.

به گزارش «خراسان رضوی»، ماجرای این پرونده و پیگیری عرضه مواد پروتئینی فاسد و آلوده با هدف توجه به سلامت غذایی مردم از اواخر سال گذشته با انتشار گزارش «خراسان رضوی» از عرضه ماهی های فاسد چینی که به واسطه برخی اعمال قدرت ها و قانون شکنی ها در بسته بندی هایی با برندهای ایرانی سر از سفره شهروندان در آورده بود، در دستور کار قرار گرفت و با افشاگری ها و گزارش هایی درباره ماجرای 70 تن مرغ صادراتی برگشتی و آلوده به سالمونلا به کشور که در آن رد پای تخلفات افراد صاحب نفوذ و تخلف دام پزشکی دیده می شد و واردات گوشت های آلوده از برخی کشورهای همسایه ادامه یافت تا این که با ورود قاطع دستگاه قضایی به پرونده پرده از دیگر تخلفات مرگبار در این زمینه برداشته شد و با تلاش شبانه روزی دستگاه قضایی هشت متخلف بازداشت شدند که شش نفر از آنان از مقامات دولتی بودند.

پاداش 10 میلیونی برای متهم در زندان!

در همین راستا یک منبع آگاه روز گذشته جزئیات جدیدی از این پرونده را در اختیار ما گذاشت و اعلام کرد: مدیر متخلف کشتارگاه از زمانی که زندانی شد، نه تنها حقوق ماهیانه اش قطع نشد و طبق روال گذشته به حسابش واریز می شد بلکه تعجب برانگیزتر این که در این مدت برای وی پاداشی در حدود 10 میلیون تومان به حساب شخصی اش واریز می شد! وی افزود: یکی از دلایل واریز پاداش 10 میلیون تومانی را می توان به نوعی حق السکوت در این زمینه دانست.

وی تصریح کرد: این موضوعات تنها قسمتی از زوایای پرونده محسوب می شود بلکه پس از آن که کیفرخواست متهم صادر شد و برای وی وثیقه 10 میلیارد تومانی درنظر گرفته شد، متهم به راحتی وثیقه سنگین 10 میلیارد تومانی را تامین کرد و از زندان آزاد شد.

ارتقا به ریاست هیئت مدیره بعد از آزادی با قرار وثیقه!

این منبع آگاه یادآور شد: پس از آزادی مدیر متخلف با وثیقه میلیاردی وی مجدد بدون فوت وقت به محل کار خود بازگشت و ارتقای سمت نیز گرفت و به ریاست هیئت مدیره کشتارگاه منصوب شد.

وی تاکید کرد: دراین میان نکته دیگری که دارای اهمیت است این است که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و مدیر کل دام پزشکی از اعضای هیئت امنای مجتمع صنعتی گوشتی هستند که باید تحت نظارت باشد و بر موارد بهداشتی و عملکرد آن نظارت می داشتند؛ وقتی هم ناظر و هم مجری یکی باشد چگونه می توان با تمام توان در مقابل تخلفات ایستادگی کرد و ایرادات بهداشتی را برطرف کرد.

حقوق مدیران زندانی همچنان به حساب‌شان واریز می شود

وی اظهار کرد: در مدتی که مدیران بازداشت شده در ارتباط با پرونده گوشت های آلوده در زندان به سر می برند و پرونده تخلفات آن ها هم در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است، حقوق های آن ها همچنان برقرار بوده و به صورت ماهیانه به حساب آن ها واریز شده است، همچنین یکی از مدیران نیز قبلا حقوقی بین 20 تا 25 میلیون تومان دریافت می کرده است.

120 ساعت اضافه کاری برای حضور در زندان!

همچنین شنیده های دیگری حاکی از این است که پس از بازداشت یکی از مقامات ارشد دام پزشکی استان همچنان پای نامه ها و مکاتبات اداری دام پزشکی نام و سمت وی دیده می شود. این درحالی است که طبق قانون باید به جای این مسئول، سرپرست مشخص شود که در این باره تا به امروز هیچ اقدامی صورت نپذیرفته است.

همچنین شنیده ها از آن حکایت دارد که همزمان با بازداشت مدیر کشتارگاه معروف دو نیروی رده پایین  کشتارگاه نیز تحت تعقیب قرار گرفتند که بلافاصله از کار معلق شدند و حقوق آنها نیز قطع شد، اما این قانون برای مدیر مربوط اجرایی نشد بلکه پاداش هم دریافت کرد. این اتفاقات درحالی رخ می دهد که در این مدت حضور مدیر متخلف در زندان حدود 120 ساعت اضافه کاری هم برای وی منظور و در فیش حقوقی به همراه پاداش 10 میلیون تومانی اعمال شده است.

ابهام در تفریغ بودجه الیت

اجرای طرح پارکینگ های حاشیه خیابان های مشهد از طریق شرکت ترافیک هوشمند الیت، موجب نارضایتی شدید مردم شده بود و برخی از اعضای شورای شهر مشهد در زمان انتخابات، وعده حذف الیت از خیابان های مشهد را داده بودند. چندی قبل نیز امیرشهلا عضو شورا وعده حذف الیت از فرعی ها را اعلام کرد . همچنین رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا روز گذشته از ابهام در تفریغ بودجه الیت خبرداد.

 روز گذشته  امیر شهلا با انتشار مطلبی در کانال شخصی خود، ضمن تاکید بر اعتقاد شخصی اش مبنی بر حذف الیت از خیابان های فرعی، از قول یکی دیگر از اعضای شورای شهر اعلام کرد که شرکت الیت سال گذشته حدود 950میلیون تومان ضرر داشته است. برای روشن شدن این موضوع ووضعیت مالی شرکت الیت وتصمیم شورای شهر در این باره به سراغ رئیس کمیسیون برنامه وبودجه شورای شهر می رویم.

شنیده ها از ضرر یک میلیارد تومانی خبر می دهد

"بتول گندمی" رئیس کمیسیون برنامه و بودجه وعضو کمیسیون حمل ونقل وترافیک شورای شهر مشهد درباره وضعیت مالی شرکت الیت و این که یکی از اعضای شورای شهر از ضرر بیش از 950میلیارد تومانی این شرکت در سال 95خبر داده است، می گوید: چند روز قبل حسابرسان شورای شهر اعلام کردند که بحث های مالی وتفریغ بودجه شرکت الیت در شورای چهارم به تصویب نرسیده است.

وی می افزاید: اکنون ابهام بزرگی وجود دارد که چرا تفریغ بودجه الیت انجام نشده است درحالی که تفریغ بودجه این شرکت باید در تیرماه انجام می گرفت واگر هم در قالب بودجه سازمان ترافیک بوده است، این موضوع باید مشخص می شد.

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه شورای شهر اظهار می کند: با توجه به همین موضوع، بررسی وضعیت مالی شرکت الیت این هفته در دستور کار کمیسیون برنامه و بودجه ودو هفته دیگر در دستور کار کمیته تفریغ بودجه شورای شهر مشهد قرارخواهد گرفت ومجموع اقدامات وفعالیت های این شرکت در سال 95بررسی و درباره آن اعلام نظر خواهد شد.

 وی با بیان این که هم اکنون نمی توان درباره وضعیت مالی الیت اظهارنظر دقیقی کرد، تصریح می کند: تا زمانی که بررسی های دقیق انجام نشود، نمی توانیم بگوییم نبود شفافیت بوده است یا موضوع دیگری.

گندمی می گوید: سامان دهی پارکینگ های حاشیه ای خیابان ها به وسیله الیت قراربود به استفاده بهتر از خیابان و جلب رضایت شهروندان منجر شود اما اکنون به سمت نارضایتی مردم سوق پیدا کرده است وافزایش پارک های نیم ساعت رایگان وکاهش درآمد الیت هم شهرداری را متضرر کرده وهم باعث نارضایتی مردم شده است.

عضو کمیسیون حمل ونقل شورای شهر مشهد می افزاید: درکنار این، گسترش الیت به خیابان های فرعی اثر سوئی بر زندگی ساکنان این خیابان ها گذاشته ومشکلات زیادی را برای آن ها ایجاد کرده است.

گندمی با بیان این که تا دو هفته دیگر وضعیت مالی الیت مشخص می شود، اضافه می کند: براساس شنیده ها شرکت الیت سال گذشته حدود یک میلیارد تومان ضرر داشته است البته تا دوهفته دیگر که گزارش حسابرسان از وضعیت بودجه این شرکت اعلام و بررسی شود، نمی توان گفت وضعیت مالی الیت چگونه است.

وی با اشاره به این که الیت به طور قطع از خیابان های فرعی جمع خواهد شد، اظهارمی کند: اجرای پارک حاشیه ای الیت در 117خیابان از 118خیابان درخواست شده به تصویب شورای چهارم شهر رسیده است ومصوبه دارد . ما از الیت خواسته ایم که فهرست این 117معبر را ارائه دهد که هنوز این فهرست به ما داده نشده است.

رئیس کمیسیون برنامه وبودجه شورای پنجم شهر مشهد می افزاید : در خصوص خیابان‌هایی مانند استاد یوسفی که دانشگاه آزاد در آن قراردارد وخیابان هایی مانند آن  که استفاده کنندگان یک قشر خاص با توانایی مالی کم مانند دانشجویان هستند، تاکید کرده ایم که الیت جمع آوری شود .

اگر درآمدها و هزینه ها در حساب الیت احصا می شد، سال گذشته ضررده نبودیم

" سید حسین هاشمی زادگان" مدیرعامل شرکت الیت درباره اظهارات اعضای شورای شهر درباره ضرردهی این شرکت درسال گذشته می گوید: این که مجموعه ای ضرردارد یا سود، بستگی به نحوه ثبت اطلاعات دارد؛ به این گونه که اگر درآمدها وهزینه هایمان را به عنوان یک شرکت مستقل ثبت کنیم، زیان ده نیستیم اما اگر به عنوان یک مجری که شهرداری تاسیس کرده است تا خدمتی را انجام دهد واین گونه درآمدها به حساب شهرداری احصا وهزینه ها در دفاتر ما ثبت شود، زیان ده هستیم.

وی می افزاید: طبق قانون درآمدهای الیت باید ابتدا به خزانه دولت واریز وسپس برای ساخت پارکینگ در اختیار شهرداری گذاشته شود؛ در حالی که اگر درآمدها وهزینه هایمان در دفاتر شرکت ثبت شود، الیت سال گذشته زیان ده نبوده است.

تذکر نماینده نیشابور به وزیر کشور درباره اظهارات معاون استاندار

در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی، تذکر کتبی هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور به وزیر کشور قرائت شد. وی در این تذکر بر ضرورت تغییر فوری معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی به دلیل دخالت نامناسب در تقسیمات کشوری و ایجاد اختلافات منطقه‌ای تأکید کرده بود.

شایان ذکر است اقدام معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی در به کار بردن عبارت «خراسان غربی» در جلسه افتتاحیه پارلمان جدید بانوان نیشابور، واکنش نمایندگان این شهر را در پی داشت.به گزارش خبرگزاری موج، چنارانی نماینده نیشابور در واکنش به این اظهارات گفت: از مردم شهرم می خواهم در مقابل جمله ای که آقای حسینی بیان کرده است، سکوت نکنند.

وی افزود: از سخن معاون استاندار بسیار ناراحتم، ایشان اگر معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی هستند، به نظر بنده نباید نگاه منطقه ای داشته باشند و این سخنان در شان یک مسئول نیست، از وزیر محترم کشور می خواهم چنین افرادی در رأس هیچ کدام از مسئولیت های کشوری نباشند.

قوه قضاییه باید نتیجه پرونده کاسپین را زودتر اعلام کند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره نابه سامانی موسسات مالی و اعتراض های سپرده گذاران این موسسات طی چند روز گذشته در مقابل ساختمان قوه قضاییه گفت: پرونده کاسپین پس از جمع بندی کمیسیون اقتصادی به قوه قضاییه ارجاع شده است و طبق ماده 236 آیین‌نامه داخلی، قوه قضاییه باید نتیجه این پرونده را زودتر اعلام کند. به گزارش خانه ملت، علی مطهری افزود: متأسفانه در این گونه موارد مشاهده کرده‌ایم که به پرونده های ارسالی مطابق ماده 236 با تأخیر در قوه قضاییه رسیدگی می شود که اگر به نتیجه نرسد، ما باید راه دیگری را برای رسیدگی به مشکلات موسسات مالی انتخاب کنیم. این اظهارات علی مطهری که روز گذشته ریاست جلسه علنی مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت، در پاسخ به تذکر شفاهی نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس بود که گفت چندین روز از تجمع سپرده گذاران کاسپین در مقابل ساختمان  قوه قضاییه می‌گذرد این درحالی است که ماده 236 را در خصوص نحوه برخورد بانک مرکزی با پرونده کاسپین تصویب کرده‌ایم اما مشخص نیست چه سرانجامی یافته است. حاجی دلیگانی همچنین گفته بود: موسسات مالی ثامن‌الحجج، البرز، آرمان و پروژه پردیسبان نیز وضعیت بدی را برای چندین میلیون خانوار ایرانی ایجاد کرده است.

 

روزنامه شهرآرا؛

افزایش داد و ستد کودک در مشهد

یکی از مشکلاتی که فرزندان غیرقانونی در هر جوامعی با آن مواجه می‌شوند، مشکلات هویتی و نداشتن مدرک شناسایی آنان است. آذرماه سال92 قانونی تصویب می‌شود مبنی‌براینکه کودکانی که به‌علت قاچاق و خریدوفروش با مشکل نداشتن شناسنامه مواجه‌اند، می‌توانند ظرف مدت 6 ماه از آن تاریخ برای دریافت شناسنامه به مراکز بهزیستی مراجعه کنند. حال مسئولان بهزیستی خراسان رضوی نسبت به افزایش فرزندان غیرقانونی در استان هشدار و از آمار 300نفرۀ این افراد برای دریافت شناسنامه خبر می‌دهند.

مافیای قاچاق انسان

پیش‌ازاین هم محمد‌مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز دراین‌خصوص هشدار داده و گفته بود: «یکی از مواردی که خود من با جدیت تمام پیگیر هستم، مربوط به مافیای قاچاق انسان است که از مرزها یک جریان مافیایی، انسان به داخل کشور قاچاق می‌کند و سود 600میلیارد‌تومانی در سال به جیب سوداگران می‌ریزد.».

معاون امور اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی برای تشریح وضعیت کنونی فرزندان غیرقانونی این استان به خبرنگار شهرآرا می‌گوید: «کودکانی که از کانال‌های غیرقانونی خرید‌وفروش می‌شوند و بدون طی‌کردن مسیرهای قانونی، به‌عنوان فرزندخوانده تحویل خانواده می‌شوند، نمی‌توانند هویت و شناسنامه داشته باشند که به این کودکان، فرزندان غیرقانونی گفته می‌شود.».

غلامحسین حقدادی ادامه می‌دهد: «در سال‌های گذشته، افرادی که استانداردهای فرزندخواندگی نداشتند، به روش‌های غیرقانونی کودکانی را دریافت کرده و آنان را بزرگ می‌کردند. دولت در آن زمان به این نتیجه رسید که به‌دلیل اینکه این کودکان شناسنامه ندارند و هویت قانونی نیز ندارند، به بهزیستی مراجعه کنند و توسط کمیتۀ فرزندخواندگی و همکاری دستگاه قضا، شناسنامه‌دار شوند.».

حقدادی با بیان اینکه در آذرماه سال92 ذیل قانون حمایت از کودکان و نوجوانان تصویب شد تا افراد برای دریافت شناسنامۀ فرزندان غیرقانونی به مراکز بهزیستی مراجعه کنند، اظهار می‌کند: «این مصوبه تنها از زمان قبل از تصویب قانون و همان زمان اعتبار داشت و برای فرزندان غیرقانونی در سال‌ها و زمان‌های بعد معتبر نیست.».

معاون امور اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی یادآور می‌شود: «درحال‌حاضر 300 نفر در خراسان رضوی در نوبت دریافت شناسنامه از بهزیستی قرار دارند. بهزیستی با بررسی‌های لازم این افراد را به دستگاه‌های قضایی برای دریافت شناسنامه معرفی می‌کند.».

وی تصریح می‌کند: «درحال‌حاضر هیچ‌گونه اطلاعی درخصوص اینکه این 300 کودک چگونه به‌صورت غیرقانونی به‌عنوان فرزندخوانده به خانواده‌ها داده شده است، وجود ندارد و خانواده‌ها نیز اکثراً اظهار می‌کنند که کودکان را از جایی پیدا کرده و درجهت رضای خدا آن‌ها را بزرگ می‌کنند.».

حقدادی با بیان اینکه افراد نباید به‌هر‌دلیلی به قاچاق کودک و تحویل آن‌ها تن بدهند، اضافه می‌کند: «این کودکان در آینده با مشکل مواجه می‌شوند.».

بچه‌های ناخواسته را نفروشید، به بهزیستی بسپارید

کارشناس‌مسئول فرزندخواندگی بهزیستی خراسان رضوی نیز دراین‌خصوص گفته است: «میزان داد‌ و گرفت فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست از طرق غیرقانونی در خراسان رضوی، به مرحلۀ هشدار رسیده و مرتباً درحال افزایش است.».

زیبا مجرب افزود: «اگرچه آمار دقیقی از انتقال، واگذاری غیررسمی یا خرید‌وفروش غیرقانونی فرزندان بی‌سرپرست یا بدسرپرست در دست نیست، اما درحال‌حاضر، 300 خانواده، در بهزیستی پشت نوبت تعیین‌تکلیف هویتی فرزندان غیرقانونی خود هستند.». وی با بیان اینکه واگذاری فرزندان باید از طریق قانونی انجام شود، اظهار کرد: «چون خرید‌وفروش یا سایر روش‌های واگذاری غیرقانونی کودکان، دور از چشم دولت و سازمان بهزیستی انجام می‌شود، مشخص نیست که این فرزندان توسط چه افرادی، به چه کسانی و با چه ملاک‌هایی واگذار می‌شوند. در نتیجه، معلوم نیست که والدین یا خانواده‌هایی که از این راه‌ها فرزندی می‌گیرند، صلاحیت‌های لازم اقتصادی، اخلاقی، اجتماعی و فرهنگی و حتی محرمیت را برای اینکه فرزندی را بپذیرند، داشته باشند. بنابر‌این احتمال بسیاری دارد که این فرزندان یا خانواده‌ها در آینده، دچار مشکلات جدی بشوند.». کارشناس‌مسئول فرزندخواندگی سازمان بهزیستی خراسان رضوی عنوان کرد: «اگر چه درحال‌حاضر 2500 نفر در صف فرزندخواندگی قانونی هستند، اما کثرت افراد پشت نوبت، به‌خاطر سخت‌گیری‌های بهزیستی نیست، بلکه به‌دلیل وفور تقاضا و کمبود فرزندان قابل واگذاری است، چون تعداد زیادی از فرزندان قابل واگذاری، از طریق غیرقانونی و غیر‌رسمی، خریدوفروش یا واگذار می‌شوند.». وی درخصوص آیندۀ فرزندانی که به‌صورت غیر‌قانونی یا به‌صورت خریدوفروش در اختیار خانواده‌های متقاضی قرار می‌گیرند، به خانواده‌ها و مسئولان هشدار داد و گفت:«مسئلۀ محرمیت، ارث، حقوق اجتماعی و هویتی این فرزندان در واگذاری غیرقانونی از مهم‌ترین مشکلات است. برخی از این مشکلات با هویت‌بخشی به فرزند حل می‌شود، اما خیلی مسائل حل‌نشده باقی می‌ماند و در آینده، برای خانواده و فرزند، مشکل‌ساز می‌شود.».

ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکن ارزان‌قیمت در حاشیۀ شهر

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: «با تعاملات انجام‌شده برای ارتقای بافت حاشیه‌ای شهر مشهد، هزار مسکن ارزان‌قیمت در این مناطق ساخته می‌شود.».

به‌گزارش شهرآرا، محمدرضا اخوان‌عبداللهیان اظهار کرد: «یکی از موضوعات بسیار مهم در حوزۀ اقتصاد که در بخش رفع رکود نیز دارای اهمیت بسیار زیادی بوده، رونق مسکن است.».

وی ادامه داد: «در‌همین‌راستا تعاملات زیادی در خراسان رضوی برای بیشترشدن میزان استقبال از صندوق خانه‌اولی‌ها صورت گرفته و جلسات متعددی با بانک مسکن برای تقویت هر‌چه‌بیشتر این صندوق برگزار شده است.».مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی بیان کرد: «همچنین قراردادهایی منعقد شده تا برای ارتقای وضعیت حاشیۀ شهر مشهد، هزار واحد مسکونی در این محدوده‌ها مطابق با استانداردهای روز ساخته شود.».اخوان‌عبداللهیان با تأکید بر اینکه پروژۀ مسکن مهر در خراسان‌رضوی تا پایان امسال تکمیل می‌شود، خاطرنشان کرد: «مجموع تعهدات خراسان‌رضوی در حوزۀ مسکن مهر ١٠٢هزار واحد بوده که ازاین‌تعداد بیش از ٨٠هزار واحد آن تاکنون به بهره‌برداری رسیده و مابقی نیز تا پایان امسال تکمیل می‌شود.».

 

ایرنا خراسان رضوی؛

سهم 40 درصدی پسران در ورودیهای جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد

امیررضا صالح مقدم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سال تحصیلی جدید هزار و 700 دانشجو در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرش شده اند.

وی ادامه داد: هزار نفر از ورودیهای جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دوره های کارشناسی و دکترای حرفه ای و 700 نفر در دوره های تحصیلات تکمیلی شامل کارشناسی ارشد، پی.اچ.دی و دستیار تخصصی پذیرفته شدند.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ظرفیت پذیرش دانشجو در این دانشگاه و تناسب جنسیت آنها در سال تحصیلی جاری نسبت به سالهای گذشته تغییر چندانی نداشته است.

وی افزود: کلاسهای دانشجویان قدیم از اول مهر آغاز شده است. نام نویسی از دانشجویان جدید از امروز آغاز شده و تا پنجم مهر ادامه دارد و طبق تمهیدات انجام شده تمامی مراحل نام نویسی دانشجویان در کمتر از دو ساعت انجام می شود.

او ادامه داد: پرونده سلامت برای تمامی دانشجویان جدید نیز با انجام معاینات بالینی و تندرستی تشکیل می شود.

 

فارس خراسان رضوی؛

50 پرونده مدارس متخلف تنظیم شد/ مدارس دولتی حق گرفتن شهریه ندارند

علی باخرد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، اظهار کرد: گرفتن هر پولی غیر از آنچه که آموزش و پرورش ابلاغ کرده باشد با هر بهانه‌ای در مدارس دولتی و غیرانتفاعی ممنوع است.

وی ادامه داد: شهریه مدارس غیرانتفاعی اعلام شده است و مدیران مدارس حق گرفتن شهریه اضافی را ندارند.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: بر اساس ابلاغ هایی که آموزش و پرورش به مدارس دولتی داده است این مدارس حق گرفتن هیچگونه شهریه ای از اولیا دانش‌آموزان را ندارند.

باخرد یادآور شد: از یک ماه گذشته طرح نظارت بر شهریه مدارس شروع شد که تاکنون 50 پرونده از مدارس متخلف تنظیم و به تعزیرات فرستاده شده است.

پیش بینی ورود 350 هزار زائر پیاده به مشهد در دهه سوم صفر

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمد حسن واحدی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اظهار داشت: برنامه‌ریزی برای خدمات‌دهی به زائران حضرت امام حسین (ع) در مسیر کربلا و همچنین زائران حضرت امام رضا (ع) در مسیر مشهد طی دهه پایانی ماه صفر آغاز شده است.

وی افزود: علاوه بر زائران اربعین حسینی، استان خراسان رضوی در دهه آخر ماه صفر پذیرای میلیون‌ها زائر و عزادار خواهد بود.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود خراسان رضوی در ایام پایانی ماه صفر پذیرای بیش از 3.5 میلیون زائر باشد، بیان کرد: در مدت مشابه سال گذشته سه میلیون و 200 هزار زائر عزادار وارد این استان شدند.

واحدی با اشاره به اینکه برآوردها حاکی از ورود 350 هزار زائر پیاده به مشهد در روزهای پایانی ماه صفر است، ادامه داد: این تعداد در مدت مشابه پارسال 298 هزار زائر پیاده بود.

وی یادآور شد: براساس هماهنگی‌های صورت گرفته، جمعیت هلال احمر و گروه‌های امداد و نجات از 10 استان کشور برای کمک و خدمات‌دهی به زائران پیاده به این استان می‌آیند و سه فروند بالگرد هم در این حوزه فعال می‌شود.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی اشاره کرد: همچنین برای بازگشت این زائران از طریق پایانه‌های مسافربری مشهد چهار هزار دستگاه اتوبوس در نظر گرفته شده و خروج آنان با کمک نیروی انتظامی مدیریت می‌شود.

واحدی افزود: طی سال گذشته در طول مسیرهای منتهی به مشهد 276 ایستگاه صلواتی خدمات‌دهی به زائران ایجاد شده بود که امسال تلاش بر آن است که این خدمات‌دهی گسترده‌تر شده و تمام استان‌های کشور نیز به کمک بشتابند.

وی با بیان اینکه پارسال 21 استان کشور در این حوزه مشارکت داشتند، اضافه کرد: امیدواریم امسال نیز هر استان کشور خدمات‌دهی در یک ایستگاه صلواتی را متعهد شده و در این راستا ظرفیت خیرین برای خدمت به زائران رضوی به کار گرفته شود.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی بیان کرد: پارسال علاوه بر ایستگاه‌های بین راهی، 400 ایستگاه نیز در مشهد دایر بود که امسال ساماندهی بهتری در این زمینه انجام می‌شود.

واحدی ادامه داد: براساس سهمیه تعیین شده، ستاد اربعین استان، اسکان و تغذیه روزانه 160 هزار نفر از زائران اربعین حسینی را در مسیر کربلا برعهده دارد.

انتهای پیام/