به گزارش صبح توس؛ سرتیپ دوم امیرمحمدکاظم تارخ پس از طی تحصیلات عالی در دانشکده افسری و حضور مکرر در میدان‌های نبرد، سرانجام در سال 1362 فارغ‌التحصیل شد و با تیپ 55 هوابرد در عملیات گوناگون دوران جنگ تحمیلی خدمت کرد. او در زمان حضورش در این تیپ، سه مرحله مجروح شد.

 

وی پس از جنگ نیز در رده های مختلف نظامی اعم از فرمانده تیپ هوابرد شیراز، فرمانده لشكر 30 گرگان، فرمانده قرارگاه ارتش در شمال غرب كشور، فرمانده لشكر 77 پیروز ثامن الائمه(ع) و فرماندهی قرارگاه شمال شرق كشور را بر عهده داشته است. همچنین پس از بازنشستگی به عنوان مشاور امنیتی و نظامی استاندار خراسان رضوی انتخاب شد.

 

در آستانه فرا رسیدن هفته دفاع مقدس وی میهمان تحریریه صبح توس شد و به گفت‌وگو با خبرنگاران و مسئولان این مجموعه پرداخت که متن گفت‌وگوی این رزمنده را در ادامه می‌خوانید:

 

*صبح توس: در ابتدا از ماجرای اعزام به جبهه بفرمایید؛ در چه سنی عزم رفتن کردید و به چه صورت اعزام شدید؟

 

تارخ: با پیروزی انقلاب اسلامی از ۲۳ بهمن سال ۵۷ بحث امنیت سلاح به ما سپرده شد. در واقع از نخستین روزهای پیروزی انقلاب تفنگ به دست گرفتم.

 

با شروع جنگ وارد دانشگاه و پس از فارغ التحصیلی وارد تیپ 55 هوابرد شدم.

 

به مدت چهار سال فرمانده دسته و فرمانده تیپ بودم که در مجموع ۹۴ ماه در جبهه بوده و سه مرتبه مجروح شدم.

 

پس از اتمام خدمت، دو سال و نیم در لشکر گرگان بودم و سپس جانشین قرارگاه شمال غرب شدم. سال ۸۴ به مشهد آمده و شش سال و نیم فرمانده لشگر ۷۷ بودم. حدود دو سال فرمانده ارشد کشور در شمال شرق و هم اکنون به عنوان مشاور امنیتی- نظامی استاندار خراسان رضوی مشغول به کار هستم.

 

*هیچ امتیازی به دشمن ندادیم

 

صبح توس: رمز پیروزی ما در دفاع مقدس چیست؟

 

تارخ: اعتقادمان این است که در این جنگ سربلند بیرون آمدیم چون هیچ امتیازی به دشمن ندادیم؛ همین که اجازه ندادیم عراق به اهداف خود برسد این به معنای پیروزی است.

 

امتیازی که نسبت به دشمن داشتیم اعتقاد واقعی و اعتماد به خدا بود. ملت ما یک ملت خداپرست واقعی است. با پیروزی انقلاب ایران یک کشوری شناخته شد که توانست به خواسته های درونی خود برسد. دشمن این مسئله را نمی پسندید و از زمان پیروزی انقلاب تا زمان تهاجم مرتب چوب لای چرخ انقلاب می گذاشت تا اینکه عملا وارد جنگ شد.

 

*6 برادر همزمان عازم جنگ شدیم

 

در یک برهه زمانی از خانواده ما شش برادر در جنگ حاضر شدیم که چهار نفرمان زخمی شد.

 

من در کردستان جنایات ضد انقلاب را دیده بودم٬ به دارکشیدن ها و شهید شدن ها را دیده بودم و با این حال در دفاع از کشورم وارد میدان شدم. در طول این مدت و پس از آن هرگز احساس پشیمانی نداشتیم چون ما با کسی معامله نکردیم که پشیمان باشیم؛ معامله ما با خدا بود.

 

 

حمایت مردم نیز عامل مهمی در پیروزی‌ ما بود. در طول یکصد سال گذشته 318 جنگ در جهان رخ داده است که تنها در 26 جنگ مردم پشت نیروهای مسلح کشورشان ایستادند که یکی از این کشورها کشور ایران است.

 

*کشورهای خلیج فارس می‌گفتند در صورت ادامه جنگ، ایران بغداد را تصرف می‌کند

 

صبح توس: برخی به گرامیداشت دفاع مقدس انتقاد کرده و عنوان می‌کنند به جای گرامیداشت جنگ، باید همان سال‌ها صلح را می‌پذیرفتیم. چه پاسخی برای این ادعا دارید؟

 

تارخ: هیچ انسان عاقلی دوست ندارد که یک جنگ فرسایشی را تجربه کند؛ اما در آن برهه از زمان جنگ باید ادامه پیدا می کرد.

 

در اجرای عملیات بیت‌المقدس 26 روز جنگیدن مداوم طول کشید تا توانستیم مناطق اشغالی را بازپس بگیریم. کشورهای حاشیه خلیج فارس به این نتیجه رسیدند که اگر دو عملیات دیگر انجام شود ایران بغداد را تصرف می‌کند.

 

بنابراین شورای امنیت سازمان ملل پس از فتح خرمشهر دومین قطعنامه را صادر کرد و در طول این 19 ماه هیچ خبری از قطعنامه نبود در واقع زمانی که احساس خطر کردند این قطعنامه صادر شد.

 

سازمان ملل می‌گفت: جنگ را تمام کنید؛ صدام می‌گفت من حاضرم و عربستان هم می‌گفت من غرامت جنگ را می‌دهم.

 

*سخن عربستان برای پرداخت غرامت جنگ ادعایی بیش نبود

 

چند سوال مطرح شد؛ شما که می‌گویید عقب‌نشینی، ما از کجا عقب نشینی کنیم؟ مرزهای خودمان؟! در این صورت ما باید خوزستان را به طور کامل از دست می‌دادیم.

 

شما که می‌گویید آتش‌بس، پس تکلیف این دو هزار و 500 متری که در اشغال عراق است چه می‌شود؟ آیا تضمین می‌کنید شش ماه دیگر دوباره عراق حمله نکند؟

 

عربستان که می‌گوید پول می‌دهد با چه مکانیزمی این پول را پرداخت می‌کند، از کجا باور کنیم که پرداخت می‌کند و زیرش نمی‌زند؟ ضمن اینکه عربستان مبلغ غرامت را 70 میلیارد دلار عنوان کرده بود در حالی که آن زمان که ما حساب کردیم بیش از یکصد و 50 میلیارد دلار هزینه جنگ شده بود.

 

در آن برهه نمی شد با دادن امتیاز جنگ را پایان داد. ما در جنگ های پیشین اراضی زیادی از کشور را از دست دادیم.

 

اعتمادی به صدام نبود که جنگ را مجدد شروع نکند

 

امام دقیقا می‌دانست که به هیچ عنوان نمی‌شود به صدام اعتماد کرد. زمانی که شورای عالی دفاع و مسئولان کشور در ۲۰ خردادماه در جلسه ای جریان جبهه های جنگ را به حضرت امام(ره) گفتند٬ امام دستور دادند به دفاع ادامه داده و جنگ را پایان ندهند وتا زمانی که یک سرباز عراقی در خاک ایران است، مذاکره نکنیم.

 

آن هایی که صحبت از صلح می کردند دنبال امتیاز بودند؛ اما ما چرا باید امتیاز می دادیم؟ چرا باید به مهاجمی که همه دنیا پشت او بود فرصت می دادیم. ما کشوری را شکست دادیم که ۵۳ کشور به طور فیزیکی حامی او بودند.

 

اگر این کار را نمی کردیم باید در سال های بعد گلوله های عراق را در آبادان و خرمشهر می دیدیم.

 

*صبح توس: آیا مسئولان آن زمان حمله عراق به ایران را پیش‌بینی کرده بودند؟

 

تارخ: بالغ بر 800 مورد تجاوز مرزی پس از پیروزی انقلاب رخ داد. با توجه به تحرکات دشمن در طول این مدت می‌شد حمله را پیش‌بینی کرد.

 

برخی گمان می‌کردند جنگ ما بی‌ حساب و کتاب است در صورتی که حساب داشت و ما هیچ راه چاره‌ای جز دفاع نداشتیم.

 

*صبح توس: جنگ هشت ساله چه دستاوردهای نظامی برای سپاه و ارتش داشت؟

 

تارخ: ما جنگی را پشت سر گذاشتیم که یک نفر خارجی کمک ما نبود که ما بتوانیم بگوییم حامی داریم. پس از پیروزی در جنگ در سه مرحله به خوداتکایی، خودباوری و خودکفایی رسیدیم. هر چه دستاورد نظامی داریم با همین سه مرحله توانستیم به دست آوریم.

 

امروزه مشتاقانی هستند که به دنبال کسب تجربه ما در جنگند.

 

*لباس و پوتینم برای دفاع آماده است

*صبح توس: اگر جنگی دوباره رخ دهد برای حضور مجدد آمادگی دارید؟

 

تارخ: بنده بارها به دوستانم گفته‌ام لباس و پوتینم آماده است هر موقع احساس خطر شد من برای دفاع حاضرم.

 

*گه‌گاهی شعر می‌سرایم

 

صبح توس: ماجرای سرود لشگر ۷۷؟

 

تارخ: سروده ای است که خودم گفتم. به هر حال همشهری سعدی و حافظ هستم و از همان ابتدای کودکی به شعر و ادبیات فارسی علاقه داشتم و گهگاهی شعر می گویم.

 

صبح توس: نظرتان راجع به جنگ سوریه و مدافعان حرم چیست؟

 

تارخ: داعش برای ما تهدید است؛ البته تهدیداتشان کنترل شده و ما کاملا در امنیت هستیم؛ اما باید بدانیم هر چه در سوریه مقاوم تر باشیم به نفعمان است. هر عقل سلیمی می پذیرد که اگر در سوریه کمک نکنیم فردا باید در خاک خودمان با آنان بجنگیم.

 

برخی می گویند جوانان مردم در سوریه کشته می‌شوند؛ اما در واقع چنین چیزی نیست چون اگر امروز به سوریه نمی رفتند فردا باید مقابل داعش در خود ایران می جنگیدند.

 

اگر جوانان ما نبودند داعش به شکل امروز مهار نمی شد بنابراین حضور ما در آنجا منطقی است.

 

صبح توس: برخی انتقاد می‌کنند نیروهای ما برای دفاع از مسئولان سوریه وارد این جنگ شده‌اند. پاسخ شما چیست؟

 

تارخ: ما تنها به دنبال حذف غده سرطانی هستیم؛ این ماجرا اگر مهار نشود ترکشش ما را می‌گیرد بنابراین دفاع ما دفاع از شخص یا اشخاص نیست؛ دفاع از اسلام است.

 

ما مرتب تحرکات دشمن را رصد می‌کنیم و با قاطعیت می‌گوییم مرزهای ما در امنیت کامل هستند و هیچگونه تهدید نظامی ما را تهدید نمی‌کند.

 

*صبح توس: با توجه به اینکه شما مشاور امنیتی استاندار هستید بفرمایید در رابطه با مسئله آب چه اقدامی شده است؟

 

تارخ: جنگ آینده جنگ آب خواهد بود، زیرا ایران جزء چهارمین کشور کم آب جهان است. در همین رابطه بر روی آب دریای عمان بررسی‌هایی به عمل آمده، مطالعاتی صورت گرفته و قرار شده است این آب، زاهدان، مشهد و بیرجند را پوشش دهد؛ اما چون تا حدی گران تمام می‌شود مسئولان باید به فکر ساز وکاری باشند که فشار زیاد بر مردم وارد نشود.

 

متاسفانه هنوز برخی به این نتیجه نرسیده‌اند که منابع آب زیرزمینی به طرز وحشتناکی مصرف شده و شرایط جوی هم تغییراتی داشته که موجب کمبود آب شده است.

 

*صبح توس: وجود بارگاه مطهر رضوی موجب شده دشمن تهدیداتی داشته باشد؛ مجموعه امنیتی استان چه نگاهی برای تامین امنیت مشهد دارد؟

 

تارخ: تمام مراکز حساس از جمله بارگاه مطهر رضوی مورد توجه دستگاه امنیتی قرار دارد و ساز و کارهای لازم پیش بینی شده است؛ حرم در امنیت کامل است. علی رغم تهدیداتی که شده است ما به لطف خدا هیچ مشکلی در بحث امنیت نداریم.

 

*صبح توس: زمان جنگ تصور می کردید روزی فرا رسد که 2 میلیون زائر ایرانی روز اربعین در امنیت کامل پیاده سمت کربلا روند؟

 

تارخ: اینکه چنین روزی برسد در تصور هیچ کس نبود. چگونه می توانستیم تصور کنیم یک رژیم جهنمی که یک دنیا پشتش است سقوط کند؛ اما امروز به برکت رزم رزمندگان٬ ایثار ایثارگران و شهادت شهیدانمان شاهد تحقق این آرمان هستیم.

 

گفت‌وگو: سارا آویشی

انتهای پیام/