به گزارش صبح توس؛ علیرضا کاظمی ظهر امروز در حاشیه نواختن زنگ مهر مدارس عشایری استان خراسان رضوی در منطقه سَرزو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۲۲۱ مدرسه عشایری در این استان با حدود ۷ هزار دانش‌آموز وجود دارد که قوچان بیشترین سهم دانش آموزان عشایر در استان و کوچ رو را دارا است.

وی با اشاره به وجود ۵۵ مدرسه عشایری کوچ رو در خراسان رضوی، گفت: عشایر کوچ رو در قوچان حدود ۵۰۰ کیلومتر تا مراوه‌تپه را طی می‌کنند و قسمت مهمی از سال تحصیلی را در منطقه استان گلستان حضور دارند.

مدیرکل آموزش‌ و پرورش خراسان رضوی نگاه آموزش‌ و پرورش را ارتقای تعلیم و تربیت عشایر دانست و ادامه داد: اگر دانش فرزندان عشایر بیشتر باشد اقتصاد، کشاورزی و غیره توسعه بیشتری دارد.

کاظمی با یادآوری اینکه عشایر همیشه در خط مقدم تلاش و نماد مجاهدت، محرومیت، درد و رنج هستند، بیان کرد: باید به‌عنوان یک وظیفه حکومتی، دینی و اجتماعی توجه بیشتری به این قشر از جامعه صورت بگیرد.

وی بابیان این مطلب که فعالیت‌های مناسبی در این حوزه همانند توسعه مدارس عشایر، افزایش سرانه، تجهیز، تأمین نیروی انسانی و غیره صورت گرفته است، تصریح کرد: اصل اجرای زنگ عشایر به دلیل توجه به حوزه آموزش عشایر است و اگر بتوانیم چرخه آموزش را در عشایر متوقف نکنیم بهترین کار را انجام داده‌ایم.

مدیرکل آموزش‌ و پرورش خراسان رضوی با اشاره به اینکه تأمین فضای آموزشی، جلوگیری از ترک تحصیل و فراهم کردن بسترها برای ادامه تحصیل عشایر بسیار حائز اهمیت است، گفت: باید زمینه مدارس متوسطه اول و دوم فراهم شود تا دانش آموزان عشایری به‌راحتی بتوانند هم‌زمان باکار به تحصیل ادامه دهند.

کاظمی با تأکید بر این موضوع که نگاه در آموزش‌ و پرورش خراسان رضوی کاهش مدارس مختلط در استان است، خاطرنشان کرد: در این راستا سالانه ۱۵ تا ۲۰ درصد مدارس مختلط کاهش پیدا می‌کند که البته در مدارسی که چند دانش‌آموز بیشتر وجود ندارد این امکان فراهم نیست تا به نرم استاندارد برسد و مدرسه جدا تأسیس شود و در غیر این صورت از طرح روستا محور یا مدارس شبانه‌روزی استفاده می‌شود.

وی 30 درصد مدارس خراسان رضوی را فرسوده دانست و ادامه داد: به‌طور دائم مدارس ساخته و استحکام‌بخشی اما هرسال به قدمت مدارس افزوده و عمر آنان بیشتر می‌شود و آموزش‌وپرورش باسیاست استحکام بنای مدارس فرسوده عمل می‌کند.

مدیرکل آموزش‌ و پرورش خراسان رضوی با اشاره به اینکه تاکنون ۶۰ درصد مدارس فرسوده استان بازسازی‌شده است، افزود: تنها ۳۰ درصد مدارس فرسوده باقی‌مانده و مدارس کانکسی برای حوزه آموزشی عشایر به دلیل کوچ بسیار مناسب است.

کاظمی بیان کرد: در سال تحصیلی جدید با تزریق ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به مجموعه آموزش‌ و پرورش استان خراسان رضوی از خروجی‌های دانشگاه فرهنگیان و استخدامی ماده ۲۸ خلأها پرشده است و امسال مهرماه بدون مشکل را آغاز می‌کنیم.

انتهای پیام/