ابراهیم قانع، مداح و ذاکر اهل بیت(ع) در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون رابطه بین قیام امام حسین (ع) و انقلاب اسلامی، اظهار کرد: انقلاب اسلامی از دل مجالس مذهبی و مداحی‌ها به عرصه ظهور رسید و مداحی و انقلاب اسلامی به نوعی با یکدیگر عجین شده‌اند و در آن روزهای پیروزی انقلاب و حتی بسیار قبل‌تر از آن، مداحی‌ها بر مدار اتفاقات و شرایط آن روز جامعه بود و به همین دلیل حکومت وقت با برپایی مراسم عزاداری اهل بیت (ع) ممانعت می‌کرد.

مداح و ذاکر اهل بیت(ع) بیان کرد: مداح می‌تواند به نوعی مطالب را بیان کند که ترسیم واقعیت به درستی انجام شود، این واقعیت می‌تواند جریان قیام عاشورا و یا اتفاقات معاصر از قبل انقلاب تا کنون باشد که شونده این را درک کند که داشته‌های امروز جامعه با چه زحماتی به این مقدار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران شاخه‌ای تنومند از قیام امام حسین (ع) است، تصریح کرد: اگر مداح بداند در چه جایگاهی ایستاده است و برای چه جریانی زحمت می‌کشد به یقین کارهای بسیاری می‌تواند انجام دهد.

قانع یادآور شد: هر کسی در هر پست و مقامی در حال خدمت است اگر خود را به جریان عاشورا متصل کند، مشکلی سر راهش به وجود نمی‌آید چراکه سیاست عاشورا تنها سیاست صادقانه است و رمز موفقیت انقلاب اسلامی ایران در مقابل سایر انقلاب‌های دنیا، اتصال به جریان عاشورا است.

مداح و ذاکر اهل بیت(ع) عنوان کرد: عاشورا در هر بعدی از اجتماع و سیاست حرف برای گفتن دارد، تربیت کودک شیرخواره تا پیرمرد ۹۰ ساله در عاشورا جای گرفته است.

وی بیان کرد: هیئت و مداح باید در راه اخلاص قدم بردارد و برای اینکه مهم محقق شود باید برای امام زمان(عج) یارگیری کرد و نباید برای هیئت خود و به نام محله مسجد خودمان افراد را جذب و یا طرد کنیم.

قانع خاطرنشان کرد: هیئت باید باسواد باشد و اگر مداح و رئیس هیئت نتواند در راستای تبیین قیام عاشورا قدم بردارد، ضعیف عمل کرده است.

مداح و ذاکر اهل بیت(ع) اضافه کرد: مداحان جوان تا می‌توانند علاوه شور عاشورا به شعور عاشورایی نیز با مطالعه کردن، سخنرانی گوش دادن و مقتل خوانی بپردازند چراکه جزء جدایی ناپذیر مجالس اهل بیت (ع) هستند و این خیلی بد است که یک مداح نتواند اگر سخنران نبود برای مردم صحبت کند.

وی عنوان کرد: ما شهدای کربلا را ندیدیم و امثال حججی‌ها از قبل انقلاب تا کنون برای درس بزرگی بوده‌اند چراکه زمانی برای ما وقتی می‌گفتند که فلان یار امام به فرمان امام داخل تنور نشست، درک نمی‌کردیم تا در جریان دفاع مقدس به پاک سازی میدان‌های مین برخورد کردیم و دیدیم که چطور رزمنده‌ها برای لبیک به ندای رهبرشان، خود را به روی مین‌ها می‌انداختند.

انتهای پیام/