قاسمعلی خدابنده در گفتگو با صبح توس اظهار داشت: آموزش و پرورش در طی چند سال گذشته و از جمله سال جاری پروژه‌ای را تحت عنوان «پروژه مهر» اجرا می‌کند که در قالب آن تمامی فعالیت‌ها و فرآیندهایی که باید برای بازگشایی مدارس انجام شود به مرحله اجرا درمی‌آید.

وی ادامه داد: هدف این پروژه این است که مدارس در کمال آرامش و با آمادگی کامل از نظر فضا، تجهیزات، نیروی انسانی و ثبت نام دانش‌آموزی کار خود را آغاز کنند که البته این فعالیت‌ها در طول تابستان و با اعتباراتی که همه ساله برای بازسازی مدارس، تأمین و تجهیز و رنگ‌آمیزی به ادارات آموزش و پرورش ابلاغ می‌کنیم در سطح استان اجرا می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در سال جاری با همکاری اداره کل نوسازی مدارس استان 63 پروژه در سطح استان خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد که به این ترتیب حدود 348 کلاس درس به بهره‌برداری خواهد رسید و این تعداد فضای جدید آموزشی با اعتباری بالغ بر 25 میلیارد تومان آماده شده است.

خدابنده گفت: ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش هم از دیگر اقداماتی است که در قالب پروژه مهر انجام می‌شود که در همین راستا فرآیندهایی مانند نقل و انتقال همکاران صورت پذیرفته و با بیش از 40 درصد تقاضاهای نقل و انتقال همکاران موافقت به عمل آمده است.

وی ادامه داد: همه ادارات آموزش و پرورش استان ساماندهی نیروی انسانی را انجام داده‌اند و ما امیدواریم در سال تحصیلی جدید هیچ کلاسی بدون معلم و هیچ معلمی بدون کلاس و هیچ دانش‌آموزی در خارج از مدرسه نماند و همه مدارس ما در روز اول مهر با برنامه کامل کار تعلیم و تربیت دانش‌آموزان را آغاز کنند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مورد اعتبارات پروژه مهر تصریح کرد: در سال جاری حدود یک میلیارد و 700 میلیون تومان در سطح استان و در طول تابستان برای پروژه مهر به ادارات اختصاص یافته است که البته این رقم برای کل استان که حدود 10 هزار و 500 واحد آموزشی داریم ناچیز است اما خوشبختانه اداره کل نوسازی هم در راستای تعمیر و تجهیز مدارس از جمله تأمین ایزوگام، قیر، سیستم‌های متمرکز گرمایشی و سرمایشی و... هزینه‌های زیادی انجام داده است.

وی در مورد تعداد دانش‌آموزان استان خراسان رضوی در سال تحصیلی جدید اظهار داشت: در سال آینده یک میلیون و 130 هزار دانش آموز در سطح استان خراسان رضوی به کلاس درس خواهند رفت که البته با توجه به مهاجرپذیر بودن استان و به ویژه شهر مشهد احتمال افزایش این تعداد هم وجود دارد.

خدابنده خاطرنشان کرد: در روز اول مهر برنامه‌های ویژه آیین گشایش مدارس همه شهرستان‌ها و مناطق آموزش و پرورش استان اجرا و به صورت متمرکز در یکی از مدارس مشهد با حضور مسئولان برگزار و از طریق صدا و سیمای استان به طور مستقیم پخش خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در روز اول مهر علاوه بر «زنگ مهر» که زنگ شروع مدارس است «زنگ ایثار» به دلیل همزمانی با هفته دفاع مقدس، «زنگ امر به معروف و نهی از منکر» به دلیل تقارن با دهه اول محرم و «زنگ نماز» هم در یکی از مدارس به صدا درخواهد آمد و نمازجماعت در یکی از مدارس شهر با حضور امام جمعه هر شهرستان و با شرکت دانش‌آموزان و معلمان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/