به گزارش صبح توس؛  با شروع ماه محرم  بحث مداحی در جامعه بسیار داغ  می شود به طوری که در اکثر مراسمات حضور مداح جزء لاینفک مراسمات و روضه های امام حسین به حساب می آیند.نوحه های هر منطقه از ایران ویژگی های خود را دارد: از نوحه های پرسوز و گداز لرها و خراسانی ها گرفته تا اشعار پرشور نوحه های منطقه آذربایجان و صداهای پر احساس مداحان سنتی پایتخت.

جدای از این نوحه های شعر مهم ترین بخش یک مداحی است گاهی مداح فقط می خواهد اشک ملت را در بیاورد که این موضوع باعث می شود اشعار سخیف و دست پایین و سطحی خواند شود اما آیا مراسمات ماه محرم و سایر عزداری های ما برای امام حسین و دیگران ائمه تنها برای گریه کردن است یا باید مفاهیم بلند تشیع عنوان ود نکته ای که در این بین بسیار مهم است نقش شعر آیینی در مداحی است یک شعر خوب با وزن و قافیه مناسب همراه با مفاهیم تفکر شیعی می تواند باعث روشنگری در جامعه شود اما اینکه چقدر بین شاعران و مداحان ارتباط است و چقدر شاعران آیینی برای مداحان شعر می سراییند سوالی است و یا اینکه چقدر مداحان دنبال اشعاری هستند که چنین ویژگی داشته باشند سوالاتی است که باعث شده به سراغ  امیر مهدی حکیمی نویسنده و منتقد شعر حوزه برویم.

شعر مداحی باید سنبل مفاهیم بلند شیعی باشد

 صبح توس: شاعران چقدر در مداحی امروز نقش دارند؟

حکیمی:اگر به خواهم به این سوالا شما جواب دهم باید به دوران پیامبر(ص) و ائمه (ع) بگردیم آن زمان که پیامبر(ص) و ائمه (ع) به شاعران صله می داند.

 از همان ابتدا شاعران شیعی سعی داشتند در قالب شعر مفاهیم بلند اسلام و شیعه را بیان کنند و مفاهیم عدالت و مبارزه با ظلم در اشعارشان هویدا باشد و همین موضوع باعث شده بسیاری از این شاعران از دست حاکمان اموی و عباسی در حال فرار باشند.

شاعرانی که در مدح ائمه اطهار (ع) و بیان فضائل ایشان و ظلم و ستم‌هایی که بر ایشان رفته بود شعر می‌سرودند همواره مورد توجه و عنایت ائمه(ع) بوده‌اند. آنها با زبانی مؤثر و شیوه‌ای کار آمد در جهت اهداف سیاسی و فرهنگی ائمه اطهار (ع) حرکت می‌کردند و با اشعار خویش حقانیت ائمه را اثبات می‌کردند. از جمله این شاعران می‌توان به سید حمیری کمیت، دعبل خزاعی و فرزدق اشاره کرد.

شعر آئینی که برای مداحی  سروده می شود و باید سنبل مفاهیم بلند اسلامی و شیعه باشد که در قالب درست و شیعی سروده شد.

شعر و مداحی رسانه شیعه در تمام طول تاریخ

حکیمی:باید شعر شاعران به زبان مداحی و جلسات مذهبی و ریتم و وزن این جلسات در شعرشان هویدا باشد و شعری بسرایند که از زبان و بیان قوی احساسی، مفاهیم شیعی را در قالب شعر ارائه دهند و نباید تنها به مفاهیم سطحی و زود گذر بپردازند.

 مداحان نیز باید دنبال شعر خوب باشند این که تنها براساس یک وزن و یک ریتیم خاص بخواهند یک شعر را را بسرایند و مداحی کنند برخلاف مفاهیم بلند شیعی است ارتباط شاعران و مداحان بسیار مهم  و جدی است به طوری که در طول تاریخ تشیع شعر و مداحی همیشه رسانه‌ی شیعی بود و هست رسانه ای که در مقابل با  ظلم سیتز و ترویج عدالت  شعر سروند  وحتی  اگر در مظلومیت و مصائب اهل بیت،  شعر می سرودند در راستا اهداف اهل بیت  و اسلام بوده است.

شاعر نباید به خاطر اینکه برای مداحی شعر می گوید حس کوچکی کند

صبح توس: آیا زمینه برای ارتباط بین شاعران و مداحان فراهم است؟ یعنی مداحان به سراغ شاعران می روند

حکیمی: در مداحی رابط تنگاتنگ بین شاعر و مداح را می طلبد هر دو باید برای یک مداحی خوب تلاش کنند باید زمینه  به گونه ای فراهم شود تا هم شاعران گفتن شعر برای مداحی احساس کوچکی نکند  چرا که آنها دارند کار بزرگی می کند و برای  عزداری یا شادمانی  اهل بیت و در راستای اهداف آنها شعر می سرایند و مداحان هم باید ازاشعاری که مفاهیم سخفیف و بی ارزش دارند دوری کنند و به سمت شاعرانی بروند

صبح توس: به نظر شما شاعران امروز توانسته اند آن رسالت که ائمه (ع) از شاعران توقع دارند را انجام دهند؟

حکیمی: به نظر من  شعر شیعه پس انقلاب رشد خوبی داشته است و شعر آیینی در بین شاعران جایگاه مناسب پیدا کرده است در کل شعر آئینی خوب شعری است که در آمیخته با احساس شاعر و مفاهیم شیعی و دینی باشد و در قالب درست شعری و وزنی سروده شده باشد.

شعر آئینی باید با سندیت داشته باشد

 صبح توس: چقدر مطالعه و ارتباط با مراکز علمی و پژوهشی دینی می تواند در شعر آئینی کمک کننده باشد؟

حکیمی: شاعر باید شعری بگویید که سندیت داشته باشد و این مطالعه بسیار یک  شاعر را می طلبد چرا که هنراز اندیشه و تفکر یک هنرمند می تراود در واقعه هنر زبان احساسات یک هنرمند است و شاعر هر چه عمیق تر مطالعه داشته باشد بهتر می تواند شعر بگویید  شعری که تنها براساس احساسات یک شاعر گفته شود نمی تواند شعر اثر گذاری باشد 

 

شاعران لازم نیست به مراکز علمی پژوهشی مراجعه کند چرا که کتابهای خوبی در حوزه مفاهیم دینی به  زبان فارسی چاپ شده است  بخصوص شاعران جوان که اطلاعات کمتری نسبت  شاعران با تجربه دارند  می تواند با مطالعه کتابهای مثل مقتل ها خوبی که در زمینه کربلا نوشته شده اطلاعات خود را افزایش دهند.

 بعضی از مباحث دینی را در قالب هنر تنها حوزیان می تواند بیان کنند

صبح توس: بعضی‌ها عنوان می‌کند حضورحوزیان در بحث هنر تنها باید به صورت کارشناس و در کنار هنرمند باشد و فردی که درس حوزه خوانده است نمی تواند یک هنرمند باشد شما با این نظر موافق هستید؟

حکیمی: من به عنوان کسی هستم که  سالهای در بحث هنری (مختلف از جمله عکس، فیلم شعر ) حوزه علمیه کار کردم  شمال نمی توانید ادعا کنید یک طلبه نمی تواند ذوق هنری داشته باشد ما خیلی از علما را داریم که شاعر بودند در تاریخ تشیع علما و عرفان  بزرگی بودن که شعرهای عرفانی زیادی گفته اند مثل میزار حبیب خراسانی که یکی ازبهترین غزل سرای صد گذشته است و از این دست مجتهدان کم نداریم.

 حوزیان می تواند در بحث هنر وارد شوند به شرط اینکه به ابزار هنر مسلط باشند اصلا بعضی از مسائل تنها کسی که درس حوزوی خوانده است می تواند در قالب شعر و داستان بیان کنند البته  که این افراد باید این مباحث را در قالب درست هنری به مردم ارائه دهند.

انتهای پیام/